ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Proč nahrazovat rašelinu

datum 12.01.2021 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Rašelina představuje pro mnoho pěstitelů malý zázrak. Její těžba však ničí přírodní prostředí a při rozkladu rašeliny se do atmosféry uvolňuje množství uhlíku. Stojí tedy za úvahu, jestli ji na zahradě raději něčím nenahradit. Zdroje rašeliny (stejně jako ropy nebo uhlí) nejsou nevyčerpatelné. Přesto se ročně její zásoby snižují o miliony tun a těžba je rychlejší než přirozená obnova. Nejvíce se přitom rašelina využívá v zahradnictví – přes 90 % těžby putuje právě sem. Proč a jak si vyrobit vlastní listovku Rašelina a ekologické dopady její těžby Rašelina je částečně rozložený organický materiál. Vzniká v mokřinách a bažinatých oblastech, v nichž je úplný rozklad rostlin znemožněn kyselým prostředím a nepřítomností vzduchu. Rašelina tak vzniká velice pomalu, má vysoký obsah celulózy a pH 2–5. Na rašeliništích se postupně a dlouho vyvíjelo i unikátní společenství rostlin a živočichů, které ale těžba rašeliny rychle ničí. Při současné rychlosti těžby a obnově rašeliny zhruba milimetr za rok se může stát, že v dohledné době několika generací dojde k jejímu vytěžení. Problémem pak bude nejen neobnovitelnost rašeliny a souvisejícího biotopu, ale i ohromný objem uhlíku, který je v rašelině vázán. Vytěžením rašeliny dojde k jeho uvolnění do ovzduší, což výrazně ovlivní klimatické podmínky na zeměkouli. Je tedy používání rašeliny na zahradách opravdu nezbytné? K čemu se rašelina využívá Na zahradě se rašelina využívá kvůli nasákavosti, resp. schopnosti udržovat vlhkost a nižší potřebě závlahy. Rašelina rovněž půdu provzdušňuje a zlepšuje její strukturu. Sama sice neobsahuje žádné živiny, ale umožňuje lepší hospodaření s živinami dostupnými v půdě. Nízké pH rašeliny navíc brání rozvoji určitých bakterií a fytopatogenů. Kvůli kyselosti se přidává především k vřesům, vřesovcům, pěnišníkům, azalkám, borůvkám a některým orchidejím. Někteří zahrádkáři používají rašelinu k mulčování. Rašelina půdu ale zbytečně okyseluje a na povrchu záhonů lehce vysychá, což popírá její hlavní přednost – udržovat vláhu. Čím rašelinu nahradit Přítomnost rašeliny může v půdě či substrátu do určité míry nahradit štěpka, piliny, dřevní vlákna nebo papír a kompost. Každý z těchto materiálů má samozřejmě jiné vlastnosti, pH a obsah živin. Zvláště pro zahradní záhony je kompost výživnější, levnější, dostupnější a také přirozenější náhradou rašeliny. Kompostování zahradního odpadu je navíc snadné, rychlé, nenákladné a ekologické. Do nádob určených k výsevům, předpěstování a množení se doporučuje prosátou půdu vylehčit pískem, perlitem, pro běžné pěstování vyzrálým kompostem, vermikompostem nebo listovkou. Vhodná je i půda z krtinců – je prokypřená a téměř bez semen. Pro mulčování se hodí opět kompost, posečená tráva nebo štěpka z listnatých dřevin.

Green 3/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

novým Greenem, kterým právě listujete, je mi opravdu ctí a velkým potěšením Vás provést, nejzajímavější materiály doporučit. Hodně nám záleželo, abychom do něho v roce, jehož průběh nikdo nečekal a přání „Hlavně hodně zdraví“ dostalo úplně jiný rozměr, přenesli i hodně toho co nejpovzbudivějšího ducha… Pevně věřím, že si vše příští rok bohatě vynahradíme!

Vaší pozornosti proto nejprve doporučuji jeden z hlavních materiálů čísla na téma Obměny a předávky strojů na českých golfových hřištích (mimo jiné v Berouně, Kácově, Molitorově, Darovanském Dvoře a na Čertově břemeni), zpestřený rozhovorem s pyšelským hlavním head greekeeperem Bohuslavem Shejbalem. Proč se na Loretě rozhodli pro sekačku Ransomes HM600? „Po sedmi letech bylo zapotřebí obměnit strojový park a nám se nabídla možnost nahradit dvě sekačky jedním strojem. Volba HM600 nám pomohla ve zrychlení času sečení semirafů o méně než dvě 2 hodiny a zkrácení sečení rafů o dva dny. Tato sekačka je výjimečná i tím, že si během tří až pěti minut můžete přenastavit výšku sečení. Oceňuji hlavně to, že nikdy neskalpuje trávník, má pěkný finiš mulčování a nezůstávají po ní žádné žmolky.“

Do zbrusu nových Poděbrad byste se pak mohli přenést materiálem Historické Poděbrady v novém kabátě – díky tomu, že tamní klub zahájil spolupráci s golfovým architektem Jakubem Červenkou (EIGCA) na postupném redesignu tohoto známého československého golfového hřiště, jehož počátky sahají až do roku 1961.

Pokračovat byste mohli přátelskou „návštěvou“ Grabštejna, který se měl stát dějištěm Výročního turnaje ČSG (plánovaný termín byl 11. – 12. října 2020). Měl zde konat. Pandemie si ale vymínila jeho zrušení, více než dvacetileté turnajové historii navzdory. Přitom ještě pouhé tři dny před startem jsme si s Janem Šefčíkem zatelefonovali a on nám do redakce popřál pohodovou cestu k nim na sever… Původně domluveného hostitele, majitele, hlavního greenkeepera a muže tisíce profesí v jedné osobě jsme se zeptali, jak se na vrcholné greenkeeperské společenské a sportovního setkání/klání těšil a co hlavně rozhodlo o volbě dějiště této pečlivě připravované a oblíbené tradiční akce. Jan Šefčík vždy patřil k jejím tradičním účastníkům. Vězte, že úspěšnou generálkou na nakonec neuskutečněný výroční turnaj se stalo srpnové turnajové klání přátel a bývalých účastníků projektu Vzděláním blíže k zeleni.

Dále si Vaší zvýšené pozornosti dovoluji upozornit na ocenění hřiště PGA National Czech Republic Oaks Prague, které získalo v 7. ročníku World Golf Awards dvě prestižní mezinárodní ocenění - Europe's Best Golf Course pro nejlepší evropské golfové hřiště roku 2020 a Czech Republic's Best Golf Course 2020. Nové hřiště na jihovýchodě od Prahy získalo tato ocenění pouze pár měsíců od svého oficiálního otevření letos v létě.

Ápropos, před Vánocemi vyjde betlémská hvězda (pojem z Matoušova evangelia, ve které je popsán příběh mudrců, kterým svítila na cestu k Ježíškovi). Po 397 letech! Jeden z mimořádných nebeských svítivých nebeských úkazů století zaznamenáme na obloze v pondělí 21. prosince. Bude jím seskupení Saturnu a Jupiteru, které patrně stojí za legendou o betlémské hvězdě. Oba planetární giganty se z pohledu zemského pozorovatele k sobě na noční obloze přiblíží natolik, že budou vypadat jako jediný (protáhlý) bod jasného světla. Takovou konjunkci obou planet zase spatří za čtyřicet let až příští generace pozemšťanů.

Ať Vám zmíněná betlémská hvězda symbolicky co nejjasněji posvítí na čtení, či jen prohlížení stránek Greenu, a v novém roce přinese mnoho osobních, pracovních a trávníkářských úspěchů!


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan