ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Za divokým císařem na golf

datum 02.08.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Když se řekne Kitzbühelské Alpy, každému se hned vybaví lyžování. Málokdo ale ví, že jsou zde i hřiště, která uspokojí i ty nejnáročnější golfisty. Městečko Ellmau je známé jako lyžařské středisko, případně jako místo, kde se točil nekonečný seriál Doktor z hor. Před dvaceti lety ke sjezdovkám přibylo i golfové hřiště Wilder Kaiser, které leží přímo uprostřed Kitzbühelských Alp. Ano, překlad jména Wilder Kaiser je opravdu divoký císař. Pokud si chcete vychutnat jedinečnou krajinu, stejně jako dokonalý golf, pak je toto hřiště ideální volbou. Všech 27 jamek leží přímo pod stěnami pohoří Wilder Kaiser, po němž je tento klub také pojmenován. Jeho panorama během hry občas zpestří i špička Grossgockneru, která vykukuje v pozadí. To ale neznamená, že vás čeká vysokohorská turistika. Spíše se připravte na rozkvetlou zahradu plnou jezírek a potůčků, a to na rozloze devadesát hektarů. Všechny tři devítky (Wilder Kaiser, Ellmau a Tirol) jsou na sobě nezávislé. Jamky jsou mírně zvlněné, fairwaye velkoryse široké a pokud se vypořádáte s roughy a členitými greeny, můžete odejít s dobrým výsledkem. O víkendu zde požadují hcp 36, ale pokud tuto podmínku nesplňujete, lze vyrazit na veřejnou devítku Kaiserblick, která je hned vedle. Ta je ideální pro trénink krátké hry i pro rychle odehrané kolo. A nečekejte žádný zanedbaný public. Jamky jsou ve velmi dobrém stavu. Součástí areálu jsou rozlehlé tréninkové plochy zahrnující driving range, tréninkové bunkery, cvičné greeny, pitching a chipping green. Přírodou se můžete kochat po celou dobu hry, ale i po ní z terasy klubovny, která byla přestavěna ze selského stavení a ponechala si částečně jeho prvky. Cena fee je 88 EUR, ale za ni můžete na hřišti strávit celý den, případně dorazit až po 17 hodině, kdy je fee poloviční. Přírodní krásy, nezaměnitelná atmosféra a skvělá kuchyně přispějí k dokonalé relaxaci na zeleném koberci. Bližší informace: GREEN 3/2019

Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan