ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Chladno a deštivo

datum 08.05.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Závěr týdne bude deštivý a chladný. Přes naše území bude postupně přesouvat několik frontálních systémů, které s sebou přinesou zvětšenou oblačnost a rovněž srážky. Úvod příštího týdne bude ve znamení ledových mužů a ráno je třeba se připravit i na přízemní mrazíky. Ve čtvrtek bude převážně zataženo, na východě republiky s deštěm. V Čechách bude převládat oblačno až polojasno a srážky by se měly objevovat spíše ojediněle. Odpolední teploty se dostanou na 14 až 18 stupňů, v Moravskoslezském kraji bude pouze kolem 12. „V pátek bude ovlivňovat počasí nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu. Převládat bude oblačno až polojasno, přes den se mohou objevit přeháňky či bouřky,” popsala Honsová s tím, že ráno klesnou teploty na 5 až 9 stupňů, aby se přes den dostaly na 15 až 19. Další frontální sytém dorazí v sobotu a od západu jej doprovodí déšť. Přes den bude v Čechách oblačno až zataženo, na Moravě a ve Slezsku zpočátku i polojasno. Ranní minima se budou pohybovat mezi 3 a 7 stupni, přes den se dostanou na 12 až 16 na západě a 14 až 18 na východě republiky. V neděli má svátek Pankrác, tedy první z ledových mužů. Počasí u nás bude pod vlivem chladného severního až severozápadního proudění a převládat oblačno až zataženo s občasným deštěm či přeháňkami, které budou na vrcholcích hor opět sněhové. Ráno teploty klesnou na 5 až 1 stupeň, aby se přes den vyšplhaly na 9 až 13. Pocitovou teplotu však bude snižovat čerstvý vítr. V pondělí a v úterý bychom se měli dočkat počasí se zvětšenou oblačností a ojedinělými přeháňkami. Ráno budou teploty klesat ke 4 stupňům až nule, přes den se dostanou na 9 až 13 v pondělí a 12 až 16 v úterý. Výhled na středu a čtvrtek prozatím slibuje pozvolný nárůst teplot a i nadále občasné přeháňky.

Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan