ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Teplotní rekord v ohrožení?

datum 24.06.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Velmi teplý vzduch od jihu k nám bude proudit po celý týden. Zažíváme nejteplejší závěr června za posledních 84 let. V pondělí bude jasno nebo polojasno. Denní maxima vystoupí na 27 až 31 stupňů. Poslední příležitost trochu se venku ochladit budeme mít v úterý ráno, kdy teploty ještě klesnou na 16 až 12 stupňů, přes den už ale teploty rychle vyletí k 30 až 34, pouze na Vysočině zůstanou kolem 28. Bude opět jasno nebo polojasno. Nejteplejším dnem bude středa, kdy bude po celý den jasno. Ráno se budou teploty pohybovat mezi 19 až 15 stupni, ale přes den dosáhnou 32 až 36 stupňů, na západě republiky to bude až 39 stupňů. Není vyloučeno, že to bude ještě výš, je ohrožen dosavadní český absolutní teplotní rekord pochází ze srpna 2012, kdy bylo v Dobřichovicích naměřeno 40,4 stupně. Ve čtvrtek přijde slabá studená fronta. Ráno bude ale nezvykle horké s teplotami mezi 23 až 19 stupni, na západě teploty neklesnou ani po ránu pod 24 stupňů. V Čechách přes den maxima vystoupí na 28 až 32 stupňů, na Moravě na 30 až 34. Mělo by být polojasno, během dne přechodně až oblačno, místy dešťové přeháňky nebo bouřky. V pátek se opět dostaneme do oblasti vysokého tlaku, takže bude jasno až polojasno, teploty ale už nebudou tak vražedné. Po ránu budou mezi 18 až 14, přes den pak vystoupí na 26 až 30. Na sobotu a neděli předpověď hlásí opět jasno až polojasno, teploty po ránu 18 až 14, přes den 27 až 31

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan