ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Na Ypsilonce otevřeli golfové muzeum

datum 17.06.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Golfový historik a sběratel Vítězslav Hoffmann se stal zakladatelem prvního golfového muzea nejen v Česku, ale i ve střední a východní Evropě. Muzeum se otevřelo v pondělí 10. června 2019 a najdeme ho v Golf Clubu Ypsilon u Liberce. Svoje brány otevřelo v závěru minulého týdne. Záliba v golfovou historii začala u Vítězslava Hoffmanna jednoduchou zvědavostí – proč se i novodobým kovovým holím stále říká dřeva? A tak se začal zajímat o vývoj golfových holí, s tím pak přišel zájem o míčky, bagy a bohatá sbírka byla na světě. "Prvními exponáty byly dvě golfové hole s dřevěnou hlavou z 60. let, dovezené z USA," vzpomíná Hoffmann a dodává, že většina exponátů pochází z Anglie a USA. "Nejobtížnější vždy bylo konkrétní věc objevit, a pak hlavně bezpečně dopravit do České republiky." S pomocí ředitele golfového resortu Petra Pastrňáka se tak zrodila a letos zrealizovala myšlenka založit první golfové muzeum v celé střední i východní Evropě. "Na fyzické realizaci golfového muzea na Ypsilonce se začalo pracovat v druhé polovině roku 2018. Přípravy projektu muzea ovšem započaly již někdy v roce 2017," přibližuje vznik muzea Hoffmann. I přes rady mnoha lidí vybudovat muzeum v Praze se však rozhodl pro svůj domovský golfový klub Ypsilon. "A to bylo to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem mohl udělat. Doufám totiž, že si na Ypsilonku golfisté cestu najdou, a to nejenom do golfového muzea," je přesvědčen o správnosti rozhodnutí. Slavnostního otevření se zúčastnil také prezident ČGF Zdeněk Kodejš. „Znám mnoho golfových muzeí včetně toho v St Andrews a dovolím si říct, že to, co vidíme v muzeu na Ypsilonce se tomu vyrovná,“ tvrdí první muž českého golfu a připomněl, že také česká golfová historie sahá až do roku 1931, kdy byl založen Golfový svaz ČSR. Československo byla také jedna ze sedmi zemí, která v roce 1937 zakládala Evropskou golfovou asociaci. „Nejenom, že Víťa tohle všechno ví, ale on to má vše i zdokumentované. Proto před ním smekám a moc mu gratuluji k tomu, co se mu podařilo dát dohromady.“ Ve slavném St. Andrews najdeme bezpochyby nejslavnější muzeum golfu na světě. Další muzea tohoto sportu mají například i v Německu, Nizozemsku či Dánsku. Nyní se na Ypsilonce mohou mimo krásného výhledu na Ještěd pyšnit i golfovým muzeem, ve kterém jsou k spatření historické exponáty sahající dokonce až to roků 1550–1650. Mezi vystavené kuriozity z historie golfu patří kromě holí a míčků například i počítadla, několik stovek kusů golfové literatury a nechybí ani audiotéka s videotékou. Pan Hoffmann nemá žádný vyloženě oblíbený exponát. "Vážím si sbírky jako celku, protože pouze jako celek vytváří to, co jsme chtěli vybudovat," vysvětlil svůj záměr. Muzeum bude otevřeno během golfové sezóny. Členové Golf Clubu Ypsilon, děti a mládež do osmnácti let mají vstup zdarma, vstup pro dospělé je 150 Kč. Text: Klára Kuchařová, GREEN 2/2019

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan