ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Zabijáci plevele

datum 15.08.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Pomůže ocet, sůl i pára! Použít chemii, nebo zakleknout a „nechat na tom ruce“. To jsou dvě základní možnosti, jak se zbavit plevele, který vyrostl mezi spárami v chodníku. Nelíbí se vám ani jedna z nich? Pokud není váš pozemek jednolitá vrstva betonu nebo asfaltu, asi to řešíte také – plevel, který najde každou skulinku, aby ji osídlil a bujně rostl a přidělal vám spoustu práce. Jak se ho zbavit? Tipů na zalévání či postřik plevele octem najdete spoustu. Můžete použít neředěný kvasný, ale i jablečný (ten si můžete vyrobit i doma). Zálivka se pak udělá z jednoho šálku octa, půl šálku soli a lžičky prostředku na mytí nádobí. Nalijte ji do rozprašovače a aplikujte na zelenou část rostlin. Nejúčinnější je použití na mladé rostliny a cíleně na ty, kterých se chcete zbavit, proto ho nerozprašujte za větrného počasí. Pokud jde o obyčejně kuchyňskou sůl, tu můžete použít ve formě solného roztoku s vroucí vodou (v poměru 2 : 1), ale lze ji i na plevel ve spárách pouze nasypat. Ovšem pozor, pokud ji déšť spláchne, vsakuje se do půdy a škodí i ostatním rostlinám, také může ublížit tlapkám domácích mazlíčků. Se solí tedy opatrně. Plevel účinně likviduje také škrob – můžete ho posypat tím kukuřičným, ale lze využít i vodu slitou po uvaření brambor, ve které je škrob z nich spolu se solí. Nežádoucí rostliny „vysuší“ také alkohol – můžete je postříkat čistým lihem, ale vyrobit i směs alkoholu, vody a přípravku na nádobí. Obě metody fungují jen za předpokladu, že po aplikaci svítí na rostliny slunce. Čistič s tryskou na zarostlé obrubníky Anebo proč nepřenechat namáhavou piplačku s plevelem v chodníku nějakému šikovnému pomocníkovi? „Na odstranění plevele ze spár chodníčků nebo u obrubníků, kde je plevel odolnější, můžete zvolit vysokotlaký čistič s rotační tryskou. Ta vytváří silný proud vody, který plevel doslova odseká,“ radí produktová specialistka Kärcher Jana Bezoušková. S tím souhlasí i specialista z Hechtu, Petr Tichý, který doplňuje i velmi praktickou radu: „Poté, co se plevelu ve spárách zbavíte a precizně je vyčistíte, zasypejte je speciálním sklářským nebo keramickým pískem, který z dlažby nezametejte – jak zapadá do mezer, tak se utěsňuje a zabrání prorůstání plevele.“ Dobrou službu udělá i strunová sekačka nebo drátěný kartáč do křovinořezu. Účinná je i pára, proto lze na menším prostoru využít i parní čistič, který většinou najde uplatnění spíš v domácnosti. Rostliny lze také vypálit horkovzdušnou pistolí nebo čističem, jen pozor na to, aby žár snesla i čištěná dlažba – a abyste v případě dlouhotrvajícího sucha nezpůsobili požár! Na trhu jsou nově i elektrické škrabky, které nahradí dříve používaný drátěný kartáč.

Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan