ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Do Česka se vrací léto

datum 10.09.2020 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Do České republiky se příští týden vrátí léto a odpolední maxima budou stoupat až k tropickým 30 °C. Teplo, i když mírnější, bude panovat i v závěru tohoto týdne. Teplo v září jsme zažívali i v nedávné minulosti. Tropické teploty uprostřed září jsme podle ní zažili například v letech 2011, 2015 a 2016, přičemž padaly i četné teplotní rekordy. To by se však letos opakovat nemělo. „V září v roce 2016 jsme dokonce zaznamenali rekordní počet tropických dnů – celkem devět. Z prvního září 2015 je zase zaznamenána doposud nejvyšší zářijová teplota vzduchu, tj. 37,4 °C na Javorníku,” připomněla Honsová. Ve čtvrtek bude převážně oblačno, místy se objeví přeháňky, ale v průběhu dne bychom se měli dočkat i polojasné oblohy. Odpolední teploty vystoupají na 19 až 23 °C. V pátek již bude polojasno či skoro jasno. V noci teploty klesnou na 14 až 10 °C, přes den se dostanou na 21 až 25 °C. „V sobotu přejde přes Českou republiku slabá studená fronta. Bude skoro jasno až polojasno, večer se ojediněle mohou objevit přeháňky nebo bouřky,” uvedla Honsová s tím, že v noci teploty klesnou na 14 až 10 °C a odpoledne vystoupají na 23 až 27 °C. Počasí s minimem oblačnosti bude panovat i v neděli. Noční minima i odpolední maxima zůstanou na hodnotách z předchozího dne. Od pondělí k nám bude proudit teplý vzduch od jihu, který přinese tropické teploty. Bude jasno až polojasno. Noční teploty klesnou na 15 až 11 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupají na 26 až 30 °C. Na polojasnou oblohu se můžeme připravit v úterý. Odpolední maxima zůstanou mezi 26 a 30 °C, ráno bude rtuť klesat na 16 až 12 °C. „Ve středu bude skoro jasno až polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti se ojediněle vyskytnou přeháňky nebo bouřky,” popsala Honsová výhled. Teploty by měly v noci klesat na 16 až 12 °C, přes den vystoupají opět na 26 až 30 °C.

Green 2/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

dočkali jste se – dočkali jsme se, září je tady a společně s ním i letní Green 2/2020. A nové číslo by mělo být už v říjnu na cestě do vašich poštovních schránek (samozřejmě v kvalitě a rozsahu, na který jste už téměř celých 20 roků zvyklí). Snad se vše zase brzy vrátí k normálu. Budeme i s Vámi v to doufat, i když třeba s tímto editorialem finišuji v době, kdy se tak rychle koronavirus v Česku ještě od března nešířil a Indie ohlásila přírůstek skoro 80 tisíc nově nakažených za 24 hodin. Jedná se o světový rekord, napsala agentura AFP (ten podle agentury předtím držely Spojené státy). Hodně smutný, dodávám.

Myslím, že ve vědecké obci zavládl konsensus, že se nám nepodaří virus eradikovat, úplně se ho zbavit. Občas budeme koronavirové epidemie zažívat. A kvůli nim třeba i hřiště zavírat/ukončovat činnost, k čemuž došlo například po 12. červnu v golfem zapálených Albrechticích. Dobrá zpráva ale určitě je, že drtivá většina lidí nemoc nedostane podruhé a tu malou část lidí, která onemocní, už neohrozí.

V dané souvislosti, bych však rád zmínil také myšlenky předsedy našeho svazu pana Michala Voigtsta z průběžně probíhajících jednáních výkonného výboru a dozorčí rady. „Diskutujeme v současné době mnoho otázek, které jsou zásadní pro orientaci ČSG do budoucna. Chtěl bych poděkovat všem partnerům, kteří i přes těžkosti, kterými si zajisté procházejí, nadále podporují naši organizaci a dávají tím tak dostatečný prostor k diskusím o její další orientaci, fungování, směřování a změnám ve smyslu zefektivnění činnosti.“

Každopádně, letní Green, který právě držíte v rukách, může svým pestrým obsahem připomínat ohlédnutí či „výlet“ do české golfové, resp. greenkeeperské historie, prvních měsíců letošního roku. Ohlédli jsme se za konferencí České golfové federace, pyšelským turnajem Slunovrat, „potěžkali“ Čertovo břemeno, objevili zbrusu novou Dolní Dobrouč, zeptali se na karvinské Lipiny a navštívili hřiště v Berouně a jeho tým údržby… Hlavní událostí sezóny se stalo otevření nového hřiště PGA National Czech Republic (viz s. 24 až 33) a následně jeho nominace mezi nejlepší hřiště na světě v soutěži World Golf Awards, ve které soutěží s dalšími jedenácti výjimečnými hřišti z celého světa (hned pět z nich patří pod našeho provozovatele Troon International).

Nezapomněli jsme ani na již deváté pokračování seriálu Trávníky, významné choroby připravovaného Bohumírem Cagašem ve spolupráci s naší redakcí v duchu Je lepší vždy být připraven než překvapen, tentokrát pod názvem LDS - Suchá ohniskovitost (v odborné terminologii je tato travní nemoc někdy nazývaná Local Dry Spots, Hot Spots nebo Dry Patch). Doufáme, že i další příspěvky a křížovka o hezkou cenu z jihočeského Olešníku Vám přinesou užitečné informace, inspiraci nebo příjemný relax.

Přeji Vám pohodové čtení, neoslabenou chuť do práce i v době pandemie a hodně trávníkářských úspěchů!

Na závěr: Srdečně Vás zveme na tradiční Výroční turnaj ČSG do golfového
resortu Grabštejn, který se bude konat ve dnech 11. – 12. října 2020.
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan