ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Sucho v půdě se zmenšilo

datum 23.08.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Minulý týden byl na srážky relativně bohatý a půdním suchem zůstává ohroženo kolem 40 procent území, velmi mírně se v posledních týdnech zlepšuje i stav podzemních vod. Dlouhodobý deficit srážek se nicméně dále prohlubuje a od roku 2015 do konce července 2019 chybí v České republice v průměru 402 milimetrů srážek, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V týdnu od 12. do 18. srpna napršelo mezi 5 a 30 milimetry srážek. Průměrný srážkový úhrn na celé území byl 18 milimetrů, což odpovídá 106 procentům normálu. Půdním suchem tak zůstávají ohrožena 42,2 procenta území, což je podobná plocha jako v předchozím týdnu, uvedl Janek Doležal z ČHMÚ. Nejvíce je půdním suchem ohrožena severní polovina Čech a oblast Českomoravské vrchoviny. I přes četné srážky zůstávají průtoky v řekách vesměs podprůměrné. „Stav podzemních vod se v posledních týdnech velmi mírně zlepšil, hladiny podzemních vod jsou však stále většinou mírně až silně podnormální,” dodal meteorolog. To dokumentuje dlouhodobý deficit srážek, který se oproti loňsku na většině míst dále prohloubil. „K mírnému zlepšení mohlo dojít hlavně na jižní a střední Moravě, kde většinou převládá letos mírně srážkově nadprůměrné období. Na zbytku území deficit postupně narůstá,” uvedl Pavel Zahradníček z brněnské pobočky ČHMÚ, která zmapovala deficit srážek v letech 2015 až 2019. Nejvíce srážek chybí na severovýchodě Čech, konkrétně v Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. V Královéhradeckém kraji je deficit 628 milimetrů a napršelo tam pouze 82 procent obvyklých hodnot. „Z okresů nejvíce srážek chybí v Jablonci nad Nisou a to 846 milimetrů, ale při porovnání s obvyklými hodnotami je nejhorší situace v okrese Pardubice, kde napršelo pouze 80 procent normálu,” uvedli meteorologové. Relativně nejmenší deficit je v Ústeckém a Jihočeském kraji.

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan