ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Brixi blízko senzace!

datum 07.10.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Byla by to senzace první golfové kategorie, ke které chybělo TAKHLE málo. Mladý český amatér Gordan Brixi byl jedinou ránu od účasti na Shriners Hospitals for Children Open v Las Vegas. O šanci startovat na turnaji PGA Tour následně přišel v play-off sedmi hráčů. Bylo by to historicky poprvé, kdy by se v leaderboardu nejslavnější golfové série světa třepotala česká vlajka. A nemuseli bychom se upínat k rodákovi z Mariánských Lázní Alexi Čejkovi, který ale reprezentuje Německo. Mimochodem, Čejka se pondělní kvalifikace na hřišti Boulder Creek Golf Clubu také zúčastnil, se skóre -7 však skončil na děleném desátém místě. Divoké karty na tradiční turnaj PGA Tour však byly připraveny pouze čtyři, o které se následně v pondělí večer strhl velký boj, do kterého zasáhl také 17letý český amatér, který musel navíc ještě do předkvalifikace. "V předkvalifikaci jsem nastřílel 70 ran, tedy dvě pod par, a prošel do kvalifikace. Zahrál jsem sedm birdie, z toho tři na posledních čtyřech jamkách," popsal začátek své málem úspěšné cesty na PGA Tour Brixi. Ten moc dobře věděl, že v hlavním kvalifikačním turnaji už bude muset zahrát mnohem lépe. Na čtyři postupová místa je obvykle potřeba skóre minimálně mínus pět, v Las Vegas to bylo loni šest ran pod par. Ale tentokrát se skórovalo ještě mnohem více! "Mým cílem bylo zahrát 65 ran, tedy sedm pod par. Hrál jsem hned v první skupině od 7:20 z jedničky, takže hřiště bylo čerstvě připravené. Začal jsem dobře a na první devítce zahrál šest birdie," prozradil Brixi. Po sedmnácti odehraných jamkách pak byl sedm ran pod parem a čekal ho těžší dlouhý čtyřpar. On ale tušil, že aby měl šanci, tak musí ještě jednu ránu ubrat. A tak se rozhodl pro agresivní strategii, která se vyplatila. "Podařil se mi jak drive, tak železo do greenu. A poté jsem dal i obtížný třímetrový putt do birdie. Skončil jsem tak na skóre 64 ran," řekl k závěru kola. Ani osm ran pod par ale ten den nemělo stačit! Dva hráči, Andrew Novak a Dylan Wu, zahráli za mínus devět a ti měli start na turnaji jistý. Dalších sedm hráčů však skončilo stejně jako Brixi osm ran pod parem hřiště, a tak šli do rozehrávky o další dvě postupová místa. "Play-off začal deset minut po šesté. Na první jamce dal jeden hráč birdie, čímž se kvalifikoval. A jeden po bogey vypadl. Já společně s dalšími čtyřmi hráči jsme dali par a šli na další jamku," popisuje Brixi. On už ale druhou jamku rozehrávky ani nedohrál. Když mu zbývalo dohrát metrový putt do paru, zahrál jeden z jeho konkurentů birdie a bylo konec. Z play-off do turnaje postoupili John Oda a Isaiah Salinda. "Bylo to blízko, hrál jsem docela dobře a šel si pro to," mrzelo Brixiho, který si tak další start na profesionální úrovni, zatím jasně nejcennější, nepřipíše. Letos si zahrál mimo jiné tři turnaje Challenge Tour na Zbraslavi, na Kaskádě a na Penati, ani v jednom případě ale nedal cut. V Nevadě však potvrdil, že je velkým českým golfovým příslibem. Text: Honza Fait

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan