ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


O víkendu přes dvacet

datum 08.10.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Z mrazu zpátky k teplotním rekordům. Pondělní ráno přineslo do ČR mrazivý závan zimy, teploty padaly k nule a někde i hluboko pod ni. V nadcházejícím týdnu se ale bude postupně oteplovat, a to natolik, že o víkendu se očekávají i teplotní rekordy. „Startujeme mrazem, Luční bouda měla -9 stupňů, v Liberci naměřili -2,2 a Praha Ruzyně hlásí 0,7, Ostrava 0,8 stupně. Nejtepleji bylo v Tušimicích, a to 4,5 stupně. Na Šumavě nebyly teploty tak nízko díky velké oblačnosti,“ uvedla Dagmar Honsová z Meteopressu. V průběhu týdne podle ní přijde frontální rozhraní, které přinese srážky, teploty ale půjdou nahoru. O víkendu se pak nad naše území nasune tlaková výše, kolem které k nám pronikne teplý vzduch od jihozápadu. V pondělí bude polojasno nebo skoro jasno. Na jihozápadě bude ještě oblačno, ale mraky se budou odpoledne protrhávat. Nejvyšší teploty vystoupí na 7 až 11 stupňů. Úterní ráno bude opět studené s teplotami mezi 2 až -2 stupni. „Tentokrát bude chladněji na Moravě a ve Slezsku, na západě zůstanou teploty kolem 4 stupňů,“ upřesnila Honsová. Přes den bude oblačno až zataženo, na východě ještě až polojasno. Postupně se od západu přidá déšť nebo přeháňky. Odpolední teploty vystoupí na 10 až 14 stupňů. Na východě území ale bude foukat čerstvý vítr, který bude pocitovou teplotu mírně snižovat. Ve středu bude zataženo s deštěm a přeháňkami. Srážky budou ustávat odpoledne nebo navečer. Velká oblačnost zajistí teplejší ráno mezi 8 až 4 stupni, odpolední maxima vyšplhají na 11 až 15. Ve čtvrtek bude oblačno, přechodně může být i polojasno, občas se vyskytnou přeháňky, zejména na severu území. Modely počítají s oblačným ránem, takže teploty se udrží mezi 9 až 5 stupni, přes den pak vystoupí na 12 až 16 stupňů. V pátek bude oblačno, během dne pak přechodně až polojasno. Přeháňky se objeví pouze ojediněle. Ranní teploty zůstanou mezi 9 až 5 stupni, maxima se vyhoupnou na 15 až 19 stupňů. Večer se k nám začne nasouvat výběžek vyššího tlaku vzduchu. V sobotu bude polojasno nebo skoro jasno. Ráno se objeví se mlhy nebo nízká oblačnost, která by se měla brzy protrhat. Ranní teploty klesnou na 8 až 4, odpolední vystoupí na 18 až 22. V neděli bude jasno nebo polojasno, po ránu opět s mlhami nebo nízkou oblačností. Ranní teploty se očekávají mezi 9 až 5 stupni, přes den se oteplí na 19 až 23. Některé modely se dokonce odvažují předpovědět až 24 stupňů. Teplé počasí vydrží i v pondělí.

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan