ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Nový druh klíštěte

datum 19.06.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Letos se dočkáme invaze klíšťat, varují němečtí odborníci. Novým nebezpečím se stává v našich zeměpisných šířkách klíště z rodu hyalomma, které je přenašečem některých infekčních nemocí, včetně dvou druhů virových krvácivých horeček. Klíště je typické spíše pro jižní a východní Evropu. V Česku se zatím nevyskytlo. Novým nebezpečím se stává klíště hyalomma, což je obecný termín, který zahrnuje 27 druhů. Evropou se začalo šířit klíště hyalomma marginatum, které je výrazně odlišné od domácích klíšťat. Je dvakrát tak velké a má pruhované nohy. Přenáší krymsko-konžskou horečku a rickettsiózu. „V letech 2015, 2016 a 2017 se tato klíšťata v Německu občas objevila. Ovšem v loňském roce již bylo zaregistrováno 70 nálezů. Kromě toho se objevila také ve Švédsku, v Rakousku, na Slovensku a v Lotyšsku,“ uvedl pro server týdeníku Focus Gerhard Dobler z Mikrobiologického ústavu bundeswehru v Mnichově. Tato klíšťata se podle jeho slov začínají stávat problémem. V minulosti se tato klíšťata objevila izolovaně a nepřežila zimu. Nejčastěji je na sever zavlečou ptáci, kteří jsou častým mezihostitelem. Letos ale mají němečtí vědci podezření, že klíště zimu přežilo, a navíc se rychle množí. „Nedávno bylo několik dnů po sobě velké horko s teplotami kolem 30 stupňů a tato klíšťata se náhle vyskytla v různých regionech v Německa,“ uvedl Dobler. To bylo například v Dolním Sasku a Severním Porýní-Vestfálsku. „Víme, že nebyla importovaná, nebyla by v takovém stadiu vyspělosti, jako jsme je zaznamenali,“ vysvětlil. Pokud bude pokračovat horké a suché počasí, které toto klíště preferuje, hrozí jeho množení.” V Česku zatím není Druh je typický pro stepi a savany a nesnáší vlhké prostředí. „V České republice doposud neexistuje záznam, který by výskyt tohoto klíštěte potvrdil. Navíc, díky nízkým zimním teplotám a absenci preferovaných habitatů (míst výskytu - pozn. red.) je usídlení tohoto druhu v současnosti považováno za nepravděpodobné. Na druhou stranu, vzhledem k opakovaným suchým teplým létům a mírným zimám je třeba situaci sledovat,” uvádí na stránkách Státní zdravotní ústav. Aktivita bude vysoká Němečtí vědci předpokládají, že aktivita klíšťat bude letos vysoká. „Naše průzkumy z března, dubna a května naznačují, že nás čeká rok s velkým výskytem klíšťat. Už nyní jich je v přírodě enormní množství,“ uvedl Dobler. Aktivita klíšťat se podle jeho slov za posledních deset let změnila, respektive prodloužila. Vzhledem ke klimatickým podmínkám začíná na jaře o měsíc dřív a na podzim končí o měsíc později. Klíšťata se navíc rozšiřují do vyšších nadmořských výšek. Dříve platilo, že na horách od nadmořské výšky 700 až 800 metrů se s klíštětem člověk nesetká. Toto tvrzení už není dávno pravda. Během posledních let se horní hranice rozšíření klíštěte posunula na 800 a více metrů, varoval Dobler. V Česku je tento týden předpokládaná aktivita klíšťat na stupních 9 a 10, což jsou nejvyšší stupně.

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan