ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Novák byl nejlepší na Kaskádě

datum 21.06.2019 vlozil ČGF ČGF kategorie Zajímavosti

Dramatický průběh měl turnaj Czech Classic by Czech Golf Federation, který skončil na Kaskádě. Po zrušení třetího kola se vítězem po 36 odehraných jamkách stal amatér Vítek Novák. Dělené druhé místo patří amatéru Petrovi Hrubému, cutem prošlo celkem šestnáct Čechů, z toho devět amatérů. Velmi pestrý turnaj ze série Pro Golf Tour dnes skončil v Golf Resortu Kaskáda. Nejenže hráči bojovali po celou soutěž s náročným nastavením hřiště, ale navíc je trápilo počasí: Nejdříve se ve středu kvůli bouřce nestihlo dohrát druhé kolo, a tak byla dohrávka naplánovaná na dnešní ráno. Počasí však ani dnes nepřálo a kvůli mlze se hráči na hřiště dostali až v 9:15. Před třetím kolem, které odstartovalo ve 13:00 canon startem, byl v čele amatér Vítek Novák se skóre -1 (67+74). Hráči stihli na kuřimském hřišti odehrát dvanáct jamek, aby se však v 15:30 kolo kvůli bouřce znovu přerušilo. Počasí se ani dnes odpoledne nesklidnilo, tudíž byl soutěžní výbor nucen třetí kolo kompletně zrušit a konečné výsledky a pořadí se počítaly za 36 odehraných jamek. Vítězem se tedy stal český amatér Vítek Novák, který se po dvou kolech jako jediný dostal pod hranici cutu. Děleným druhým byl se skóre Even par (74+68) další český amatér Petr Hrubý , který sice po devíti jamkách třetího kola dohnal Nováka a spolu dělili první příčku, ale nakonec o skvělý finiš přišel. Dramatický finiš na hřišti silná bouřka pokazila. Vítek Novák byl s vítězstvím spokojen, ale nechtěl ho srovnávat s dosavadními amatérskými úspěchy. „Každá soutěž je jiná, ale mám samozřejmě velkou radost, hrál jsem zde opravdu dobře. S nastavením hřiště jsem asi na rozdíl od některých jiných hráčů byl spokojen. Ano, bylo to těžké, ale takové turnaje jsou potřeba, s tím je prostě třeba se na takové úrovni občas vyrovnat. A musím pochválit Petra Hrubého, hrál opravdu výborně,“ sděloval bezprostředně po zisku titulu v premiérovém ročníku turnaje třiadvacetiletý český golfista, který stejně jako řada dalších předních amatérů působí na americké univerzitě. V posledním kole se právě hnal za životním úspěchem právě další amatér Petr Hrubý (E), ale po jeho zrušení spadl na stříbrnou pozici. „Byl to můj vůbec první start mezi profesionály, moc si zdejší účasti a samozřejmě výsledku cením, ale mohlo to být i lepší... Ale jak jsem už říkal včera, hrálo se mi skutečně výborně a dnes jsem v tom pokračoval,“ připomněl osmnáctiletý hráč, že první místo zase nebylo tak daleko. Celkem prošlo cutem šestnáct českých golfistů, z toho devět amatérů. Dařilo se však i profesionálům – Ondřel Lieser (+3) obsadil deváté místo i šek na 1145 eur, o dvě pozice níže v konečném pořadí figuruje Jan Cafourek (+4, 960 eur); nejlepší z Čechů v letošním pořadí série se po dnešku posunul na průběžné deváté místo Order of Merit.

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan