ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Lidé se neumí o trávníky starat

datum 27.07.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Sekat, nesekat? Hnojit, ne­hnojit? V záplavě rad na nejlepší péči o trávník se už laik těžko vyzná. Mnohé trávníky v Česku jsou proto podle odborníků v žalostném stavu, protože se lidé nenaučili, jak o ně pečovat. „Co do péče jsme v Česku extremisté a trávníky na to doplácejí. Buď je vysekáváme metodou ‚co to jde‘, a trávu tak zahubíme, protože jí nezůstanou listy a není schopna tvořit nové výhonky, nebo o trávníky dbáme málo. Smysl nemá ani vytváření louky z trávníku,“ říká Jiří Skládanka z brněnské Mendelovy univerzity, který je odborníkem na travní porosty. Rada, jak na trávník, je přitom stručná: používejte selský rozum, to plně postačuje k tomu, abyste měli i v době sucha za domem klasický trávník. Žádná nákladná hnojiva, přehnaná zálivka ani drahá travní semena. Řeč není o luxusním porostu, ale o travní ploše vhodné pro dovádění dětí, opalování nebo třeba grilování. Stačí jen sekat pravidelně, udržovat výšku porostu na zhruba čtyřech centimetrech a nikdy nezkracovat trávník více než o třetinu. Správně sečená tráva vodu zadrží Trávník vyžaduje trvalou péči. Udržuje se na zhruba čtyřech centimetrech výšky. Seká se v době, kdy se na ni lze dostat při seči, při níž bude zkrácen o třetinu. Pokud je trávník vysekán více, tráva uhyne, není schopna se sama obnovit, vzniknou místa s obnaženou půdou, která nezadržují vodu. Místo trávy je rychle osídlí plevel. Nejlepším opatřením je zavedení pravidelné údržby a výsev nové trávy. Užitečným pomocníkem při likvidaci holých míst není instalace umělého trávníku, ale výsev jílku vytrvalého. Ten se rychle uchytí a plevel v podstatě zahubí. „Nedává ani smysl v době sucha přehnaně kropit trávníky. Pokud chceme trávníkovou klasiku, pomůžeme trávníku tím, že mu budeme věnovat vhodnou péči. Tou není plýtvání vodou,“ poradil vědec. Trávník chce trvalou péči, a pokud ji dostane, odvděčí se za to svým vzhledem. Ředitel Veřejné zeleně města Brna Jozef Kasala majitelům větších zahrad doporučuje, aby si je rozčlenili. Trávník nemusí být na celém pozemku. Pokrývat může jeho nejužívanější část. Zbytek může tvořit louka, která je sekaná na výšku zhruba sedmi centimetrů. Se sekáním louky se ale postupuje trochu jinak než u trávníku. Je nutné počkat, až vykvetou luční byliny a vysemení, teprve pak se seče. S tím, že lidé se teprve musí naučit na svých trávnících hospodařit, souhlasí ředitel Jozef Kasala. Neexistuje žádná rada, jak často sekat. „To přece záleží na podmínkách a stavu trávníků. Některá místa v Brně jsme již sekali čtyřikrát, například trávník pod Špilberkem, kde se konají svatby, a jinde jsme ještě nesekali. Trávník chce trvalou péči, a pokud ji dostane, odvděčí se za to svým vzhledem,“ dodal.

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan