ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Spilková poletí na Havaj

datum 08.04.2021 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Prvního startu v hlavní soutěži na LPGA 2021 se Klára SPILKOVÁ dočká na Havaji. Od 14. do 17. dubna čeká 26letou profesionálku turnaj Lotte Championship v Kapolei Golf Clubu na Oahu. Předloni tam obsadila dělené 32. místo s celkovým výsledkem 3 pod par, loni byl turnaj kvůli pandemii zrušen. S aktuálním statusem se Klára nemohla do předchozích soutěží dostat. Na LPGA se vrátily už všechny dosud absentující hráčky a turnaje jsou maximálně obsazeny. „Po delší době nemám před sebou nalajnovanou sezonu, což jsem sice mívala ráda, ale o to víc se cítím svobodná v rozhodování a motivovaná,“ řekla česká hráčka z Floridy, kde se dlouhodobě připravuje. O dva turnaje LPGA právě na Floridě bojovala v pondělních kvalifikacích, ale přes solidní golf byla pouhá dvě postupová místa pokaždé vysoko. „Musíte mít super den, je to hra buď – anebo, a chce to přistupovat s nadhledem,“ popsala hru na 18 jamek. Plány na třetí kvalifikaci, před KIA Classic v Kalifornii, zhatil pozdě dodaný výsledek PCR testu. „Všechny hráčky ho dostaly už večer, jenom já ne, tak jsem od čtyř ráno zkoušela, co se dalo. Jenže výsledek přišel teprve dvacet minut poté, kdy jsem měla tee time, bohužel brzký,“ vysvětluje Klára. Mezitím hrála na Floridě dvě minitour a také nastoupila do dvou turnajů Symetra Tour. „V prvním případě mi to v Arizoně nevyšlo, ale druhý turnaj v Kalifornii už byl lepší, prošla jsem cutem,“ komentuje Klára konečné 52. místo a další novou zkušenost. „Zažila jsem už čtvrtou světovou tour po LET, LETAS a LPGA. Startovní pole i na Symetra Tour jsou velmi kvalitní a stejně tak hřiště.“ Po Havaji se Klára Spilková vrátí koncem dubna do Česka, kde ji čekají mj. sponzorské povinnosti, než opět odletí do USA na LPGA Pure Silk Championship do Virginie (od 20. května). „To je zatím vše, co vím ohledně svého dalšího programu,“ říká Klára. „Beru situaci, jaká je, a jsem vděčná, že někde mohu hrát, ať už na LPGA, nebo v novém prostředí na Symetra Tour.“ Před sezonou změnila typ želez, má také nový driver a zkouší nová dřeva. Hodně jí pomohl a uchvátil fitting v Titleist Performance Center v Carlsbadu v Kalifornii. V únoru za ní na Floridu přiletěl trenér Greg Lavoie. Nyní na Havaji ji bude, stejně jako při druhém startu sezony na Symetra Tour, doprovázet caddie Michael Mikolajczak, mající rovněž zkušenosti z LPGA. Text: Čeněk LORENC, www.klaraspilkova.eu

Green 3/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

novým Greenem, kterým právě listujete, je mi opravdu ctí a velkým potěšením Vás provést, nejzajímavější materiály doporučit. Hodně nám záleželo, abychom do něho v roce, jehož průběh nikdo nečekal a přání „Hlavně hodně zdraví“ dostalo úplně jiný rozměr, přenesli i hodně toho co nejpovzbudivějšího ducha… Pevně věřím, že si vše příští rok bohatě vynahradíme!

Vaší pozornosti proto nejprve doporučuji jeden z hlavních materiálů čísla na téma Obměny a předávky strojů na českých golfových hřištích (mimo jiné v Berouně, Kácově, Molitorově, Darovanském Dvoře a na Čertově břemeni), zpestřený rozhovorem s pyšelským hlavním head greekeeperem Bohuslavem Shejbalem. Proč se na Loretě rozhodli pro sekačku Ransomes HM600? „Po sedmi letech bylo zapotřebí obměnit strojový park a nám se nabídla možnost nahradit dvě sekačky jedním strojem. Volba HM600 nám pomohla ve zrychlení času sečení semirafů o méně než dvě 2 hodiny a zkrácení sečení rafů o dva dny. Tato sekačka je výjimečná i tím, že si během tří až pěti minut můžete přenastavit výšku sečení. Oceňuji hlavně to, že nikdy neskalpuje trávník, má pěkný finiš mulčování a nezůstávají po ní žádné žmolky.“

Do zbrusu nových Poděbrad byste se pak mohli přenést materiálem Historické Poděbrady v novém kabátě – díky tomu, že tamní klub zahájil spolupráci s golfovým architektem Jakubem Červenkou (EIGCA) na postupném redesignu tohoto známého československého golfového hřiště, jehož počátky sahají až do roku 1961.

Pokračovat byste mohli přátelskou „návštěvou“ Grabštejna, který se měl stát dějištěm Výročního turnaje ČSG (plánovaný termín byl 11. – 12. října 2020). Měl zde konat. Pandemie si ale vymínila jeho zrušení, více než dvacetileté turnajové historii navzdory. Přitom ještě pouhé tři dny před startem jsme si s Janem Šefčíkem zatelefonovali a on nám do redakce popřál pohodovou cestu k nim na sever… Původně domluveného hostitele, majitele, hlavního greenkeepera a muže tisíce profesí v jedné osobě jsme se zeptali, jak se na vrcholné greenkeeperské společenské a sportovního setkání/klání těšil a co hlavně rozhodlo o volbě dějiště této pečlivě připravované a oblíbené tradiční akce. Jan Šefčík vždy patřil k jejím tradičním účastníkům. Vězte, že úspěšnou generálkou na nakonec neuskutečněný výroční turnaj se stalo srpnové turnajové klání přátel a bývalých účastníků projektu Vzděláním blíže k zeleni.

Dále si Vaší zvýšené pozornosti dovoluji upozornit na ocenění hřiště PGA National Czech Republic Oaks Prague, které získalo v 7. ročníku World Golf Awards dvě prestižní mezinárodní ocenění - Europe's Best Golf Course pro nejlepší evropské golfové hřiště roku 2020 a Czech Republic's Best Golf Course 2020. Nové hřiště na jihovýchodě od Prahy získalo tato ocenění pouze pár měsíců od svého oficiálního otevření letos v létě.

Ápropos, před Vánocemi vyjde betlémská hvězda (pojem z Matoušova evangelia, ve které je popsán příběh mudrců, kterým svítila na cestu k Ježíškovi). Po 397 letech! Jeden z mimořádných nebeských svítivých nebeských úkazů století zaznamenáme na obloze v pondělí 21. prosince. Bude jím seskupení Saturnu a Jupiteru, které patrně stojí za legendou o betlémské hvězdě. Oba planetární giganty se z pohledu zemského pozorovatele k sobě na noční obloze přiblíží natolik, že budou vypadat jako jediný (protáhlý) bod jasného světla. Takovou konjunkci obou planet zase spatří za čtyřicet let až příští generace pozemšťanů.

Ať Vám zmíněná betlémská hvězda symbolicky co nejjasněji posvítí na čtení, či jen prohlížení stránek Greenu, a v novém roce přinese mnoho osobních, pracovních a trávníkářských úspěchů!


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan