DOPORUČUJEME


Travní rohože Klatex

datum 20.05.2011 vlozil Luboš Procházka kategorie Trávníky

Jako letošní novinku uvádí český výrobce netkaných textilií z recyklovaných přírodních vláken Klatex výrobek, který doposud měly možnost využívat pouze velké stavební společnosti, nebo byl vyvážen do zahraničí. Jde o travní rohož (TR), ekologický výrobek využívající obnovitelné zdroje.

Travní rohož (TR) je netkaná textilie z přírodních vláken (len, bavlna) se strojově zpracovaným travním osivem. Pokládání TR je nenáročné. Na připravenou půdní plochu se rozvine jako koberec a důkladně zalije. Údržba TR je stejná jako u klasického trávníku a dokáže ho plně nahradit. TR se používá při zakládání a opravách travnatých ploch, při obnově problémových terénů a jako ochrana proti erozi.

Přednosti: - TR oproti ručnímu setí zaručuje rovnoměrný výsev po celé ploše.
- Osivo je vrstvou textilie chráněno před vyzobáváním ptáky.
- Netkaná textilie zabraňuje nežádoucímu výparu z povrchové vrstvy země a zajišťuje ochranu před vysycháním.
- TR zabraňuje erozi půdy. Netkaná textilie chrání narušený terén do doby, než ho zpevní travní porost.

KLATEX s.r.o je přední český výrobce netkaných textilií z recyklovaných přírodních vláken s více než stoletou tradicí. Zpracovává a recykluje čisté textilní odpady a vyrábí z nich ekologické výrobky prospěšné přírodě i životnímu prostředí.

Kontakt a bližší informace: www.klatex.cz


Green 4/2016

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

vítejte při čtení posledního Greenu roku 2016. Snažili jsme se, aby jeho menu bylo lákavé, pestré a nápadité, doslova napěchované inspirujícími ingrediencemi, které vám zpříjemní zimní čas. Sestavili jsme jej s ohledem na náš zelený „kuchařský“ rok, což znamená, že mu vévodí např. fotoreportážní specialita v podobě turnajové svatomartinské husy (dobře vykrmená a do křupava upečená husička vždy osvěží, jak říká jeden můj kamarád). Žádné šmakulády, jak doufáme, v něm nejsou…

Do svatomartinského víkendu letos významně promluvilo počasí a kvůli mrazu a sněhu se hrálo jen na některých hřištích. Nalistujete-li si dvoustranu 54 – 55, pak uvidíte, jak s touto tradicí naložilo v Písku - Kestřanech několik členů a příznivců ČSG. Mimochodem, víte, jak se do čela procesí zimních lahůdek, které prověřila tradice, dostala právě husa? Existují hned dvě legendy. Podle první husy svatého Martina rušily při kázání, proto skončily na pekáči. Podle druhé se Martin ze skromnosti schoval před volbou biskupa do hejna hus. Ty ho však prozradily kejháním, a tak musel biskupský úřad přijmout. Pro úplnost dodejme ještě pranostiky, které se s tímto slavením a stále oblíbenější světskou radovánkou pojí:

• Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.
• Martin a Kateřina v blátě, Vánoce na ledě.
• Půjde-li husa o Martinu na ledě, bude dlouhé léto.

Chutnou krmi si vám dále dovolujeme nabídnout např. v podobě receptů na trávníky s perfektním outfitem od terezínského head greenkeepera Jiřího Hamra a mosteckého Tomáše Doskočila. Na lákavý hřích v podobě třešničky na dortu se vás pokusíme svést ohlédnutím za tradičním Výročním turnajem ČSG v Olomouci, dokonalost v každém kousnutí pocítíte u volby nové MissGolf.

A do naší časové a kulinářské osy skvěle zapadá i tematicky vděčný materiál „Faktor Žena, faktor Kamila“ (s. 26 – 28), protože být úspěšný ve světě mužů není pro ženy a dívky lehké. Přitom emancipace přímo souvisí s technickým pokrokem. Mnoho vynálezů totiž usnadnilo péči o domácnost. Dnes, kdy používáme k topení vaření a ohřívání vody plyn nebo elektřinu, si už ani nedovedeme představit, jak těžké bylo třeba udržet oheň. Naštěstí Kamilu Virágovou v Pyšelích nikdo k plotně nebo ke sporáku neposílá...

Přeji Vám za redakci Greenu pohodové čtení a jménem redakční rady hodně trávníkářských, pracovních a osobních úspěchů v novém roce 2017!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan