ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Nejrychlejší traktor světa

datum 26.06.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Ve světě motorizovaných vozidel snad neexistuje žádné odvětví, které by nemělo svého rekordmana s přídomkem „nejrychlejší“. Vedle aut a motorek se lámou rychlostní rekordy u kamionů, sekaček na trávu nebo právě traktorů. A titul nejrychlejšího traktoru světa se právě přesunul… Psal se březen roku 2018, když si titul nejrychlejšího traktoru světa přivlastnil „Track-tor“. Projekt britského motoristického pořadu Top Gear, za jehož volantem neseděl nikdo jiný než legendární maskovaný závodník v bílé kombinéze – The Stig. Jeho zemědělský speciál byl vybaven pětisetkoňovým small-blockem od Chevroletu a výsledná rychlost, dosahovaná na britském letišti, činila pěkných 140 kilometrů za hodinu. Což je pochopitelně průměr dvou průjezdů ve dvou směrech. Rekord byl před pár dny překonán. Tentokrát se ovšem do akce nepustila banda šílených motoristických novinářů, ale samotný výrobce traktorů JCB, v čele s o to šílenějším jezdcem. Možná vám něco řekne jméno Guy Martin. Britský závodník a mechanik užitkových aut se proslavil zejména tehdy, když měl hlavní roli v dokumentu Closer to the Edge, pojednávajícím o legendárním motocyklovém závodu Tourist Trophy. Toho se Guy Martin zúčastnil hned patnáctkrát, několikrát skončil na stupních vítězů, ani jednou nevyhrál, ale zato se tu párkrát strašlivě rozbil. A když se Martin náhodou nesnaží pokořit bájemi opředený Snaefell Mountain Course na ostrově Man (a nespravuje náklaďáky), zdolává nejrůznější rychlostní rekordy. Je držitelem rychlostního rekordu na saních, na „stěně smrti“, na vznášedle a nově právě i v traktoru. Traktor, v němž Guy Martin trhnul rekord na letišti Elvington poblíž Yorku, vychází z modelové řady JCB Fastrac. V přídi mu tepe vznětový šestiválec Agco o objemu 7,2 litru, disponující výkonem kolem 1 000 koní a točivým momentem okolo 2 500 Nm. Ačkoliv při rekordní jízdě byl prý výkon snížen přibližně na polovinu kvůli aerodynamice. Výhradně zadní kola s uzamčeným diferenciálem jsou poháněna nikoliv skrze standardní bezestupňovou převodovku Agco CVT, ale skrze šestistupňový manuál ZF, zkonstruovaný pro užitkové vozy. Na přípravě nejrychlejšího traktoru světa se podílel mimo jiné tým z Williams Advanced Engineering, který pomohl zbavit traktor přebytečné hmotnosti a zároveň zlepšit aerodynamiku. Z toho důvodu byla třeba snížena kabina, ale hmotnost se šetřila i na brzdách. Zatímco standardní Fastrac série 4000 váží kolem 7,5 tuny, hmotnost upraveného rychlostního speciálu činí jen 5 tun. Práci na přípravách traktoru si Guy Martin pochvaloval a zmínil, že byl traktor na letištní runwayi naprosto stabilní. A jaká tedy byla výsledná rychlost? Průměr při obou jízdách se nakonec vyšplhal na 167 kilometrů v hodině, takže se rychlost rekordního traktoru vůbec poprvé vyšplhala přes magickou hranici 100 mil za hodinu.

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan