DOPORUČUJEME


Travní rohože Klatex

datum 20.05.2011 vlozil Luboš Procházka kategorie Trávníky

Jako letošní novinku uvádí český výrobce netkaných textilií z recyklovaných přírodních vláken Klatex výrobek, který doposud měly možnost využívat pouze velké stavební společnosti, nebo byl vyvážen do zahraničí. Jde o travní rohož (TR), ekologický výrobek využívající obnovitelné zdroje.

Travní rohož (TR) je netkaná textilie z přírodních vláken (len, bavlna) se strojově zpracovaným travním osivem. Pokládání TR je nenáročné. Na připravenou půdní plochu se rozvine jako koberec a důkladně zalije. Údržba TR je stejná jako u klasického trávníku a dokáže ho plně nahradit. TR se používá při zakládání a opravách travnatých ploch, při obnově problémových terénů a jako ochrana proti erozi.

Přednosti: - TR oproti ručnímu setí zaručuje rovnoměrný výsev po celé ploše.
- Osivo je vrstvou textilie chráněno před vyzobáváním ptáky.
- Netkaná textilie zabraňuje nežádoucímu výparu z povrchové vrstvy země a zajišťuje ochranu před vysycháním.
- TR zabraňuje erozi půdy. Netkaná textilie chrání narušený terén do doby, než ho zpevní travní porost.

KLATEX s.r.o je přední český výrobce netkaných textilií z recyklovaných přírodních vláken s více než stoletou tradicí. Zpracovává a recykluje čisté textilní odpady a vyrábí z nich ekologické výrobky prospěšné přírodě i životnímu prostředí.

Kontakt a bližší informace: www.klatex.cz


Green 1/2014

Časopis GREEN

Loni koloval během dlouhé a vleklé zimy vtip: Jestli nám to červenec a srpen nepokazí, budeme mít letos krásnou zimu. Všechno je jinak. Touha po teple byla naplněna měrou vrchovatou – na některých místech Česka dokonce lidé sníh za celou rekordně suchou zimu ani nezahlédli. A neplatilo, že na srážky chudé zimy se většinou pojí s velkými mrazy.

Vězte, že za to mohla Santova pomsta. Tak meteorologové nazývají hypotézu, že ohřívající se severní pól může zásadním způsobem ovlivnit počasí na obou stranách Atlantiku. Obvyklá trasa tryskových atmosférických proudů (jet stream) na severní polokouli se totiž někdy prodlouží a meandruje. A my to pak pocítíme na počasí, které zůstane stejné po delší období, než je zvykem. Přesně to se stalo během letošní zimy. Chaos v počasí způsobil například, že Britové na rozdíl od nás zažili nejdeštivější zimu v dějinách. Na některých místech Alp naměřili nejvyšší sněhovou pokrývku, Severní Amerika zase čelila rekordním mrazivým teplotám.

A rázem můžeme elegantně, v duchu předchozích řádek, přejít k obsahu tohoto čísla! Extrémně drsné zimě čelila Míša Křepinská během Zimní školy pro manažery sportovních trávníků v Massachusetts Amherst, ležícím 150 km západně od Bostonu, zatímco v Praze paradoxně rozkvetly třešně (s. 19). Průběh výroční Konference ČSG na ČZU v Praze, již tradičně spojené s odborným seminářem, byl rychlý, věcný, klidný a bez horkých hlav (s. 9).

Žhavé novinky byly naopak k vidění na Golf Industry Show v Orlandu – podělili se o ně s námi zástupci firem Ittec, John Deere a Profigrass. Předčasně teplé jarní počasí umožnilo otevřít golfová hřiště mimo jiné ve Mstěticích, Mostě, Hostivaři, Plzni – Dýšině, v Berouně a na Karlštejně… Dozvíte se také, že v poslední době roste kontejnerová produkce tvarovaných dřevin (na přání zákazníka lze vypěstovat originální rostliny) a zboží může být vydáno i vysazeno bez závislosti na sezóně (s. 54).
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec Eurogreen John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan