ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Zdeněk Kodejš: Golf je připravený!

datum 06.04.2020 vlozil Luboš Procházka kategorie Události

Podle Zdeňka Kodejše, prezidenta České golfové federace, je golf připravený! O uvolnění restrikcí spojených s pandemií koronaviru COVID-19 se mluví od minulého týdne, kdy o otevření některých venkovních sportovišť promluvil jako první Milan Hnilička, šéf národní sportovní agentury. "Jsem přesvědčen, že golf připraven je. Máme připravena pravidla, nebo jejich změnu, která umožní pohyb i v současné situaci. Základ dalo R&A v St. Andrews, to znamená řídící orgán světového golfu," řekl Kodejš v pondělí po poledni ve vysílání ČT Sport. Jednotlivé národní golfové federace pak šijí na míru finální pravidla pro dané země, i s ohledem na místní situaci. A někdy ještě přitvrzují. "A protože golfisté by měli být ve velké většině připraveni pravidla dodržovat, tak nevidím problém v tom, když jim teď dáme na omezenou dobu pravidla o něco tvrdší. Jsem přesvědčeno, že po posledních dvou třech týdnech budou vděční za to, zvlášť v tomto počasí, že na hřiště vůbec mohou," nebojí se Kodejš dodržování dočasných pravidel, které se tak mohou případ od případu, tedy zemi od země, lišit. Ve Švédsku, které se s koronavirem COVID-19 rozhodlo bojovat jiným způsobem, přitom hřiště vůbec uzavřená nebyla. V Dánsku pak došlo k jejich otevření v minulém týdnu a v nejbližších dnech by to samé mělo podle informací Zdeňka Kodejše nastat také v Rakousku a Německu. "Jsem přesvědčen, že země, které nejsou ve výjimečně těžkých situacích, jako jsou Itálie nebo Španělsko, tak postupně budou nabíhat na provoz i na golfových hřištích," myslí si Kodejš. A v jakém režimu to podle něho bude v Česku? "Vypadá to, že náběh bude ve dvou lidech ve flightu, že bude povinné používání roušek a že budou delší odstupy, než bylo obvyklé, to znamená, že mluvíme o deseti minutách mezi flighty. Samozřejmostí je bezkontaktní odbavení." Dvoumetrové odstupy na hřištích pak znamenají mimo jiné to, že v buggy bude moci jezdit zatím vždy jen jeden hráč. Golfisté se nebudou dotýkat praporkových tyčí ani hrábí a jamky budou méně hluboké, aby do nich míček sice zapadl, ale šel jednoduše vyndat. "Chtěl bych poděkovat především Milanu Hniličkovi, který skutečně opravdu bouchá na všechny dveře a myslím si, že odsloužil obrovský kus práce v posledních dnech. Že se vážně mluví o tom, že se sportoviště, nejen golfová hřiště, ale outdoorová sportoviště otevřou," dodal Kodejš.

Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan