ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Když pes žere trávu…

datum 26.07.2007 vlozil kategorie Zajímavosti

Říká se, že když pes žere trávu, bude pršet. Pravda to ale není. Pes se trávou léčí: přijímá z ní látky, které mu pomohou pročistit zažívací ústrojí. O tom, že by se zvířata dovedla léčit sama, se nedá hovořit. Je však známo, že pudem poznají, co jim v nemoci může prospět.

Dostane-li například zvíře horečku, lehne si do stínu, co nejméně se pohybuje, málo jí a hodně pije. Ke koloritu golfových hřišť zvířata neodmyslitelně patří. Trávu dokáží spořádat ve velkém nejen afričtí sloni (denně kolem 100 kg) nebo hroši (50 kg), ale v našich podmínkách třeba ovce. V pražské Hostivaři už několik let nedají v tomto směru dopustit na stádo ovcí o 20 kusech, které zvláště na strmých svazích poblíž drivingu spolehlivě zastane práci sekaček. Zelené plochy hřiště lze dokonce v některých případech využít i ke krmení drobných domácích zvířat. Vhodné jsou plevele vyskytující se především v rafech ve větším množství – jako například ptačinec, žabinec, kopřivy nebo pýr. Pro vodní drůbež lze využívat rostliny a drobné živočichy ze stojatých a mírně tekoucích vod. Přiznejme ovšem, že očištění zaplevelených ploch umístěním většího množství labutí, hus nebo kačen však patří spíše do oblasti teorie…

Kopřivy obsahují živiny na úrovni jetelovin a jsou cenné také obsahem minerálních látek a vitaminů. Vyznačují se zdravotně ochranným účinkem a obsahem růstových faktorů. Velký význam mají ve výživě housat, kachňat a po úpravě pařením i ve výživě ostatní drůbeže, králíků a koz. Senem můžeme krmit v menších dávkách všechny druhy zvířat. Nejvhodnější je zkrmovat kopřivy rozřezané v zeleném stavu nebo usušené ve formě senné moučky. Můžeme postupovat i tak, že z kopřiv vysušených v menších otýpkách sdrhneme listí do směsi pro drůbež a pro okrasné ptáky. Zbylé lodyhy můžeme dát králíkům nutriím či kozám.

Pýr se výživnou hodnotou vyrovná průměrné trávě. Je vhodný pro husy (spásání), kozy, ovce, králíky a nutrie, kterým jej můžeme překládat i ve formě sena. Když necháváme zkrmovat pýr i s oddenky, musíme jej vyprat ve vodě.

Pampeliška je univerzální krmivo vhodné zejména pro mladou drůbež po vylíhnutí, pro okrasné ptáky, králíky a nutrie. Kromě velmi dobré výživné hodnoty má i příznivé zdravotní účinky. Zkrmují se listy, které drobným exotům a mladé drůbeži prodáváme rozsekané, králíkům a nutriím také s částí kořene (očištěné od zeminy).

Mochna husí (nátržník) je vhodným přirozeným zdrojem potravy pro husy a housata, kterou s oblibou spásají. Kromě výživné hodnoty má i příznivé zdravotní účinky.

Další plevele vhodné ke krmení drobného zvířectva jsou úročník lékařský, rdesno ptačí, akátové listí, svlačec rolní, lebeda, slez a jitrocel.


Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan