DOPORUČUJEME


Travní rohože Klatex

datum 20.05.2011 vlozil Luboš Procházka kategorie Trávníky

Jako letošní novinku uvádí český výrobce netkaných textilií z recyklovaných přírodních vláken Klatex výrobek, který doposud měly možnost využívat pouze velké stavební společnosti, nebo byl vyvážen do zahraničí. Jde o travní rohož (TR), ekologický výrobek využívající obnovitelné zdroje.

Travní rohož (TR) je netkaná textilie z přírodních vláken (len, bavlna) se strojově zpracovaným travním osivem. Pokládání TR je nenáročné. Na připravenou půdní plochu se rozvine jako koberec a důkladně zalije. Údržba TR je stejná jako u klasického trávníku a dokáže ho plně nahradit. TR se používá při zakládání a opravách travnatých ploch, při obnově problémových terénů a jako ochrana proti erozi.

Přednosti: - TR oproti ručnímu setí zaručuje rovnoměrný výsev po celé ploše.
- Osivo je vrstvou textilie chráněno před vyzobáváním ptáky.
- Netkaná textilie zabraňuje nežádoucímu výparu z povrchové vrstvy země a zajišťuje ochranu před vysycháním.
- TR zabraňuje erozi půdy. Netkaná textilie chrání narušený terén do doby, než ho zpevní travní porost.

KLATEX s.r.o je přední český výrobce netkaných textilií z recyklovaných přírodních vláken s více než stoletou tradicí. Zpracovává a recykluje čisté textilní odpady a vyrábí z nich ekologické výrobky prospěšné přírodě i životnímu prostředí.

Kontakt a bližší informace: www.klatex.cz


Green 4/2014

Časopis GREEN

Vážení čtenáři,

kolegové, anglicky mluvící golfisté mají pro agresivní puttování výstižné tvrzení Never up, never in. Což znamená, že pokud míček jamku nepřejede, nemá šanci v ní skončit. Lze zmíněné pořekadlo vztáhnout i ke vzdělávání? Být návodem? Soudím, že s malou nadsázkou ano. Zřejmě se na tom shodnu s více než padesáti účastníky letošní vydařené Zimní školy greenkeeperů (viz s. 10), protože jsme výše uvedenou myšlenku přijali během dvou prosincových lednických dní za svou a znatelně si tak všichni zlepšili své „skóre“ ve vzdělání.

Otázky a zpřesňující dotazy na přednášející experty doslova pršely – v průběhu jejich zajímavých vystoupení, o přestávkách i na společenském večeru. S velmi sympatickým Christianem Springem (z STRI Bingley, UK, přednášel v Česku poprvé) došlo i na špičkování/dobírání, což je kořením každé debaty, nejen co se týče vzájemného vyměňování si teoretických a praktických zkušeností, rad a fint při údržbě sportovního trávníku. Bylo to too good, jak říkají Britové, vskutku výživné a dobré…

Vaší pozornosti bych si dále dovolil doporučit materiál o probíhajících kontrolách zaměřených na správné nakládání s přípravky na ochranu rostlin na golfových hřištích (s. 16), které odhalily řadu závad. K těm nejčastějším patřilo nezajištění odborně způsobilých osob I. a II. stupně, používání neotestovaných postřikovačů a použití přípravků nepovolených k aplikaci do trávníků v ČR. Zkontrolována bylo dosud přibližně polovina ze stovky znormovaných hřišť, na jaře určitě dojde i na ty resorty, které zatím pracovníci Sekce zemědělské inspekce Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského nenavštívili.

A každopádně byste si neměli nechat ujít ohlédnutí za půlroční zahraniční greenkeeperskou zkušeností kolegy Jakuba Daňka, který je členem ČSG od roku 2010. O stáži v „Saint Patrick´s Country“ říká na s. 48: „Jsem rád, že jsem se k odjezdu do irského Luttrellstownu odhodlal. Kdo má i malou šanci na praxi v zahraničí, ať neváhá ani vteřinu!“

Zimní vydání Greenu je mnohem graficky „střízlivější“. Líbí se Vám nový styl a podoba stránek? – napište nám! Řekli jsme si v redakci, že změna je život. A že to na přelomu starého a nového roku platí dvojnásob.

Přeji Vám pohodové čtení a mnoho trávníkářských, vzdělávacích a hráčských úspěchů v novém roce 2015!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan