ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Dřív nemyslitelné dálkoměry

datum 25.02.2021 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Na letošním PGA Championship, jednom ze čtveřice majorů, bude k vidění poněkud překvapivý obrázek, který byl dosud prakticky nepředstavitelný. Hráči a jejich caddie totiž budou moci využít i při soutěžních kolech pomoc techniky. Dřív nemyslitelné dálkoměry! Je neděle, finálové kolo PGA Championship na Kiawah Island, 18. jamka. Tiger Woods potřebuje zahrát birdie, aby se dostal před Roryho McIlroye a vyhrál svůj šestnáctý titul z majorů. Tiger váhá před druhou ranou – od Atlantiku vane silný vítr, vlevo od greenu hrozí bunker, vpravo pláž. Woods se obrací na svého caddieho Joe LaCavu a chce po něm vzdálenost. Místo toho, aby LaCava vytáhl klasickou birdie kartu, vytáhne dálkoměr, zaměří vlajku a oznámí vzdálenost. Fikce, nesmysl? Nikoliv. O podle takového scénáře se může odehrát závěr letošního PGA Championship, který je na programu 17. – 23. května na Ocean Course. To proto, že vedení PGA of America v úterý oznámilo, že na letošním majoru PGA Championship budou při hře povolené dálkoměry. Stejně jako pro ženy na letošním KPMG Women’s PGA Championship a na seniorském KitchenAid PGA Championship. Jednoznačným důvodem je snaha opět o něco zrychlit hru. "Prakticky nepřetržitě se zajímáme o všechny možnosti, které mohou napomoci zrychlit tempo a průběh hry. Používání zařízení pro měření vzdáleností je běžnou součástí hry a v současnosti je i součástí pravidel golfu. Hráči i caddie je už dlouho používají při tréninkových kolech, aby získali potřebné údaje o hřišti a jednotlivých jamkách," vysvětlil nečekané rozhodnutí prezident PGA of America Jim Richerson. Nicméně při použití dálkoměrů zůstanou jistá omezení zachována. Laicky a stručně řečeno, hráči a caddie budou moci používat dálkoměry, které změří pouze vzdálenost k vlajce. Naopak nebude povoleno používat zařízení, která „umí“ změřit i převýšení jamky a na základě toho přepočítává automaticky i vzdálenost a doporučuje použití hole. Znamená to, že problémy, jako například jakou hůl použít při větru, různém převýšení jamky, budou muset hráči stále řešit sami se svým caddiem. Tahle myšlenka vyvolala smíšené reakce už v roce 2017, kdy poprvé PGA of America přišla s ideou povolit dálkoměry na menších turnajích. "Myslím, že to na rychlosti hry nic nezmění. Nehrajeme golf s použitím jednoho čísla. Jen vzdálenost nestačí, potřebujeme vědět, co je kolem greenu, jaká je vzdálenost od bunkeru a jak je green tvarovaný. Informace, že to je k vlajce 160 metrů nestačí," prohlásil Justin Rose. Naopak Bryson DeChambeau tohle rozhodnutí vítá. "Je to to nejlepší, co mohli udělat. Rozhodně si myslím, že je to věc, která pomůže urychlit hru," konstatoval vyhlášený ranař, který ale sám mívá problémy s rychlostí hry.

Green 3/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

novým Greenem, kterým právě listujete, je mi opravdu ctí a velkým potěšením Vás provést, nejzajímavější materiály doporučit. Hodně nám záleželo, abychom do něho v roce, jehož průběh nikdo nečekal a přání „Hlavně hodně zdraví“ dostalo úplně jiný rozměr, přenesli i hodně toho co nejpovzbudivějšího ducha… Pevně věřím, že si vše příští rok bohatě vynahradíme!

Vaší pozornosti proto nejprve doporučuji jeden z hlavních materiálů čísla na téma Obměny a předávky strojů na českých golfových hřištích (mimo jiné v Berouně, Kácově, Molitorově, Darovanském Dvoře a na Čertově břemeni), zpestřený rozhovorem s pyšelským hlavním head greekeeperem Bohuslavem Shejbalem. Proč se na Loretě rozhodli pro sekačku Ransomes HM600? „Po sedmi letech bylo zapotřebí obměnit strojový park a nám se nabídla možnost nahradit dvě sekačky jedním strojem. Volba HM600 nám pomohla ve zrychlení času sečení semirafů o méně než dvě 2 hodiny a zkrácení sečení rafů o dva dny. Tato sekačka je výjimečná i tím, že si během tří až pěti minut můžete přenastavit výšku sečení. Oceňuji hlavně to, že nikdy neskalpuje trávník, má pěkný finiš mulčování a nezůstávají po ní žádné žmolky.“

Do zbrusu nových Poděbrad byste se pak mohli přenést materiálem Historické Poděbrady v novém kabátě – díky tomu, že tamní klub zahájil spolupráci s golfovým architektem Jakubem Červenkou (EIGCA) na postupném redesignu tohoto známého československého golfového hřiště, jehož počátky sahají až do roku 1961.

Pokračovat byste mohli přátelskou „návštěvou“ Grabštejna, který se měl stát dějištěm Výročního turnaje ČSG (plánovaný termín byl 11. – 12. října 2020). Měl zde konat. Pandemie si ale vymínila jeho zrušení, více než dvacetileté turnajové historii navzdory. Přitom ještě pouhé tři dny před startem jsme si s Janem Šefčíkem zatelefonovali a on nám do redakce popřál pohodovou cestu k nim na sever… Původně domluveného hostitele, majitele, hlavního greenkeepera a muže tisíce profesí v jedné osobě jsme se zeptali, jak se na vrcholné greenkeeperské společenské a sportovního setkání/klání těšil a co hlavně rozhodlo o volbě dějiště této pečlivě připravované a oblíbené tradiční akce. Jan Šefčík vždy patřil k jejím tradičním účastníkům. Vězte, že úspěšnou generálkou na nakonec neuskutečněný výroční turnaj se stalo srpnové turnajové klání přátel a bývalých účastníků projektu Vzděláním blíže k zeleni.

Dále si Vaší zvýšené pozornosti dovoluji upozornit na ocenění hřiště PGA National Czech Republic Oaks Prague, které získalo v 7. ročníku World Golf Awards dvě prestižní mezinárodní ocenění - Europe's Best Golf Course pro nejlepší evropské golfové hřiště roku 2020 a Czech Republic's Best Golf Course 2020. Nové hřiště na jihovýchodě od Prahy získalo tato ocenění pouze pár měsíců od svého oficiálního otevření letos v létě.

Ápropos, před Vánocemi vyjde betlémská hvězda (pojem z Matoušova evangelia, ve které je popsán příběh mudrců, kterým svítila na cestu k Ježíškovi). Po 397 letech! Jeden z mimořádných nebeských svítivých nebeských úkazů století zaznamenáme na obloze v pondělí 21. prosince. Bude jím seskupení Saturnu a Jupiteru, které patrně stojí za legendou o betlémské hvězdě. Oba planetární giganty se z pohledu zemského pozorovatele k sobě na noční obloze přiblíží natolik, že budou vypadat jako jediný (protáhlý) bod jasného světla. Takovou konjunkci obou planet zase spatří za čtyřicet let až příští generace pozemšťanů.

Ať Vám zmíněná betlémská hvězda symbolicky co nejjasněji posvítí na čtení, či jen prohlížení stránek Greenu, a v novém roce přinese mnoho osobních, pracovních a trávníkářských úspěchů!


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan