ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Zabijáci plevele

datum 15.08.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Pomůže ocet, sůl i pára! Použít chemii, nebo zakleknout a „nechat na tom ruce“. To jsou dvě základní možnosti, jak se zbavit plevele, který vyrostl mezi spárami v chodníku. Nelíbí se vám ani jedna z nich? Pokud není váš pozemek jednolitá vrstva betonu nebo asfaltu, asi to řešíte také – plevel, který najde každou skulinku, aby ji osídlil a bujně rostl a přidělal vám spoustu práce. Jak se ho zbavit? Tipů na zalévání či postřik plevele octem najdete spoustu. Můžete použít neředěný kvasný, ale i jablečný (ten si můžete vyrobit i doma). Zálivka se pak udělá z jednoho šálku octa, půl šálku soli a lžičky prostředku na mytí nádobí. Nalijte ji do rozprašovače a aplikujte na zelenou část rostlin. Nejúčinnější je použití na mladé rostliny a cíleně na ty, kterých se chcete zbavit, proto ho nerozprašujte za větrného počasí. Pokud jde o obyčejně kuchyňskou sůl, tu můžete použít ve formě solného roztoku s vroucí vodou (v poměru 2 : 1), ale lze ji i na plevel ve spárách pouze nasypat. Ovšem pozor, pokud ji déšť spláchne, vsakuje se do půdy a škodí i ostatním rostlinám, také může ublížit tlapkám domácích mazlíčků. Se solí tedy opatrně. Plevel účinně likviduje také škrob – můžete ho posypat tím kukuřičným, ale lze využít i vodu slitou po uvaření brambor, ve které je škrob z nich spolu se solí. Nežádoucí rostliny „vysuší“ také alkohol – můžete je postříkat čistým lihem, ale vyrobit i směs alkoholu, vody a přípravku na nádobí. Obě metody fungují jen za předpokladu, že po aplikaci svítí na rostliny slunce. Čistič s tryskou na zarostlé obrubníky Anebo proč nepřenechat namáhavou piplačku s plevelem v chodníku nějakému šikovnému pomocníkovi? „Na odstranění plevele ze spár chodníčků nebo u obrubníků, kde je plevel odolnější, můžete zvolit vysokotlaký čistič s rotační tryskou. Ta vytváří silný proud vody, který plevel doslova odseká,“ radí produktová specialistka Kärcher Jana Bezoušková. S tím souhlasí i specialista z Hechtu, Petr Tichý, který doplňuje i velmi praktickou radu: „Poté, co se plevelu ve spárách zbavíte a precizně je vyčistíte, zasypejte je speciálním sklářským nebo keramickým pískem, který z dlažby nezametejte – jak zapadá do mezer, tak se utěsňuje a zabrání prorůstání plevele.“ Dobrou službu udělá i strunová sekačka nebo drátěný kartáč do křovinořezu. Účinná je i pára, proto lze na menším prostoru využít i parní čistič, který většinou najde uplatnění spíš v domácnosti. Rostliny lze také vypálit horkovzdušnou pistolí nebo čističem, jen pozor na to, aby žár snesla i čištěná dlažba – a abyste v případě dlouhotrvajícího sucha nezpůsobili požár! Na trhu jsou nově i elektrické škrabky, které nahradí dříve používaný drátěný kartáč.

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan