ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


České jedničky se nemění

datum 25.06.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Ve světových žebříčcích dochází pod českou vlajkou ke změnám. Vzhůru míří především amatéři Novák a Melecká po skvělých výsledcích na profesionálních turnajích. Ta nejlepší jména zůstávají stejná, profesionálům stále vládnou Spilková a Lieser, amatérům Kousková a Zuska. Rolex Women's Ranking Českou jedničkou mezi profesionálkami s přehledem zůstává Klára Spilková (312.), post české dvojky si stále drží Karolína Vlčková (705.). Díky skvělému úspěchu na posledním podniku série LET Access Series se třetí nejlepší Češkou stala amatérka Tereza Melecká (830.), která si v ženském světovém žebříčku polepšila o 78 míst. V nejlepší tisícovce nalezneme také Kateřinu Vlašínovou (835.) a další amatérku Janu Melichovou (958.). Ostatní české hráčky v žebříčku Rolex Women's Ranking: Amatérka Hana Ryšková (1077.), Šideri Váňová (1199.) a další amatérka Patricie Macková (1250.). Official World Golf Ranking Mezi českými profesionály je v čele Ondřej Lieser (821.), ale na paty mu šlape Jan Cafourek (886.), který si od začátku sezóny polepšil téměř o 900 míst. Stejně jako mezi ženami, i třetí místo patří amatérovi, vítězi z turnaje Pro Golf Tour na Kaskádě Vítku Novákovi (1071.). Tomu se podobně jako Cafourkovi povedlo posunout v žebříčku o téměř 900 příček výš. V TOP 2000 figurují také Stanislav Matuš (1119.), amatér Petr Hrubý (1378.), Filip Mrůzek (1445.), Aleš Kořínek (1772.) a Michal Pospíšil (1865.). Světový amatérský žebříček WAGR Ženy Nejlepší česká amatérka Sára Kousková (82.) se svým krajankám vzdaluje - druhá je Jana Melichová na 133. místě. V TOP 500 je celkem deset Češek: Sarah Hricíková (146.), Gabriela Roberta Vítů (153.), Tereza Melecká (235.), Kristýna Frýdlová (259.), Hana Ryšková (346.), Marie Luňáčková (382.), Patricie Macková (420.) a Františka Luňáčková (471.). V první tisícovce jsou také: Tereza Koželuhová (679.), Tereza Chlostová (817.) a Michaela Fabiánková (975.). Muži Českým amatérům stále kraluje Jiří Zuska (238.), v závěsu je jeho univerzitní ex-kolega Šimon Zach (271.). Na třetí místo se vylepšil Matyáš Zapletal (478.). V TOP 1000 vlaje česká vlajka ještě čtyřikrát: David Benák (736.), Jakub Bareš (742.), Petr Hrubý (861.) a Vojtěch Kostelka (969.). Text: Klára Kuchařová, www.cgf.cz

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan