ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Spilková nebude chybět

datum 27.07.2020 vlozil Čeněk Lorenc kategorie Zajímavosti

Po téměř půlroční přestávce se znovu rozbíhá LPGA a Klára Spilková nebude chybět. Členka globálního týmu KPMG a Czech Golf Teamu odcestovala po dvoutýdenní aklimatizaci a karanténě z Floridy do Ohia, kde ji čekají dva turnaje za sebou. Nejprve LPGA Drive on Championship od 31. července do 2. srpna (Toledo, prize money 1 milion USD) a poté Marathon Classic od 6. do 9. srpna (Sylvania, 1,7 milionu USD). Ve skutečnosti půjde u české profesionálky o sérii čtyř turnajů v řadě, protože hned budou následovat dva starty v rámci LPGA ve Skotsku, Aberdeen Standard Investments Ladies Scottish Open od 13. do 16. srpna (North Berwick, 1,5 milionu USD) a major AIG Women´s Open od 20. do 23. srpna (Troon, 4,5 milionu USD). Hráčky čeká jiná LPGA, než dosud znaly, s každotýdenním testováním na covid-19. „Jeden test jsem už absolvovala před odletem ze Sarasoty. Do dvou dnů přišel negativní výsledek. Další test absolvuji po příletu v Ohiu,“ řekla Klára Spilková, která jako většina hráček bude bydlet ve stejném hotelu po oba americké turnaje, s doporučeními k opatrnosti a zůstávání ve vymezeném okruhu kolem LPGA. Pomáhat jí bude stálý caddie William St Onge. Na zdravotnická opatření si už stačila zvyknout. „Na Floridě jsem zažila odpovědnější přístup než na začátku pandemie, kdy nikdo nic pořádně nevěděl a všude byla panika. Ve vnitřních prostorech se nosí roušky, všude se praktikuje social distancing. Když jsem šla do restaurace, sedla jsem si venku. Všechno se desinfikuje, mnohem pečlivěji než u nás. O mnoho klidnější je létání. Letiště jsou prázdná, nikde žádné fronty, vše jde rychle,“ popsala golfistka situaci. Na Floridě mohla během karantény normálně žít a věnovala se tréninku jak na cvičných plochách, tak při herních situacích. Přemýšlela o „zahřívacím“ startu na nějaké minitour, ale buď byly přihlášky už uzavřené, nebo se hrálo daleko od Sarasoty, kde Klára bydlí. „Těším se na nový začátek sezony,“ uvedla hráčka, která hned při své prvním lednovém startu skončila osmá na Gainbridge LPGA v Boca Raton a zaznamenala svůj nejlepší výsledek vůbec. Rovněž ji může těšit fakt, že pro další sezonu nelze přijít o aktuální kartu na LPGA. Postavení hráčky postoupivší z Q-Series se ale dá ještě vylepšit letošními výsledky. Po čtyřech týdnech na LPGA si Klára Spilková chce dát herní přestávku. Turnaj Tipsport Czech Ladies Open, který se hraje na Ladies European Tour od 28. do 30. srpna v Berouně, nyní neplánuje. „Budu mít za sebou náročný program a další porce turnajů mě teprve bude čekat. Nejspíš si dám volno a zůstanu ve Skotsku,“ sdělila profesionálka. www.klaraspilkova.eu

Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan