DOPORUČUJEME


Neobvyklé využití posekané trávy

datum 18.05.2018 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

V dnešní době, kdy většina lidí nechová hospodářská zvířata, je likvidace posečené trávy diskutovaným tématem. Obce se snaží jít lidem vstříc a zakládají kompostárny, ovšem i přesto se řada lidí zbavuje trávy nesprávně a často i nezákonně. Trávu lze navíc využít i pro vlastní prospěch. Možná je některý z nápadů vhodný právě pro vás... Kompost jako ideální varianta Pokud máte na zahradě kompost, ať už klasický nebo plastový, házejte trávu do něj. Nesypte ji však všechnu najednou na jedno místo na sebe, ale prokládejte ji hlínou, tenkými větvičkami a kuchyňským odpadem. Kompost je ideální volbou pro zužitkování nejen trávy, ale i ostatního biologického odpadu z domácnosti i zahrady. Bioskládka a biopopelnice V některých obcích i ve městech jsou zřizovány takzvané bioskládky neboli kompostárny, kam se sváží bioodpad. Kdo chce, může je poté za poplatek či zdarma využívat. Pokud nechcete každý týden odvážet posečenou trávu na bioskládku, pronajměte si popelnici na bioodpad, která vám následně bude za poplatek pravidelně vyvážena. Tráva jako mulč Čerstvě posekanou nebo lehce zaschlou trávou můžete obložit rajčata na záhonech i v nádobách, stejně jako vinnou révu a ostatní rostliny, které jste zvyklí mulčovat mulčovací kůrou. Posekaná tráva se k tomuto účelu hodí zrovna tak – udrží povrch zeminy vlhký a zabrání růstu plevelů. Postupem času se pak rozloží a pohnojí půdu kolem. Pomoc při zakládání záhonů Posekanou trávu využijete i v případě, že chcete zakládat záhon. Na místo, kde jej hodláte založit, ji navrstvěte ve vyšší vrstvě. Tráva ze sekačky bude působit podobně jako hubiče plevele, spolehlivě vyčistí prostor a když ji po několika týdnech shrábnete a místo pod ní zryjete, žádný plevel už tam neporoste. Sekanou trávu také můžete v menším množství zarýt do připravovaného záhonu. Bramborový záhon Chystáte se pěstovat brambory? Ideální! Záhon založte na části trávníku, a to tak, že místo, kde chcete založit bramborové políčko posekejte a položte na něj do řádek brambory. Navrstvěte na ně trávu ze sekačky a takto pokračujte s každým dalším sekáním. Na bramborách by měla být ideálně alespoň půlmetrová hromádka. Prolijte a čekejte. U této metody se uvádí, že se první rostlinky objeví zhruba po šesti až deseti týdnech. Na podzim trávu rozhrňte a sklízejte. Sušte ji na seno Dříve se posečená tráva sušila pro hospodářská zvířata, ovšem dnes, když už se suší, tak spíš pro domácí mazlíčky. Delší pokosená tráva je pro ně přímo ideální a uvítají ji jak vaši králíci či morčata, tak ale i stanice mladých přírodovědců nebo místní zookoutek. Pokud máte v okolí souseda, který třeba i chová králíky, domluvte se s ním. Jistě si od vás rád seno i koupí.

Green 4/2018

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

konec roku bývá příležitostí ohlédnout se za ním nazpět a zjistit, jestli si z něho budete něco pamatovat, třeba za tři roky. Tedy vlastně i příležitostí připomenout si minimálně pět šest zásadních záležitostí, na které budete v souvislosti s odcházejícím rokem vzpomínat.

Myslím, že rok 2018 byl z pohledu greenkeepingu docela unikátní. Událo se hodně zajímavých věcí, nenudili jsme se. Zbytek není neproniknutelná šeď, ale když má něco trčet z ospalé nudné rutiny, musí to být výjimečné. Stačí retro tři nadmíru vydařené akce, tři novinky novinek?

Možná bych měl vzpomenout komunální volby, i když… Ale „náš“ člověk/čtenář by si určitě měl pamatovat lednový Seminář a výroční konferenci ČSG v kruhové hale ČZU v Praze s volbou nového výkonného výboru, červnový pyšelský Slunovrat, který se vzhledem k odpalům golfových míčků v okamžiku východu slunce stává kultovní záležitostí a pak říjnový Výroční turnaj ČSG v Darovanském dvoře, kde se Josef Čepek po předchozích triumfech v roce 2009 v Sokolově a v roce 2011 v Poděbradech stal nejúspěšnějším hráčem v jeho devatenáctileté historii.

A zmíněné super novinky? Řídil jsem unikátní svahový stroj Ventrac, výjimečný svou konstrukcí a množstvím přídavných zařízení a adaptérů. Projel se novým Club Car Tempo, který přinesl ladné dynamické křivky, exkluzivní možnosti příslušenství a bezprecedentní úroveň konektivity s GPS systémem Visage. A vysekl poklonu sekačce JD 9009A, nenasytnému žroutu rafů s absolutní kontrolou nad strojem. Všechny novinky vznikly s cílem posunout golfovou hru, respektive greenkeeping, o pořádný kus vpřed… Podle mě se to skvěle povedlo.

V každém oboru je to jako když odlupujete slupky „cibule“. Za každou další slupkou, za každým poznáním, jsou zase další otázky, které rozkrýváte. A my se k nim snažíme – i s vaší pomocí – v každém čísle Greenu přinést to nejzajímavější. Typické je, že dnes nikdo neví, jaký bude zítřek. A typické také je, že lidi podle dneška ustavičně posuzují včerejšek, aniž by se pokusili představit si realitu včerejška bez znalosti dneška. Složité? Asi ano. Právě proto, že to je složité na pragmatické pochopení všech souvislostí, jde o dobrý způsob inspirace.

Tak si užívejte přelom roku a myslete na nás stejně často, jako my myslíme na Vás.

Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019 mi za celou redakci Greenu dovolte připojit také velké poděkování za dosavadní spolupráci.

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan