ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Výrazné změny v kalendáři

datum 23.06.2020 vlozil ČGF ČGF kategorie Zajímavosti

Český golf po epidemii: Výrazné změny v reprezentačním kalendáři. Jako jedni z prvních mohli v průběhu epidemie golfisté zpět na hřiště a jako jedni z prvních začali také spřádat plány, jak ještě dohnat zkrácenou sezónu, která přinesla největší změny především pro zahraniční akce reprezentantů. I to vyplynulo z nedělního prvního letošního setkání vedení České golfové federace s novináři, které se uskutečnilo v rámci finálového dne Raiffeisenbank Czech Golf Amateur Tour v Beřovicích. Onemocnění COVID-19 postavil také český golf v polovině března do složité situace. Sezóna byla právě na startu, golfové resorty chystaly otevřít své brány natěšeným hráčům po zimě. „Celý život společnosti byl ovlivněn, nebyli jsme výjimkou. Ale podařilo se nám společným úsilím dostat golfisty na sportoviště mezi prvními,“ připomněl prezident ČGF Zdeněk Kodejš, jak si vedl golf v posledních měsících. Generální sekretář Aleš Libecajt popsal první týdny poté, co vstoupila v platnost všechna možná omezení. „Vytvořili jsme krizový štáb, který průběžně vyhodnocoval vládní opatření. Hodně práce odvedla právní komise, s kterou jsem byl ve spojení v podstatě nepřetržitě a jak se ukázalo, její rozbory golfovému prostředí výrazně usnadnily řadu rozhodnutí. Mnohokrát se vyplatilo nereagovat na různá prohlášení, ale počkat na paragrafová znění, z kterých vznikala konkrétní doporučení pro golf. Vytvořili jsme speciální podstránku na federačním webu, kde jsem zveřejňovali všechna opatření,“ připomněl, že se hned v úvodu podařilo najít vhodnou komunikační linku s kluby i veřejností. Jenže nejen tuzemský golfový provoz bylo nutné přizpůsobit složitému období, velkou ránu dala epidemie především výkonnostnímu golfu. Začala se bortit detailně plánovaná sezóna, některé turnaje bylo třeba zcela zrušit, další se podařilo odložit na pozdější termín. Domácí sezóna naplno začala až právě beřovickým turnajem. Ještě více byl však zasažen zahraniční program, přední reprezentanti najednou nemají kde hrát. „Hodně akcí bylo zcela zrušeno, některé přeloženy včetně evropských šampionátů, které se budou hrát až v září, kdy už celá plejáda špičkových hráčů včetně našich bude na univerzitách v Americe,“ připomněl reprezentační manažer Petr Šavrda. Přesto při dalším rozvolnění různých zákazů bylo třeba znovu rozjet přípravu národních i regionálních výběrů, což však v českém případě bylo o to složitější, že národní kouč Staffan Johansson nemohl odcestovat ze Švédska. „Ale spolupracoval se zdejšími asistenty Davidem Carterem a Petrem Němečkem, kteří odvedli velký kus práce,“ pochválil Šavrda trenéry, kteří museli přípravu přizpůsobit možnostem, tedy například i tréninku v menších skupinách. Právě Petr Šavrda se stane od 1. července odpovědnou osobou mimo jiné za celou reprezentaci, v rámci změn vzniknou na ČGF dva úseky, každý z nich bude mít svého ředitele. Sportovním ředitelem bude právě Šavrda, do funkce technického ředitele byl jmenován Luboš Klikar. T ext, kontakt: Petr HALABURDA, www.cgf.cz

Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan