ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Výroční turnaj ČSG se blíží

datum 09.08.2019 vlozil Karel Kubata kategorie Události

Říjnový termín tradičního Výročního turnaje ČSG (19. - 21. 10. 2019) se rychle blíží. Bude se konat na Slovensku - v Golfovém rezortu Black Stork a v Golfovém areálu Royal Valley. Přihlášky je možné elektronicky podat na www.czgreen.com. Místo konání: Golfový rezort Black Stork, Tatranská 754, 059 52 Veľká Lomnica, tel.: +421 902 896 309, e-mail: greenkeeper@golfinter.sk, www: www.golftatry.sk a Golfový areál Royal Valley, Golfová ulica 700 60 01, Malý Slavkov - Slovensko Ing. Peter Semeš (klubový manažér / marshall) tel.: +421 905 384 750, e-mail peter.semes@royalvalley.eu, www: www.royalvalley.eu PROGRAM TURNAJE ČSG Sobota 19. 10. 2019, 6.00 hod. odjezd Praha 5, stanice metra B, Anděl – Ženské domovy, 9.00 hod. Brno – parkoviště galerie Vaňkovka, 15.00 hod. příjezd do Velké Lomnice, ubytování, návštěva Tatranské Lomnice, 18.00 hod. prezentace patronů a sponzorů, po skončení prezentací společenské posezení Neděle 20. 10. 2019 Black Stork 8.30 hod. prezentace patronů a sponzorů, 10.30 hod. canon start 11.00 hod. pro začátečníky golfová klinika pod odborným vedením 17.00 hod. vyhodnocení prvního dne turnaje, občerstvení po hře Pondělí 21. 10. 2019 Royal Valley 8.00 hod. odjez z Velké Lomnice 9.00 hod. postupný start 11.00 hod. pro začátečníky golfová klinika pod odborným vedením 15.00 hod. vyhodnocení celého turnaje, občerstvení po hře 16.00 hod. odjezd V předvečer prvního dne turnaje proběhne prezentace patronů svazu a sponzorů turnaje. Pozvánka platí pro členy a hosty ČSG, přesné propozice turnaje budou upřesněny na místě před startem turnaje. PROPOZICE TURNAJE 1. Hlavní soutěž je na nejnižší počet ran – absolutní vítěz turnaje, zde budou hodnoceni řádní členové a členové důchodci. 2. V rámci turnaje je hra na Stableford, s úpravou HCP (kategorie: HCP 0–15, HCP 15,1–28, HCP 28,1–54). V této soutěži budou hodnoceni řádní členové, členové důchodci a přidružení. 3. Hosté si zahrají mimo hlavní soutěž, na úpravu HCP. 4. Celý turnaj je dvoudenní a hraje se na 27 jamek. 5. Pro nehrající bude připravena golfová klinika pod vedením trenéra. Turnaje se mohou zúčastnit pouze hráči s HCP. Ubytování: Hotel FORTON, Stará Lesná 154, 059 52 Stará Lesná, tel.: +421 915 850 328, www.hotelforton.sk. Stravování a doprava: předpokládaná cena na osobu 2 500 Kč (doprava – bus, večeře 19. 10., ubytování 2 noci se snídaní, 2x občerstvení do bagu a občerstvení po hře.)

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan