ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


ČHMÚ slaví 100 let

datum 08.01.2020 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Český hydrometeorologický ústav slaví 100 let, podle jeho šéfa umí předpovědět počasí líp než konkurenční aplikace. Jak přesně dnes dokážeme počasí předpovídat a jaké výzvy čeká české klima? Odpovídá Mark Rieder, ředitel ČHMÚ. Štve vás, když vám předpověď nevyjde? Štve mě to. Jak se s tím vyrovnáváte? Láteříte, pouštíte hromy, blesky na kolegy v Komořanech? Ne, to vůbec ne. Víte co, je to předpověď počasí, není to informování o budoucnu. Kdybychom věděli, jak bude v budoucnu, tak bych se asi zlobil, ale je to předpověď. Variabilita počasí je naštěstí taková, že člověk to ještě neumí na sto procent a vlastně to nebude umět nikdy. Je pravda, jak jste se zmínil v nějakém rozhovoru, že vám občas lidé napíšou rozezlené e-maily? Na co si tak u vás stěžují nejčastěji? Řekl bych, že to jsou dvě oblasti, první oblast je to, že naše data nejsou dostupná pro všechny uživatele. Druhá oblast se týká toho, jakým způsobem ta data a naše výsledky prezentujeme. A je tu i třetí oblast a to je, že jsou rozezleni kvůli tomu, že předpověď občas nevyjde. Nejhorší je asi to, když si plánují víkend, hlásíte sluníčko a pak prší? Je to tak, že lidé dřív byli daleko víc závislí na projevech počasí. Pěstovali podle toho obilí, sklízeli a neměli předpověď k dispozici a byli na tom životně závislí. Dneska na tom řadoví lidé závislí nejsou a jenom to „zvyšuje komfort” jejich života. A o to víc se zlobí, což je takový paradox. Mark Rieder Od roku 2017 je ředitelem Českého hydrometeorologického ústavu, od roku 2015 členem Vědecké rady ministra životního prostředí. Vystudoval ekologii na Karlově univerzitě, je držitelem titulu MBA. Přes deset byl ředitelem Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. Odpovídáte jim? Snažíme se odpovídat všem, ale samozřejmě jsou i takoví, kteří píší opakovaně, a těm je pak obtížné odpovídat. To známe i z televize. Vaše předpovědi na druhý den mají úspěšnost údajně až 95 procent. Jak přesní jste ale třeba na týden? Co se týká týdnu, používáme při předpovědích různé modely. Používáme americký model, používáme francouzský model, používáme model Evropského centra pro střednědobou předpověď. To jsou modely, které umí počítat výhledy na týden až 10 dní. Meteorolog, který je ve službě, se podívá na situaci, jaká je, podívá se na to, co modely dávají, a pak se sám rozhodne, jak si myslí, že to doopravdy bude. Ale každému z toho může vyjít něco jiného? Určitě, každému vychází něco jiného. A je právě na znalosti a zkušenosti meteorologa, aby si řekl: „Při této situaci německý model vždycky dělá chybu a bývá přesnější třeba francouzský.“ Takže při dlouhodobých předpovědích používáme tyhle celosvětové nástroje. Při krátkodobých předpovědích, to znamená na těch 72 hodin, používáme numerický model Aladin.

Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan