ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Kdy vstoupí do sezóny čeští golfisté?

datum 05.01.2021 vlozil ČGF ČGF kategorie Zajímavosti

Ani na počátku nového roku ještě nemají přední čeští golfisté jasno o svém programu nové sezóny. Nejlépe je na tom Klára Spilková, která vstoupí do LPGA Tour v únoru, zatímco Ondřej Lieser se Stanislavem Matušem svoji termínovou listinu zatím řeší. Klára Spilková odcestovala do svého amerického bydliště na Floridě již uprostřed prosince a od té doby se na svůj start tamtéž připravuje. První lednový turnaj LPGA Tour je určen pro bývalé šampiónky, a tak česká profesionálka přípravu směřuje k turnaji, který se bude hrát od 25. do 28. února v dosud neurčeném floridském resortu. V březnu má dámská série na programu další dvě akce. Složitější to budou mít čeští profesionálové. Ondřej Lieser zatím netuší, kdy do své první sezóny na European Tour vstoupí a na které turnaje mu statut vítěze loňské Challenge Tour bude stačit. „Zatím přesný program nemám. Vedení European Tour s námi komunikovalo do Vánoc, nové přesnější zprávy a informace bych mohl mít v nejbližších dnech,“ uvedl Lieser. Nejvyšší evropská série má na úvod naplánováno pět akcí od ledna do března na Arabském poloostrově (Emiráty, Saudská Arábie, Katar, Omán). Stanislav Matuš bude mít možnost nastoupit do tria únorových turnajů Challenge Tour v Jižní Africe, ale konečné rozhodnutí ještě oddaluje. „Čekám, jak se vyvine situace kolem mých partnerů. Nechci dělat předčasné rozhodnutí, dokud nemám vše dostatečně zajištěno,“ vysvětlil další český golfista, který by se mohl se svojí nižší kartou podívat i na březnový turnaj European Tour v Keni, kde se předpokládá menší zájem stálých hráčů elitní série. Jak v další části sezóny? „Ještě na letošní sezónu mám možnost startovat na Pro Golf Tour, která má začít sérií dubnových turnajů v Maroku, a tuto eventualitu také zvažuji. Ale dál zatím příliš nevidím, protože další termíny Challenge Tour neznáme,“ připomněl Matuš. Jak se tedy zdá, první soutěžní výsledky tak budou letos přicházet od předních českých amatérů, kteří už nastoupili, nebo v nejbližších dnech nastoupí do svých univerzitních týmů v USA. První tamní soutěže startují již v lednu a naplno se rozjedou v únoru.

Green 3/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

novým Greenem, kterým právě listujete, je mi opravdu ctí a velkým potěšením Vás provést, nejzajímavější materiály doporučit. Hodně nám záleželo, abychom do něho v roce, jehož průběh nikdo nečekal a přání „Hlavně hodně zdraví“ dostalo úplně jiný rozměr, přenesli i hodně toho co nejpovzbudivějšího ducha… Pevně věřím, že si vše příští rok bohatě vynahradíme!

Vaší pozornosti proto nejprve doporučuji jeden z hlavních materiálů čísla na téma Obměny a předávky strojů na českých golfových hřištích (mimo jiné v Berouně, Kácově, Molitorově, Darovanském Dvoře a na Čertově břemeni), zpestřený rozhovorem s pyšelským hlavním head greekeeperem Bohuslavem Shejbalem. Proč se na Loretě rozhodli pro sekačku Ransomes HM600? „Po sedmi letech bylo zapotřebí obměnit strojový park a nám se nabídla možnost nahradit dvě sekačky jedním strojem. Volba HM600 nám pomohla ve zrychlení času sečení semirafů o méně než dvě 2 hodiny a zkrácení sečení rafů o dva dny. Tato sekačka je výjimečná i tím, že si během tří až pěti minut můžete přenastavit výšku sečení. Oceňuji hlavně to, že nikdy neskalpuje trávník, má pěkný finiš mulčování a nezůstávají po ní žádné žmolky.“

Do zbrusu nových Poděbrad byste se pak mohli přenést materiálem Historické Poděbrady v novém kabátě – díky tomu, že tamní klub zahájil spolupráci s golfovým architektem Jakubem Červenkou (EIGCA) na postupném redesignu tohoto známého československého golfového hřiště, jehož počátky sahají až do roku 1961.

Pokračovat byste mohli přátelskou „návštěvou“ Grabštejna, který se měl stát dějištěm Výročního turnaje ČSG (plánovaný termín byl 11. – 12. října 2020). Měl zde konat. Pandemie si ale vymínila jeho zrušení, více než dvacetileté turnajové historii navzdory. Přitom ještě pouhé tři dny před startem jsme si s Janem Šefčíkem zatelefonovali a on nám do redakce popřál pohodovou cestu k nim na sever… Původně domluveného hostitele, majitele, hlavního greenkeepera a muže tisíce profesí v jedné osobě jsme se zeptali, jak se na vrcholné greenkeeperské společenské a sportovního setkání/klání těšil a co hlavně rozhodlo o volbě dějiště této pečlivě připravované a oblíbené tradiční akce. Jan Šefčík vždy patřil k jejím tradičním účastníkům. Vězte, že úspěšnou generálkou na nakonec neuskutečněný výroční turnaj se stalo srpnové turnajové klání přátel a bývalých účastníků projektu Vzděláním blíže k zeleni.

Dále si Vaší zvýšené pozornosti dovoluji upozornit na ocenění hřiště PGA National Czech Republic Oaks Prague, které získalo v 7. ročníku World Golf Awards dvě prestižní mezinárodní ocenění - Europe's Best Golf Course pro nejlepší evropské golfové hřiště roku 2020 a Czech Republic's Best Golf Course 2020. Nové hřiště na jihovýchodě od Prahy získalo tato ocenění pouze pár měsíců od svého oficiálního otevření letos v létě.

Ápropos, před Vánocemi vyjde betlémská hvězda (pojem z Matoušova evangelia, ve které je popsán příběh mudrců, kterým svítila na cestu k Ježíškovi). Po 397 letech! Jeden z mimořádných nebeských svítivých nebeských úkazů století zaznamenáme na obloze v pondělí 21. prosince. Bude jím seskupení Saturnu a Jupiteru, které patrně stojí za legendou o betlémské hvězdě. Oba planetární giganty se z pohledu zemského pozorovatele k sobě na noční obloze přiblíží natolik, že budou vypadat jako jediný (protáhlý) bod jasného světla. Takovou konjunkci obou planet zase spatří za čtyřicet let až příští generace pozemšťanů.

Ať Vám zmíněná betlémská hvězda symbolicky co nejjasněji posvítí na čtení, či jen prohlížení stránek Greenu, a v novém roce přinese mnoho osobních, pracovních a trávníkářských úspěchů!


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan