ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Večer českého golfu v novém

datum 05.10.2019 vlozil ČGF ČGF kategorie Události

V novém termínu, na novém místě, v novém formátu - 24. Večer českého golfu čekají velké změny. Česká golfová federace ve spolupráci s Relmostem (m.j. promotér D+D REAL Czech Masters), chystá na neděli 15. prosince slavnostní vyhlášení do pražského Slovanského domu. Přímý přenos chystá Golf Channel. Večer českého golfu se konal v minulosti na nejrůznějších místech, v posledních letech usídlil ve smíchovském Erpetu. Jeho prostory ale již nyní pořádání podobné akce neumožňují, a tak tradiční slavnostní galavečer začal hledat jiné útočiště. A to kvůli změně formátu, který bude televizní. „Rozhodli jsme se posunout Večer českého golfu zase o úroveň dál. Chceme, aby se jednalo o jeden večer skutečně pro všechny golfisty. Prohlubujeme navíc z našeho pohledu fungující spolupráci s Relmostem a společně se chceme ohlédnout za právě končícím golfovým rokem,“ vysvětlil Aleš Libecajt, generální sekretář ČGF. Jeho slova potvrzují fakt, že u slavnostního vyhlášení nejlepších českých golfistů za rok 2019 bude moci být „přítomen“ každý, nikoliv pouze pozvaní hosté v sále Slovanského domu. Od 20:15 ho totiž bude v přímém přenosu vysílat exkluzivně Golf Channel. Oproti předchozím ročníkům je zde pak také změna termínu. Ta přitom nemá pouze těžit atmosféru ze svátečního času, protože bude jen pár dní před Vánoci, ale především má nabídnout všechny české golfové hvězdy v jeden čas na jednom místě. Jde hlavně o nejlepší české amatéry, kteří v minulosti museli kvůli svému působení na amerických univerzitách posílat pouze videopozdravy a ceny si za ně přebírali jejich nejbližší. „Termín by zvolen tak, aby byla možná osobní účast těch nejlepších. Ti jsou v druhé polovině prosince většinou už doma z podzimního semestru, než začátkem ledna opět odletí do Ameriky,“ připouští Libecajt. Další premiéru na letošním Večeru českého golfu zažijí nové kategorie, které se budou vyhlašovat. Dosud se vše orientovalo především na amatéry nejrůznějšího věku, oceněni však letos poprvé budou také nejlepší profesionál a profesionálka. Ti se tak mohou také těšit na tradiční „srdce“ z dílny umělce Jana „Jendise“ Schovánka. Nezůstane však pouze u výkonnostních hráčů. Své ceny obdrží nově také zástupci hendikepovaných golfistů, GREENKEEPERŮ, trenérů a zvolena budou také dvě nejlepší česká hřiště. Jedno na základě odborné poroty, druhé podle hlasování hráčů. „Budeme předávat ceny celkově ve třinácti různých kategoriích a některé budou v rámci Večera českého golfu úplně nové. Slavnostní vyhlášení pak zpestří hudební vystoupení populárních zpěvaček a zpěváků,“ láká na novou podobu večera Pavel Poulíček, ředitel stanice Golf Channel. „Chystáme zhruba osmdesátiminutový program, který bude bavit diváky jak v sále, tak u televizních obrazovek,“ dodává. Kontakt a bližší informace: www.cgf.cz

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan