ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Bojujete s mechem v trávníku?

datum 13.03.2019 vlozil Luboš Procházka kategorie Trávníky

S mechem v trávníku bohužel musíme bojovat prakticky po celý rok, tedy kromě zimního období. Začínáme hned na jaře. Jakmile je možné trávník poprvé posekat, posekáme ho na nejnižší možnou velikost. Cca 1–2 dny po posekání aplikujeme hnojivo proti mechu – osvědčený je např. Mech-stop od firmy AGRO CS, ale vyzkoušejte i jiné druhy. Každý mech je jiný a navíc časem získá určitou rezistenci proti prostředku, který již byl několikrát použit. Po aplikaci hnojiva je potřeba trávník zalít. Ještě lepší je, když se vám podaří aplikovat hnojivo před deštěm. Poté počkáme další 2–3 dny a použijeme vertikutátor (pokud jej máme – k dostání jsou levnější elektrické varianty, kdy ale musíte dávat pozor na elektrický kabel, nebo dražší motorové – ty se vyplatí, když máme větší zahradu). Můžeme použít i vertikutační hrábě, kterými odstraníme uhynulý mech manuálně, ale tady se musíme připravit na docela náročnou fyzickou práci. Po několika dnech trávník opět posekáme. Pokud se nám podařilo vyhubit mech hned napoprvé, máme téměř vyhráno, a trávník již jen pravidelně provzdušňujeme – cca jednou za 3 týdny po celé vegetační období – a sekáme, jak jsme zvyklí. Jestliže se nám naopak mech ještě někde usadil, můžeme použít hnojivo ještě jednou – vždy však v odstupu alespoň několika týdnů. Pozor také na to, že čím více hnojiva použijete, tím více trávník roste a tím častěji je potřeba jej sekat. Poslední hnojení a vertikutaci provádíme na podzim. Postup je stejný jako na jaře, snažíme se vše stihnout před posledním sekáním trávy. Pak již necháme trávník odpočívat.

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan