ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Mírná zima urychlí start jarní sezony

datum 27.02.2020 vlozil Luboš Procházka kategorie Zelené vzdělávání

Druhý kalendářní měsíc přináší obvykle alespoň v jeho začátku mrazivé počasí doprovázené sněhovou nadílkou. Letos je tomu však trochu jinak. Pořádné zimy se dle předpovědí možná ani nedočkáme. A to je plus pro vášnivé zahrádkáře. Právě únor je totiž měsícem, který se nese ve znamení prvních výsevů. Tento čas je vhodný zejména pro papriky, stejně jako kořenovou zeleninu. Brzkým výsevem získáte náskok Pokud není v únoru půda promrzlá a teploty se začnou šplhat lehce přes nulu, je na čase zavítat do obchodu pro semínka kořenové zeleniny. Výsev mrkve a kořenové petržele je v tomto období ideální, protože tyto druhy klíčí velmi dlouho a brzkým výsevem získá pěstitel pár týdnů náskok. Pokud máte naopak v záhonech mrkev od podzimu, je vhodný čas pro její překrytí netkanou textilií, a to zejména ve druhé polovině měsíce. Čas pro papriky a ředkvičky V únoru začínáme také s výsevem zeleninových paprik, a to do specializovaného a hlavně kvalitního výsevního substrátu nebo agroperlitu. Odtud následně putují rostlinky pěkně po jedné do sadbovačů či kontejnerků. A můžete se pustit také do výsevu rajčat nebo cibule. Rovnou ven, nejlépe do studeného pařeniště, pak mohou putovat semínka ředkviček, které jsou pro toto počasí doslova stvořené, a ani případný mráz je rozhodně nemůže zastavit. Takto brzy vypěstované plody jsou navíc plné vitaminů a minerálních látek. Prořez větví Svou pozornost si zaslouží také stromy, u kterých ke konci měsíce začneme s prořezem. Ten se týká zejména větví ovocných stromů, které jsou nemocné, poškozené nebo brání růstu dalších částí. Na konci února se můžete také pustit do prořezávání vinné révy. Starší stromy, které plodí peckoviny, je možné už v těchto dnech také začít roubovat. Je však potřeba dbát na to, aby se na kmenech stromů netvořila ledová námraza. Pokud je suché počasí, důkladně zalijeme jehličnany a stálezelené listnáče.

Green 2/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

dočkali jste se – dočkali jsme se, září je tady a společně s ním i letní Green 2/2020. A nové číslo by mělo být už v říjnu na cestě do vašich poštovních schránek (samozřejmě v kvalitě a rozsahu, na který jste už téměř celých 20 roků zvyklí). Snad se vše zase brzy vrátí k normálu. Budeme i s Vámi v to doufat, i když třeba s tímto editorialem finišuji v době, kdy se tak rychle koronavirus v Česku ještě od března nešířil a Indie ohlásila přírůstek skoro 80 tisíc nově nakažených za 24 hodin. Jedná se o světový rekord, napsala agentura AFP (ten podle agentury předtím držely Spojené státy). Hodně smutný, dodávám.

Myslím, že ve vědecké obci zavládl konsensus, že se nám nepodaří virus eradikovat, úplně se ho zbavit. Občas budeme koronavirové epidemie zažívat. A kvůli nim třeba i hřiště zavírat/ukončovat činnost, k čemuž došlo například po 12. červnu v golfem zapálených Albrechticích. Dobrá zpráva ale určitě je, že drtivá většina lidí nemoc nedostane podruhé a tu malou část lidí, která onemocní, už neohrozí.

V dané souvislosti, bych však rád zmínil také myšlenky předsedy našeho svazu pana Michala Voigtsta z průběžně probíhajících jednáních výkonného výboru a dozorčí rady. „Diskutujeme v současné době mnoho otázek, které jsou zásadní pro orientaci ČSG do budoucna. Chtěl bych poděkovat všem partnerům, kteří i přes těžkosti, kterými si zajisté procházejí, nadále podporují naši organizaci a dávají tím tak dostatečný prostor k diskusím o její další orientaci, fungování, směřování a změnám ve smyslu zefektivnění činnosti.“

Každopádně, letní Green, který právě držíte v rukách, může svým pestrým obsahem připomínat ohlédnutí či „výlet“ do české golfové, resp. greenkeeperské historie, prvních měsíců letošního roku. Ohlédli jsme se za konferencí České golfové federace, pyšelským turnajem Slunovrat, „potěžkali“ Čertovo břemeno, objevili zbrusu novou Dolní Dobrouč, zeptali se na karvinské Lipiny a navštívili hřiště v Berouně a jeho tým údržby… Hlavní událostí sezóny se stalo otevření nového hřiště PGA National Czech Republic (viz s. 24 až 33) a následně jeho nominace mezi nejlepší hřiště na světě v soutěži World Golf Awards, ve které soutěží s dalšími jedenácti výjimečnými hřišti z celého světa (hned pět z nich patří pod našeho provozovatele Troon International).

Nezapomněli jsme ani na již deváté pokračování seriálu Trávníky, významné choroby připravovaného Bohumírem Cagašem ve spolupráci s naší redakcí v duchu Je lepší vždy být připraven než překvapen, tentokrát pod názvem LDS - Suchá ohniskovitost (v odborné terminologii je tato travní nemoc někdy nazývaná Local Dry Spots, Hot Spots nebo Dry Patch). Doufáme, že i další příspěvky a křížovka o hezkou cenu z jihočeského Olešníku Vám přinesou užitečné informace, inspiraci nebo příjemný relax.

Přeji Vám pohodové čtení, neoslabenou chuť do práce i v době pandemie a hodně trávníkářských úspěchů!

Na závěr: Srdečně Vás zveme na tradiční Výroční turnaj ČSG do golfového
resortu Grabštejn, který se bude konat ve dnech 11. – 12. října 2020.
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan