ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Na letní teploty zapomeňte

datum 24.05.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Závěr týdne už nebude na srážky tak bohatý jako uplynulé dny, předpověď na víkend ale i tak počítá s přechodem dvou studených front. Pro počasí u nás to znamená, že na letní teploty, které vloni touto dobou už panovaly, můžeme podle Dagmar Honsové ze společnosti Meteopress zapomenout. Teploty v posledních květnových dnech nepřekonají 24 stupňů. Májový letní den jsme tak letos zaznamenali pouze jeden, zatímco vloni jich bylo 11, a navíc 4. května byl loni v Karviné naměřen dokonce tropický den s teplotou 30,6 stupně. Zatímco v Čechách je už ve čtvrtek oblačno až polojasno, ojediněle s přeháňkami, na Moravě a ve Slezsku je stále zataženo. V Čechách odpolední teploty vystoupí na 16 až 20 stupňů, ale na severu Moravy vystoupí nejvýš na 13 stupňů, a jihu na 17. V pátek bude nejméně oblačnosti a srážek z celého týdne. Očekává se polojasno, jen na severovýchodě se slabými přeháňkami. Ráno teploty klesnou na 9 až 5 stupňů, odpoledne vystoupí na 18 až 22. V sobotu bude oblačno až polojasno, odpoledne místy s dešťovými přeháňkami, ojediněle se mohou vyskytnout i bouřky. „Ráno musíme ojediněle počítat s mlhami nebo nízkou oblačností,“ uvedla Honsová. Relativně teplo bude po ránu, kdy teploty neklesnou pod 11 až 7 stupňů, odpoledne pak vyšplhají na 19 až 23. V neděli bude zpočátku dne ještě polojasno, během odpoledne bude ale docházet k přibývání oblačnosti, místy se objeví další přeháňky. Ráno se ojediněle opět vyskytnou mlhy. Teploty budou stejné jako v sobotu, tedy 11 až 7 stupňů po ránu 19 až 23 odpoledne. V pondělí bude zataženo až oblačno, zpočátku s deštěm nebo přeháňkami, postupně budou srážky ustávat. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 12 až 8 stupni, maxima vystoupí opět na 19 až 23. Na úterý a středu zatím modely ukazují převážně oblačno s přeháňkami a mírné ochlazení.

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan