ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Weitra slaví narozeniny

datum 22.08.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Weitra leží kousek od našich hranic, letos slaví třicáté „narozeniny" a současně byly dokončeny zásadní přestavby nejen hřiště, ale i klubovny. Přibyla krásná moderní restaurace, nový menší hotel a po hře čeká rekreační rybník hned vedle klubovny. Hřiště je přiměřeně kopcovité, aby se hráči nenudili na samých jamkách v rovině, ale nic přehnaného. Kolem řady jamek vede les, někde z obou stran, jinde z jedné, pár jamek leží v otevřeném prostoru. Barvité vedení fervejí, pěkné greeny. Nové stroje dovolují greenkeeperům udržovat hřiště v turnajové kondici. Okolí fervejí je přátelsky doširoka vysekáno. Ale idylka bez problémů to není. Pobavíte se, zahřejete se, ke slovu přijde i course managenent, česky selský rozum. Hned první jamka je psychicky náročná, má HCP 1, odpal do dlouhého prudkého kopce, vlevo i vpravo les. I druhá rána je zajímavá, přeletí vršek kopce a padá daleko dolů. Tam je naštěstí široká fervej. Dvojka vystoupá na druhý kopec, má i vyvýšený green, pak se to výškově uklidní. Po náročném startu následuje poklidnější pasáž. Na pětce se hraje na green přes vodu, hned další odpal jde přes další jezírko, jedna krásná jamka s širokou frevejí za druhou. Sedmá jamka je výzva, čtyřpar do mírného kopce, délka jen 251 metrů ze žlutých, dlouzí hráči jdou rovnou na green schovaný za kopečkem. Osmička se pálí z kopce dolů, podél dvojky – vracíme se postupně ke klubovně. Devátá jamka je dvěstěmetrový třípar z velké výšky, z obou stran je les, moc pěkná. Stavitel parádně využil náročného terénu, ani nemuseli přesouvat skoro žádnou zeminu. Druhou devítku není potřeba podrobněji popisovat, tam už nejsou větší převýšení, jamky jsou zajímavě propletené po velké pláni, sem tam remízky stromů, každá jamka je jakoby sama. Asi nejkrásnější je třináctka, nepříliš dlouhý třípar na louce obklopené ze stran lesem, za greenem je alej staletých stromů, pozůstatek zámeckého parku. Jediná barva tady je zelená, zato v mnoha odstínech. Po hře výborná a nedrahá restaurace, koupání v rekreačním rybníku Hausschachen, podle nějž se tady všechno jmenuje. Na hranice do Českých Velenic 10 km, nebo nocleh přímo v hotelu na hřišti či v partnerském hotelu Brauhotel ve starobylém městečku Weitra, jen kilometr od hřiště. Ve všední den činí fíčko i přes výrazná vylepšení hřiště a servisu 60 euro, o víkendu 70, s naším voucherem, který zde platí od pondělí do pátečního poledne, si zahrajete za šedesát ve dvou. Převzato z časopisu GOLF 7/2019, text: Ivo Doušek UŽITEČNÉ INFORMACE GOLFCLUB WEITRA Adresa: Golfclub Weitra, A-3970 Weitra, Hausschachen 313, Austria Tel.: +43 2856 2058 Web: www.hausschachen.at Email: gcweitra@golf.at Počet jamek: 18 | Par: 70 Délka (m): 5 782 (žlutá) | 5 158 (červená) Green fee: 60 € (po–pá do 12.00) | 70 € (pá od 12.00–ne) Akceptace voucherů 1=2: pondělí až pátek (pátek do 12.00)

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan