ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Challenge Tour na Zbraslavi

datum 09.05.2019 vlozil ČGF ČGF kategorie Události

Jedenáct českých hráčů a výborně obsazené startovní pole je připraveno na Prague Golf Challenge, turnaji druhé nejvyšší evropské série European Challenge Tour na zbraslavském hřišti, který startuje ve čtvrtek. Od pátku do neděle se hraje na Ypsilonu akce Pro Golf Tour s další českou účastí. Zbraslavský turnaj je prvním ze dvou akcí v jednom sledu, které pořádá promotérská společnost Relmost. Od 23. do 26. května se totiž uskuteční na Kaskádě turnaj D+D Real Czech Challenge ze stejné série, na kterém se představí většina hráčů startujících v Prague City Golf. Ještě před několika dny to vypadalo, že se zde představí i velké hvězdy European Tour - Matteo Manassero, Gregory Bourdy či Marcel Siem. Ze startovní listiny sice tato jména nakonec zmizela, ale řada výtečných hráčů stále zůstala. Tři vítězství z European Tour a účast na všech čtyřech major turnajích má na svém kontě Grégory Havret, dvakrát na nejvyšším evropském okruhu slavil Felipe Aguilar a přijela i další plejáda zkušených hráčů. Nechybí například díky pozvánce promotéra Petra Dědka ani Němec Florian Fritsch, který jezdí na české turnaje pravidelně – také proto, že odmítá na turnaje létat a všechny turnaje po Evropě zvládne objet výhradně za volantem automobilu. V silné konkurenci bude bojovat rovněž jedenáct českých golfistů, kteří využili pozvání pořadatele. Jsou mezi nimi profesionálové Filip Mrůzek, který v minulém týdnu prošel cutem na turnaji na okruhu ve Španělsku, ale také Stanislav Matuš, Jan Cafourek, Aleš Kořínek, Daniel Suchan a Petr Gál. Hrát budou i talentovaní amatéři Matyáš Zapletal, Gordan Brixi, Filip Ráža, Petr Janík a Pavel Foubík. Češi nepůjdou do turnaje s malými plány, připomínat si budou loňské Matušovo umístění v TOP 10, Cafourek by zase rád navázal na vítězství v Pro Golf Tour před dvěma týdny a následné skvělé kolo první kolo (69) ze Španělska. „Chtěl bych se doma ukázat v dobrém světle, přeju si hodně birdie a také řadu golfových fanoušků podél hřiště. A samozřejmě by se mi líbil postup všech Čechů a konečné vítězství jednoho z nich,“ uvedl před startem třicetiletý Cafourek. První kolo startuje ve čtvrtek ráno v 7:30 hod, po celé čtyři dny až do finálové neděle mají diváci vstup zdarma. Z Čechů se vydají v úvodním dnu na hřiště nejdříve Zapletal (8:00), Cafourek, Gál (oba 8:20) a Foubík (9:30) v odpoledních flightech dojde na Kořínka (12:30), Matuše a Mrůzka (13:50), Brixiho (14:00), Rážu (14:10), Janíka (14:20) a Suchana (14:30). Kontakt a text: www.cgf.cz, Petr Halaburda

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan