ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Znalost hřiště hraje roli

datum 24.08.2019 vlozil ČGF ČGF kategorie Zajímavosti

Dámský golfový turnaj Tipsport Czech Ladies Open začal na Karlštejně skvěle pro české barvy. Po prvním kole je ve spoluvedení česká osmnáctiletá amatérka Patricia Macková (-6), která dokonale využila znalost svého klubového hřiště. Nad aktuální hranicí cutu jsou nyní také Jana Melichová (-2), Kateřina Vlašínová (E) a Sára Kousková (+1). Nádherné počasí přivítalo účastnice prvního kola spojeného turnaje LET a LETAS v Golf Resortu Karlštejn. Ideální podmínky na výborně připraveném hřišti také pomohly k velmi dobrým výsledkům velké části startovního pole. S Patricií Mackovou jsou na vedoucím místě společně Agathe Sauzon z Francie a Johanna Gustavsson ze Švédska, všechny zahrály 66 ran (-6). Přitom Macková nešla na první týčko s klidnou hlavou. „Na drivingu mi to nešla, říkala jsem si, co tu vlastně dělám. Ale pak tam spadly nějaké putty a už sem tušila, že to průšvih nebude,“ vyprávěla po dohrání česká golfistka a přiznala, že znalost hřiště asi hrála roli. „Na osmé jamce jsem viděla spoluhráčku puttovat a věděla, že to málo nadehrává. To mi poprvé došlo, že to hřiště vidím jinak,“ připustila česká amatérka mírnou výhodu. Podle očekávání se dařilo také Sanně Nuutinen (-5), která vyhrála nedávný turnaj LETAS na Konopišti. „V Česku mě to prostě baví. Pěkná hřiště, výborné jídlo a dobré nealkoholické pivo,“ vyjmenovala usměvavá Finka hlavní důvody, proč se jí v tuzemsku daří. Další překvapení naopak podobně jako Macková mezi nejlepší poskočila ve své premiéře na turnaji LET patnáctiletá Slovinka Pia Babnik. Minulý týden zvítězila na prestižním Girls AmateurChampionship , přesto počátkem týdne moc nevěřila, že se jí zde bude dařit. Kombinace deštivého počasí a hornatého hřiště Pie prý zrovna příliš nesedí. „Ale počasí je už zase krásné a mně se dnes hrálo velmi dobře, po turnaji v minulém týdnu jsem si už stačila odpočinout,“ svěřovala jedna z nejtalentovanějších evropských hráček současnosti. Přestože se hrálo teprve první kolo turnaje, hráčky a jejich umění už sledovala řada spokojených diváků a především domácí golfistky přišlo podpořit hodně klubových spoluhráčů. Tři hráčky nad hranicí cutu (E), další reálně ve hře o postup - v sobotu se bude na Karlštejně na co dívat, počasí má znovu turnaji přát.

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan