ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Na Kaskádě se představí 14 Čechů

datum 23.05.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Čtrnáct českých golfistů se na Kaskádě představí na druhém turnaji v rámci European Challenge Tour, který se v krátké době ukáže v tuzemsku. Před dvěma týdny jako jediný prošel na Zbraslavi cutem Stanislav Matuš, tentokrát se o totéž společně s ním bude pokoušet dalších sedm profesionálů a šest amatérů. Turnaj D+D REAL Czech Challenge se uskuteční již poosmé, ovšem premiérově v Golf Resortu Kaskáda, kam se přestěhoval z Kunětické Hory. Na jednom z nich v roce 2013 vytvořil tamní rekord hřiště (62) aktuální vítěz PGA Championship Brooks Koepka. Na dalším turnaji série s dotací 200.000 eur se tak letos začne psát nová historie. Budou u toho také Češi a znovu většina svede především boj o účast ve finálovém víkendu, jak to úspěšně předvedl Stanislav Matuš 29. místem na Zbraslavi. Napodobit se ho budou snažit tentokrát i jeho krajané Filip Mrůzek, Jan Cafourek, Daniel Suchan, Petr Gál, Aleš Kořínek, Michal Pospíšil a Lukáš Tintěra. Šanci získávat zkušenosti dostanou I amatéři Gordan Brixi, David Siwy, Vojtěch Kostelka, Matyáš Zapletal, David Benák, benjamínkem bude patnáctiletý Filip Jakubčík. Ani na Kaskádě nebudou chybět velká jména, především pak Francouzi Grégory Havret a Grégory Bourdy, v součtu se tak představí sedm titulů z European Tour. A dorazí také jejich krajan Antoine Rozner, vítěz jak ze Zbraslavi, tak z předchozího turnaje ve Španělsku a pochopitelně rovněž vedoucí muž sezónního žebříčku série. „Máme radost z toho, že jsme se s pořádáním Challenge Tour přesunuli na Moravu a můžeme ukázat golf světové úrovně také moravským fanouškům. Mají se na co těšit, na Kaskádu dorazí řada bývalých šampionů ale i vycházející hvězdy budoucnosti,“ řekl Petr Dědek, majitel promotérské společnosti Relmost, která pořádá také D+D REAL Czech Masters, srpnový turnaj European Tour na Albatrossu. Kaskáda je podle něj pro špičkové výkony jak stvořená. „Jedná se o tradiční turnajové hřiště, které už prověřilo řadu golfistů především v rámci amatérských šampionátů a pravidleně zde končí také domácí série profesionálů. Jsme rádi, že sem můžeme dovézt ty nejlepší evropské golfisty, kteří pořádně otestují devítky Kamenná a Dřevěná ,“ připomněl Dědek, že hřiště u Kuřimi každý rok hostí řadu významných akcí. Hřiště bylo pro turnaj upraveno na par 71 (6449 metrů); jamka č. 12 se bude hrát jako par 4. Turnaj se hraje od čtvrtka 23. května do neděle 26. května. Po pátečním druhém kole následuje cut pro 60 nejlepší a všechna ties. Vstup je pro diváky po celý turnaj zdarma. Text: Petr Halaburda, www.cgf.cz

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan