ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Hole-in-one: šance 1 ku 144 milionům

datum 12.09.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Statisticky vzato, šance činí neuvěřitelných 1 ku 144 milionům, přesto se taková věc stala. Dvojice golfistů z amerického Vermontu si v minulých dnech připsala úspěch, na který většina lidí na světě marně čeká celý život. Na stejné jamce a při stejném kole, navíc hned první ránou dne, zahráli jeden po druhém hole-in-one - míček do jamky přímo z odpaliště. Jednalo se jenom o obyčejnou přátelskou partičku golfu na vermontském veřejném hřišti Links at Lang Farm, jenže sotva vlastně pořádně začala, hned na trojparové jamce číslo deset, kde oba hráči startovali, se stalo něco, co vzápětí zaujalo a pobavilo celý golfový svět. Nejdřív hrál Gaboriault a z bílého odpaliště to měl pětkou železem k praporku 156 yardů, tedy něco přes 142 metrů. Jeho kolega měl ránu o pár metrů kratší, protože hrál z červených odpališť, a použil pro změnu pětku dřevo. Malá vyvýšenina před greenem jim zabránila v tom, aby viděli, kam přesně jejich míčky míří, přesto měli oba z rány dobrý pocit. Zatímco Rob Gaboriault byl přesvědčen, že by měl být „někde blízko", jeho parťák Bob Maritano si nebyl úplně jistý, jestli neskončil trochu vlevo. Realita ale předčila očekávání. Když totiž dorazili ke greenu, oba jejich míčky ležely svorně v jamce – jeden vedle druhého. „Bylo to jako zázrak. Už jen vidět jedno eso, ať už Bobovo nebo moje, by bylo něco neuvěřitelného, ale být oba jednou ranou v jamce, hned první toho dne... Takové věci se opravdu nestávají každý den," smál se Gaboriault. Tím spíš, že zatímco pro Boba Maritana prý šlo už o jeho osmnácté hole-in-one, on sám si toho dne zaknihoval svoje vůbec první golfové eso v životě... Jak ostatně po zveřejnění nezvyklé golfové kuriozity promptně připomněli statistici, jedná se o událost, která má šanci jedna ku 144 milionům. Údaj je založen na kurzu, podle kterého má amatérský golfista šanci zahrát eso zhruba jednou ze dvanácti tisíc ran, průměrně se tak prý hole-in-one objeví hráči na skórkartě jednou za přibližně 3 500 tisíce soutěžních kol. Text: Lukáš Pařenica

Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan