ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Patroni na Líšnici

datum 03.09.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Události

Tradiční setkání členů výkonného výboru ČSG se svazovými Patrony se letos konalo v úterý 3. září v příjemném prostředí Golfového Klubu Líšnice. Pravidelné akce na konci léta se tentokrát zúčastnili zástupci firem AGRO CS, Ittec, Profigrass, STROM Praha, Provodínské písky, Pure – Biovia a Banner Baterie ČR (ostatní se předem omluvili). Pozdravit účastníky setkání přišel místní head greenkeeper a kronikář ČSG Jiří Vozka. Spolupráce mezi svazem, odborným časopisem GREEN a Patrony byla hodnocena jako prospěšná a užitečná. Přátelská debata byla vedena především o nejnovějších trendech ve vzdělávacích a marketingových aktivitách, mediálních výstupech a organizačním zabezpečení nejbližších akcí. Sekretář Karel Kubata vyzdvihnul především tři – Výroční turnaj ČSG (ve slovenských resortech Black Stork a Royal Valley ve dnech 19. až 21. října), Zimní školu greenkeeperů (v Lednici na Moravě ve dnech 4. až 5. prosince) a Seminář a Konferenci ČSG 2020 ve dnech 12. až 13. února na ČZU v Praze). Hovořilo se také o nejbližších greenkeeperských akcích patronských firem (např. podzimní seminář Ittec konaný na Konopišti ve dnech 15. až 16. října). Karel Kubata zdůraznil snahu o co častější a nejkvalitnější komunikaci v oblasti hlavních mediálních výstupů – na webových stránkách svazu, časopisu GREEN a jeho webových stránkách, Facebooku a Twitteru. Připomněl, že editory svazového FB účtu jsou M. Voigts (voigts@seznam.cz), O. Hotový (hotovy.ondrej@seznam.cz), M. Trojan (milosak01@seznam.cz, K. Kubata (secretary@czgreen.com) - tito všichni mohou vkládat a administrovat zprávy na FB, správcem Twitterového účtu je J. Kapeš (kapes@engelmann.cz). Všem Patronům patří za spolupráci velké poděkování, protože bez nich by svazová činnost nemohla být tak pestrá a intenzivní. V závěru setkání všem účastníkům předseda Michal Voigts popřál dobré zakončení aktuální sezóny a mnoho úspěšných ran. Z jeho úst rovněž zazněla také slova chvály směrem k vedení GKL za vstřícnost a pohostinnost. Blíže: GREEN 3/2019

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan