ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Na letní teploty zapomeňte

datum 24.05.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Závěr týdne už nebude na srážky tak bohatý jako uplynulé dny, předpověď na víkend ale i tak počítá s přechodem dvou studených front. Pro počasí u nás to znamená, že na letní teploty, které vloni touto dobou už panovaly, můžeme podle Dagmar Honsové ze společnosti Meteopress zapomenout. Teploty v posledních květnových dnech nepřekonají 24 stupňů. Májový letní den jsme tak letos zaznamenali pouze jeden, zatímco vloni jich bylo 11, a navíc 4. května byl loni v Karviné naměřen dokonce tropický den s teplotou 30,6 stupně. Zatímco v Čechách je už ve čtvrtek oblačno až polojasno, ojediněle s přeháňkami, na Moravě a ve Slezsku je stále zataženo. V Čechách odpolední teploty vystoupí na 16 až 20 stupňů, ale na severu Moravy vystoupí nejvýš na 13 stupňů, a jihu na 17. V pátek bude nejméně oblačnosti a srážek z celého týdne. Očekává se polojasno, jen na severovýchodě se slabými přeháňkami. Ráno teploty klesnou na 9 až 5 stupňů, odpoledne vystoupí na 18 až 22. V sobotu bude oblačno až polojasno, odpoledne místy s dešťovými přeháňkami, ojediněle se mohou vyskytnout i bouřky. „Ráno musíme ojediněle počítat s mlhami nebo nízkou oblačností,“ uvedla Honsová. Relativně teplo bude po ránu, kdy teploty neklesnou pod 11 až 7 stupňů, odpoledne pak vyšplhají na 19 až 23. V neděli bude zpočátku dne ještě polojasno, během odpoledne bude ale docházet k přibývání oblačnosti, místy se objeví další přeháňky. Ráno se ojediněle opět vyskytnou mlhy. Teploty budou stejné jako v sobotu, tedy 11 až 7 stupňů po ránu 19 až 23 odpoledne. V pondělí bude zataženo až oblačno, zpočátku s deštěm nebo přeháňkami, postupně budou srážky ustávat. Ranní teploty se budou pohybovat mezi 12 až 8 stupni, maxima vystoupí opět na 19 až 23. Na úterý a středu zatím modely ukazují převážně oblačno s přeháňkami a mírné ochlazení.

Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan