DOPORUČUJEME


Travní rohože Klatex

datum 20.05.2011 vlozil Luboš Procházka kategorie Trávníky

Jako letošní novinku uvádí český výrobce netkaných textilií z recyklovaných přírodních vláken Klatex výrobek, který doposud měly možnost využívat pouze velké stavební společnosti, nebo byl vyvážen do zahraničí. Jde o travní rohož (TR), ekologický výrobek využívající obnovitelné zdroje.

Travní rohož (TR) je netkaná textilie z přírodních vláken (len, bavlna) se strojově zpracovaným travním osivem. Pokládání TR je nenáročné. Na připravenou půdní plochu se rozvine jako koberec a důkladně zalije. Údržba TR je stejná jako u klasického trávníku a dokáže ho plně nahradit. TR se používá při zakládání a opravách travnatých ploch, při obnově problémových terénů a jako ochrana proti erozi.

Přednosti: - TR oproti ručnímu setí zaručuje rovnoměrný výsev po celé ploše.
- Osivo je vrstvou textilie chráněno před vyzobáváním ptáky.
- Netkaná textilie zabraňuje nežádoucímu výparu z povrchové vrstvy země a zajišťuje ochranu před vysycháním.
- TR zabraňuje erozi půdy. Netkaná textilie chrání narušený terén do doby, než ho zpevní travní porost.

KLATEX s.r.o je přední český výrobce netkaných textilií z recyklovaných přírodních vláken s více než stoletou tradicí. Zpracovává a recykluje čisté textilní odpady a vyrábí z nich ekologické výrobky prospěšné přírodě i životnímu prostředí.

Kontakt a bližší informace: www.klatex.cz


Green 2/2014

Časopis GREEN

Zdá se to být teprve chvíle, kdy začala sezóna a už jsou tady letní prázdniny a dovolené. Nejen stablefordy a honbou za nižším hendikepem však by měl být živ golfista, nejen dokonalými fervejemi a bunkry greenkeepeer. Alespoň po očku jste jistě sledovali fotbalový šampionát v Brazílii, který toho nabídl spoustu – od uruguayského kanibala Luise Suaréze přes holandského divingového Arjena Robbena (výraz diving se ve fotbalové terminologii překládá jako pokus o nafilmování pádu, simulaci) až po jedinečného trávníkového samochoda Redexima. Že vám jméno této fotbalové „hvězdy“ nic neříká? Vysvětlím. Pokud by měl být vyhlášen „Král trávníků“, pak by náš redakční hlas získal jedinečný multifunkční samochodný stroj Carrier od firmy Redexim, který se na tamních 12 stadionech velmi osvědčil.

Redexim skvěle potvrdil pověst o nejšetrnějším walkbehind aerifikátoru greenů na světě, a to v ne zrovna ideálních podmínkách (obrovská vlhkost, vysoké teploty). Díky širokým pneumatikám a vyvážené konstrukci vyvíjí na půdu extrémně malý tlak a nepoškozuje trávník. Pro operátora je snadno a intuitivně ovladatelný. Jedinečnost stroje tkví v možnosti připojit vícero regeneračních nástrojů, jako jsou aerifikátory, vertikutátor, sečka/dosévačka, kartáč nebo pískovačka. I díky němu nepadlo ke kvalitě trávníku během největšího fotbalového svátku snad ani jedno kritické slovo. Tudíž blahopřejeme a doporučujeme!

Letní vydání je zase o něco pestřejší a obsáhlejší než minule. Vaší pozornosti bych ze všech materiálů chtěl doporučit především ohlédnutí za již tradičním golfovým přivítáním nejdelšího dne v našich zeměpisných šířkách (viz s. 32).

Turnaj se tentokrát konal v sobotu 21. června na mistrovském hřišti ve středočeských Pyšelích a start k 04.30 si v očekávání nevšedního zážitku nenechali ujít např. greenkeepeři z Poděbrad, Telče, Slap, Terezína, České Lípy, Malevilu, domácí Lorety či z velmi vzdálené Ropice. A nebyli zklamáni, vstříc vyšlo i golfově ideální počasí. Jen první rány byly tak trochu naslepo, rozbřesklo se až na druhé jamce... Už se těšíme na Slunovrat 2015!
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec Eurogreen John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan