ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Podzemní vody? Není z čeho brát.

datum 10.02.2020 vlozil Luboš Procházka kategorie Závlaha

Česko letos pokrylo výrazně méně sněhu, což prohloubí nedostatek podzemních vod. Asi nejkritičtější je situace v nižších a středních polohách, říká náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka. Leden byl neobvykle suchý. Dokonce některé řeky, v nichž dříve bylo metr vody, nyní ukazují kameny. Kolik vody v Česku vlastně chybí? Porovnání deficitu vody v tocích v průběhu ledna není úplně vypovídající. V lednu mohou být velmi malé průtoky z důvodu mrazů nebo výskytu výhradně sněhových srážek, kdy voda neodtéká. Nebo může jít o pokračování sucha z léta. Mnohem významnější je kombinace sucha na podzemních vodách a nedostatku sněhu. Znamená to, že zatím není k dispozici voda, která by mohla podzemí naplnit. Každopádně bychom po suchu z předchozích let v zimě potřebovali určitě srážky vyšší, než je dlouhodobý normál. Plánujete na zahradě zařízení pro zadržování dešťové vody? Víme, jak na to Jak na to Jak velké jsou zásoby vody ve sněhu v porovnání s minulými lety? Právě že malé. Výpočet celkového množství vody ve sněhu probíhá vždy v úterý. Minulý týden bylo ve sněhu 268 milionů metrů krychlových vody. Jenže ho podstatná část během víkendu roztála. Loni tu byly na začátku února 3,5 miliardy, v únoru 2018 pak 750 milionů a ještě rok předtím 2,7 miliardy metrů krychlových. Aby byl stav normální, kolik by muselo nasněžit, napršet? Jedno číslo po mně nechtějte, ona i ta „potřeba“ je na různých místech ČR rozdílná. Asi nejkritičtější je situace v nižších a středních polohách, kde sníh nebyl už v podstatě druhou zimu, kde bychom potřebovali, aby byly únor a březen pro doplnění zásob o dost nad normálem z hlediska srážek. A jak jsou na tom podzemní vody? Kolik tam chybí a kde nejvíc? Právě podzemní vody jsou indikátorem přetrvávání nepříznivého stavu z loňského roku. Situace na nich se v prosinci díky srážkám zlepšila na větší části Moravy a Slezska, ale nyní se zde opět vrací k suchu. Ale hlavně teprve teď by se vlastně měly podzemní vody začít doplňovat z tajícího sněhu a hladiny by měly stoupat. Jenže není z čeho. Voda letos podraží skoro o čtyři procenta, odhaduje sdružení Ekonomika Kde je celkově sucho největší? Už by se dalo říct, že evergreenem je sucho ve středních Čechách, v Polabí, Poohří, na jihu Moravy. Ale momentálně jde i o velké části jižních Čech či Plzeňského kraje. Měli bychom více šetřit s vodou? V okamžiku, kdy se nám nedostává vodních zdrojů v podobě srážek a následně vody v tocích a pod zemským povrchem, nám nezbývá nic jiného než vyjít s vodou, kterou máme. Zejména tam, kde jsou lidé závislí na individuálních studních či menších obecních zdrojích, je rozumná spotřeba prostředkem, jak oddálit případný okamžik, kdy voda dojde zcela.

Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan