DOPORUČUJEME


Travní rohože Klatex

datum 20.05.2011 vlozil Luboš Procházka kategorie Trávníky

Jako letošní novinku uvádí český výrobce netkaných textilií z recyklovaných přírodních vláken Klatex výrobek, který doposud měly možnost využívat pouze velké stavební společnosti, nebo byl vyvážen do zahraničí. Jde o travní rohož (TR), ekologický výrobek využívající obnovitelné zdroje.

Travní rohož (TR) je netkaná textilie z přírodních vláken (len, bavlna) se strojově zpracovaným travním osivem. Pokládání TR je nenáročné. Na připravenou půdní plochu se rozvine jako koberec a důkladně zalije. Údržba TR je stejná jako u klasického trávníku a dokáže ho plně nahradit. TR se používá při zakládání a opravách travnatých ploch, při obnově problémových terénů a jako ochrana proti erozi.

Přednosti: - TR oproti ručnímu setí zaručuje rovnoměrný výsev po celé ploše.
- Osivo je vrstvou textilie chráněno před vyzobáváním ptáky.
- Netkaná textilie zabraňuje nežádoucímu výparu z povrchové vrstvy země a zajišťuje ochranu před vysycháním.
- TR zabraňuje erozi půdy. Netkaná textilie chrání narušený terén do doby, než ho zpevní travní porost.

KLATEX s.r.o je přední český výrobce netkaných textilií z recyklovaných přírodních vláken s více než stoletou tradicí. Zpracovává a recykluje čisté textilní odpady a vyrábí z nich ekologické výrobky prospěšné přírodě i životnímu prostředí.

Kontakt a bližší informace: www.klatex.cz


Green 1/2016

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

zatímco píši tento březnový editorial, v duchu Vás zároveň zvu na dubnový Den otevřených dveří Ittec do Jažlovic, květnový seminář „Trávníky, jak je neznáte“ do Rožnova pod Radhoštěm a na červnové turnajové přivítání letního slunovratu v Pyšelích. A také vyhlašuji, vzhledem k mírné zimě, na měsíce květen, červen a srpen nejvyšší stupeň tiplicové pohotovosti. Ano, my lidé časopisoví, jsme v čase oproti reálu dost posunutí. Spíše dopředu (viz pozvánka na zářijový mezinárodní odborný veletrh GaLaBau v německém Norimberku, kterému bude opět po dvou letech dominovat zelená barva), ale občas i dozadu (ohlédnutí za lednovou Konferencí a seminářem ČSG na ČZU v Praze).

Správné načasování, to je, oč tu běží. Netýká se samozřejmě jen novinařiny, ale i greenkeepingu. Dokonce si myslím, že u něj to platí dvojnásob. Všechno v tomto oboru vyžaduje správný čas – např. začínající produkt, aby ukázal, co v něm je, nebo zda mají plánované změny a novinky ten správný potenciál. Proto jsme se snažili i v tomto vydání Greenu přijít za Vámi s materiály, které mají časový přesah. Seznámí, pomohou čtenáři s orientací na trhu a mají ambici zlepšit ve finále vaši činnost.

Příklady? Doporučuji v dané souvislosti vaší pozornosti aktuální Program pro golfové trávníky od firmy AROS-osiva, (s)nový půdní vitalizér Biovin od PURE, který „fandí vašim greenům“, řešení tiplicového problému vyloženě ekologickou cestou (přípravek Armorex), zajímavou nabídku Philipp sportovní trávníky k vyzkoušení nových přírodních přípravků na golfovém hřišti a kostřavovou budoucnost Stefana Nilssona, course managera švédského Vallda Golf & Country Club. O své pravdě nepochybuje a nerozpakuje se říct: „Bylo by pro golf hezké, kdybychom v budoucnu byli schopni si poradit s různými druhy trav, které by poskytovaly odlišné zážitky. Ale upřímně, myslím si, že cokoliv jiného než kostřava červená je pitomost.“

Spousta věcí v našem životě potřebuje trpělivost, lásku a péči, a odmění se nám teprve později, ale zase o to sladčeji. Spěch a zbrklost bývají špatný rádce. Tím, že svou práci děláte kvalitně, srdcem a s radostí, tak se vám to v podobě svěřeného kvalitního hřiště vrátí. I když to třeba nějaký ten čas trvá. I když to není jednoduché a někdy máte chuť jít jednodušší cestou.

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce a jaro plné úspěchů a radosti!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan