ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Přejeme Hezkou hru!

datum 03.08.2007 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Říká se, že na greenkeepingu je nejkrásnější, když vidíte zdravé a krásně zelené hřiště. Ale také, že by pracovití „lidé na sekačkách“ měli hru nebo alespoň její základy ovládat. Tři nová interaktivní DVD s golfovou tematikou mohou nejen jim značně pomoci…

Jedná se o 3 nová interaktivní DVD s výukou golfu, která by neměla chybět v žádném klubu a prodejně. A navíc, tyto DVD mohou být také milým dárkem nejen pro začátečníky a pro dobré zákazníky, ale i pro obchodní partnery. Zkušený nebo začínající hráč golfu s nimi najde způsob jak zlepšit svoji golfovou výkonnost.

Digitální škola golfu

Nová dimenze pokynů golfu pro začátečníky i zkušené hráče
Digitální golfová škola Simona Holmese  je první digitálně zpracovaný instrukční golfový program uložený na DVD. Kombinuje 15 let zkušeností Simona Holmese, trenéra špičkových golfistů jako je Seve Ballesteros, Nick Faldo a Robert Karlsson pomocí nové digitální technologie, která nyní poskytuje divákovi nepřekonatelný zážitek. „Toto DVD je shrnutím 15 let trenérských zkušeností. V programu, který obsahuje více než 60 vysvětlených konkrétních námětů, umožňuje formát  DVD snadnou navigaci  - podobně, jako přepínání TV kanálů,“ říká Simon Holmes, jeden z nejvyhledávanějších trenérů pro profesionální soutěže.

Simon Holmes byl často žádán, aby svoje zkušenosti dal na video. „Nikdy jsem nechtěl dělat instruktážní film na tradičním VHS videu,“ komentuje Simon, který se domnívá, že instruktážní videokazety jsou nudné a frustrující. „Digitální  video a formát DVD řeší všechny tyto problémy,“ prohlašuje Simon. „Můžete se dívat na celý program, nebo prostě hned jít do konkrétní části a kvalita obrazu je nádherná i při zpomaleném pohybu a stabilních  snímcích,“ doplňuje spokojeně.

Simon Holmes hraje golf od svých 8 let. Trénoval po 15 roků profesionální i amatérské hráče. Zkušenost, která je opravdu důležitá při trénování, se spojuje  s velkým smyslem pro humor, což dodává Simonovu učení jedinečnou pedagogickou jasnost. „Na toto DVD jsem koncentroval všechny své znalosti o tom, jak pomáhat hráčům na všech úrovních zvládnout základy. Když jsou základy v pořádku, ať již jde o swing, chip, put nebo odpal z bunkeru, každý hráč dosáhne lepších výsledků,“ tvrdí říká Simon Holmes.

DVD je vybaveno audio stopami: čeština, angličtina, němčina, finština a švédština. Na českém znění spolupracovali: AW studio, Z. Horák, V. Kudla.

Strategie golfu

FIVE STARS GOLF ACADEMY, vzdělávací centrum české PGA, doporučuje tato DVD k rozšíření vzdělávání a tréninku pro všechny  azájemce o golfovou hru." říká Oldřich Nechanický. „Nejlepší golfisté jsou ti, kteří mají nejdelší odpal…“ Chyba! Vynikající výkony v golfu mají jen málo co dělat s tvrdým úderem.  Je to o tom vědět, kam se  chcete dostat a jak se tam dostat.

DVD s golfovou strategií Roberta Karlssona a Simona Holmese - dokazuje, že vyniknout v golfu má jen málo co dělat s tvrdým úderem.

Na DVD se setkávají špičkový hráč golfu Robert Karlsson (vítěz 5 turnajů na European Tour) a trenér špičkových hráčů golfu Simon Holmes. Společně se tato vynikající profesionální, ale uvolněná dvojice nejdříve připravuje na hru na range, přitom dává užitečné zasvěcené tipy na to, jak vylepšit techniku švihu, chipping a putting - dokonce lehce ironicky radí, jak zvládnout „etiketu golfu“. Pak ve střední části tohoto DVD vezmou diváka s sebou na hru na celé 18-jamkové hřiště. Bude tam mnoho vynikajících úderů, některé již ne tak úžasné, ale každé rozhodnutí, které k nim vedlo a které z nich vyplývalo je důkladně vysvětlené. To pomůže divákovi pochopit, jak zvažovat různá hlediska - počasí, terén, polohu míčku, své vlastní dovednosti atd. - a uplatnit je při správném výběru holí, technik a úderů, a jak vytvořit strategii, která pomůže hráči k úspěchu za co nejkratší dobu.

Strategie golfu využívá vynikající kvality digitálního materiálu pro širokou obrazovku upraveného tak, aby to vyhovovalo právě formátu DVD. Charakteristickým rysem je, že toto DVD umožňuje divákovi, aby se přenesl ze hry na mapu umístění míčků a to jedním stisknutím tlačítka.

DVD je vybaveno audio stopami: angličtina, čeština. Na českém znění spolupracovali: AW studio, Z. Horák, A. Babický, V. Kudla.

Kondiční trénink pro golf

Golf je fyzicky i psychicky náročnou hrou. Bolí Vás po hře v zádech, ramena, loket, zápěstí? Nemůžete se plně soustředit v průběhu celé hry? Máme pro vás řešení! Připravili jsme pro Vás DVD o kondičním tréninku.

Kondice je velmi často spojována pouze se sílou a vytrvalostí, kterou máme samozřejmě   všichni pro „golf" dostačující. Ale kondičním tréninkem se rozvíjí a posilují méně vyvinuté svaly. A tím předcházíme nerovnoměrnému vývoji svalových partií. Kromě toho golf vyžaduje aby zapojené svaly byly schopny vyvinout maximální výbušnost i rychlost. Trénink vytrvalosti by měl přispět k posílení imunitního systému, pomáhat rychleji odbourat stres a zlepšovat regenerační schopnosti. Dobrá kondice umožňuje trénovat několikrát denně a současně snižuje náchylnost ke zraněním. Stupeň kondiční úrovně určuje úroveň zvládnutí golfové techniky.

Kondice bývá často podceňovanou složkou sportovního tréninku v golfu. Golf jako každá jiná jednostranně orientovaná pohybová zátěž představuje jisté riziko porušení svalové rovnováhy a tím může způsobit hráči zdravotní problémy. Jedním z cílů kondiční přípravy je předcházet těmto svalovým dysbalancím a napravovat případné problémy.  Vliv kondiční přípravy byl prokázán i na herním výkonu. S kondiční přípravou bývá často spojeno pouze posilování. Není tomu tak, kondiční příprava sportovce by měla být orientována jednak k ovlivňování oběhového systému, k udržení fyziologických vlastností svalů a kloubních spojení (celkově pohybového aparátu) a také ke specifickým požadavkům k sportovnímu výkonu v golfu.

Toto DVD je připraveno ve spolupráci s katedrou sportovních her FTVS-UK v Praze a Five Star Golf Professional. (Kontakt: Jiří Zach, Jiří Maroušek – distribuce, e-mail: distribucemarousek@seznam.cz )


Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan