DOPORUČUJEME


Neobvyklé využití posekané trávy

datum 18.05.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

V dnešní době, kdy většina lidí nechová hospodářská zvířata, je likvidace posečené trávy diskutovaným tématem. Obce se snaží jít lidem vstříc a zakládají kompostárny, ovšem i přesto se řada lidí zbavuje trávy nesprávně a často i nezákonně. Trávu lze navíc využít i pro vlastní prospěch. Možná je některý z nápadů vhodný právě pro vás... Kompost jako ideální varianta Pokud máte na zahradě kompost, ať už klasický nebo plastový, házejte trávu do něj. Nesypte ji však všechnu najednou na jedno místo na sebe, ale prokládejte ji hlínou, tenkými větvičkami a kuchyňským odpadem. Kompost je ideální volbou pro zužitkování nejen trávy, ale i ostatního biologického odpadu z domácnosti i zahrady. Bioskládka a biopopelnice V některých obcích i ve městech jsou zřizovány takzvané bioskládky neboli kompostárny, kam se sváží bioodpad. Kdo chce, může je poté za poplatek či zdarma využívat. Pokud nechcete každý týden odvážet posečenou trávu na bioskládku, pronajměte si popelnici na bioodpad, která vám následně bude za poplatek pravidelně vyvážena. Tráva jako mulč Čerstvě posekanou nebo lehce zaschlou trávou můžete obložit rajčata na záhonech i v nádobách, stejně jako vinnou révu a ostatní rostliny, které jste zvyklí mulčovat mulčovací kůrou. Posekaná tráva se k tomuto účelu hodí zrovna tak – udrží povrch zeminy vlhký a zabrání růstu plevelů. Postupem času se pak rozloží a pohnojí půdu kolem. Pomoc při zakládání záhonů Posekanou trávu využijete i v případě, že chcete zakládat záhon. Na místo, kde jej hodláte založit, ji navrstvěte ve vyšší vrstvě. Tráva ze sekačky bude působit podobně jako hubiče plevele, spolehlivě vyčistí prostor a když ji po několika týdnech shrábnete a místo pod ní zryjete, žádný plevel už tam neporoste. Sekanou trávu také můžete v menším množství zarýt do připravovaného záhonu. Bramborový záhon Chystáte se pěstovat brambory? Ideální! Záhon založte na části trávníku, a to tak, že místo, kde chcete založit bramborové políčko posekejte a položte na něj do řádek brambory. Navrstvěte na ně trávu ze sekačky a takto pokračujte s každým dalším sekáním. Na bramborách by měla být ideálně alespoň půlmetrová hromádka. Prolijte a čekejte. U této metody se uvádí, že se první rostlinky objeví zhruba po šesti až deseti týdnech. Na podzim trávu rozhrňte a sklízejte. Sušte ji na seno Dříve se posečená tráva sušila pro hospodářská zvířata, ovšem dnes, když už se suší, tak spíš pro domácí mazlíčky. Delší pokosená tráva je pro ně přímo ideální a uvítají ji jak vaši králíci či morčata, tak ale i stanice mladých přírodovědců nebo místní zookoutek. Pokud máte v okolí souseda, který třeba i chová králíky, domluvte se s ním. Jistě si od vás rád seno i koupí.

Green 3/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

nejuznávanější teorie předpokládá, že humor a smích se vyvíjí z pocitů a projevů triumfu. Plně se s ní neztotožňuji, protože tento vzácný dar dostal vítěz letošního Výročního turnaje ČSG pan Josef Čepek do vínku snad už při svém narození dne 2. února 1956 (na Hromnice). Tento rebel a pohodář s jedinečným smyslem pro humor vyhrál v Darovanském dvoře devatenáctý ročník tradičního prestižního golfového klání (blíže viz s. 12 až 16). Titul Nejlepší hrající greenkeeper tak získal zpátky do svého ročního držení – a to po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech. Blahopřejeme!

Poděbradský Josef Čepek v současnosti pomáhá s údržbou hřiště Královského GC Malevil. O tom, že umí skvěle hrát golf, není třeba nikoho přesvědčovat. S holemi vyráží na hřiště od roku 1982 a o sedm roků později se dokonce s českou golfovou reprezentací podíval do Walesu. Po vítězství v Darovanském dvoře se rázem stal nejúspěšnějším hráčem greenkeeperské turnajové historie. Jen trojici hráčů (Svěntek, Daňko, Čepek) se totiž až do letošního turnaje podařilo dvakrát zvítězit. Díky zlatému (nebo snad zelenému? 6) hattricku se Josef Čepek rázem osamostatnil v čele historického žebříčku „nesmrtelných“ greenkeeperských šampionů.

Ale vraťme se na začátek ke smyslu pro humor, který je jednou z nejlepších vlastností, jaké člověk může mít. Je bezvadné, že nový šampion šampionů ho má na rozdávání. Když jsem Josefu Čepkovi pomáhal v Darovanském dvoře s uložením trofeje a cen do jeho staršího auta, neodpustil jsem si na jeho adresu pár slovních legrácek. Usmál se a usadil mě vtipnou hláškou „Vsadím se, že ani ty nevypadáš stále tak dobře, jako před patnácti lety!“ S dobrým smyslem pro humor se budete spontánně smát, zbavíte se stresu, nebudete mít problém komunikovat s ostatními i řešit nepříjemné situace. Lidé často nevědí, že není nutné být vtipný, abyste měli smysl pro humor – tento smysl je spíše schopnost vidět na všem to vtipné.

Smích má nad naší myslí a tělem velkou moc. Když si člověk se smyslem pro humor zlomí nohu, nezpanikaří. Nebude z toho zbytečně naštvaný. Pusťte si nějaký film s Eddie Murphym, Stevem Martinem, nebo Chevy Chasem, klasiku komediálního žánru, jako jsou Mladý Frankenstein, Ohnivá sedla, Ženy sobě, nebo Pařba ve Vegas. Nebo se prostě pohodlně usaďte v křesle s novým Greenem v rukách...

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení,
hodně zdraví, štěstí i trávníkářských úspěchů.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan