ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Za divokým císařem na golf

datum 02.08.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Když se řekne Kitzbühelské Alpy, každému se hned vybaví lyžování. Málokdo ale ví, že jsou zde i hřiště, která uspokojí i ty nejnáročnější golfisty. Městečko Ellmau je známé jako lyžařské středisko, případně jako místo, kde se točil nekonečný seriál Doktor z hor. Před dvaceti lety ke sjezdovkám přibylo i golfové hřiště Wilder Kaiser, které leží přímo uprostřed Kitzbühelských Alp. Ano, překlad jména Wilder Kaiser je opravdu divoký císař. Pokud si chcete vychutnat jedinečnou krajinu, stejně jako dokonalý golf, pak je toto hřiště ideální volbou. Všech 27 jamek leží přímo pod stěnami pohoří Wilder Kaiser, po němž je tento klub také pojmenován. Jeho panorama během hry občas zpestří i špička Grossgockneru, která vykukuje v pozadí. To ale neznamená, že vás čeká vysokohorská turistika. Spíše se připravte na rozkvetlou zahradu plnou jezírek a potůčků, a to na rozloze devadesát hektarů. Všechny tři devítky (Wilder Kaiser, Ellmau a Tirol) jsou na sobě nezávislé. Jamky jsou mírně zvlněné, fairwaye velkoryse široké a pokud se vypořádáte s roughy a členitými greeny, můžete odejít s dobrým výsledkem. O víkendu zde požadují hcp 36, ale pokud tuto podmínku nesplňujete, lze vyrazit na veřejnou devítku Kaiserblick, která je hned vedle. Ta je ideální pro trénink krátké hry i pro rychle odehrané kolo. A nečekejte žádný zanedbaný public. Jamky jsou ve velmi dobrém stavu. Součástí areálu jsou rozlehlé tréninkové plochy zahrnující driving range, tréninkové bunkery, cvičné greeny, pitching a chipping green. Přírodou se můžete kochat po celou dobu hry, ale i po ní z terasy klubovny, která byla přestavěna ze selského stavení a ponechala si částečně jeho prvky. Cena fee je 88 EUR, ale za ni můžete na hřišti strávit celý den, případně dorazit až po 17 hodině, kdy je fee poloviční. Přírodní krásy, nezaměnitelná atmosféra a skvělá kuchyně přispějí k dokonalé relaxaci na zeleném koberci. Bližší informace: GREEN 3/2019

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan