ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Spilková opět trénuje

datum 18.07.2019 vlozil Čeněk Lorenc kategorie Zajímavosti

Po třech týdnech klidu bez golfu se Klára Spilková znovu pustila do tréninku - vstříc LPGA a olympiádě. Čtyřiadvacetiletá profesionálka, členka globálního týmu KPMG a Czech Golf Teamu, má nucenou přestávku kvůli přetrvávající únavě a vyčerpanosti, zaviněné zřejmě přechozením blíže neurčených obtíží.

Zlepšení zdravotního stavu umožnilo hráčce LPGA vzít hole opět do rukou. „Dělám všechno pro to, abych se co nejlépe připravila na zbývající část sezony. Chci se zase naplno věnovat tréninku, už mě svrběly ruce,“ řekla Klára Spilková na Konopišti, kde se kromě hry oddala také sponzorským povinnostem.

Zdravotní obtíže donutily hráčku změnit letní plány a odpočívat, ale den na Konopišti, včetně hraní na hřišti Radecký, jí přišel k duhu.

„Jsem ráda, že jsem zase mohla být na hřišti. Atmosféra byla báječná a docela mi to i šlo, tak jsem si den skvěle užila,“ uvedla nejlepší česká golfistka. „Děkuji za velkou podporu, které se mi dostává od mého týmu, partnerů i fanoušků.“

Nyní vše směřuje k tomu, aby se v polovině srpna vydala zpět do USA vstříc nejprestižnějšímu okruhu golfových profesionálek. Po nezbytné aklimatizaci je předběžným cílem start v Kanadě na CP Women´s Open v Ontariu od 22. srpna. Přesný program bude záviset na aktuálním zdravotním stavu.

„Jsem ráda za lepší zprávy, ale ještě to není stoprocentní. Soustředím se na druhou část sezony LPGA, kde věřím, že to po všech potížích už bude jenom lepší. A také v téhle době už myslím na olympijské hry, které začnou v Tokiu zhruba za rok a kam se chci po startu v Riu zase vrátit,“ dodala Klára Spilková.

Kontakt: www.klaraspilkova.eu


Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan