DOPORUČUJEME


Travní rohože Klatex

datum 20.05.2011 vlozil Luboš Procházka kategorie Trávníky

Jako letošní novinku uvádí český výrobce netkaných textilií z recyklovaných přírodních vláken Klatex výrobek, který doposud měly možnost využívat pouze velké stavební společnosti, nebo byl vyvážen do zahraničí. Jde o travní rohož (TR), ekologický výrobek využívající obnovitelné zdroje.

Travní rohož (TR) je netkaná textilie z přírodních vláken (len, bavlna) se strojově zpracovaným travním osivem. Pokládání TR je nenáročné. Na připravenou půdní plochu se rozvine jako koberec a důkladně zalije. Údržba TR je stejná jako u klasického trávníku a dokáže ho plně nahradit. TR se používá při zakládání a opravách travnatých ploch, při obnově problémových terénů a jako ochrana proti erozi.

Přednosti: - TR oproti ručnímu setí zaručuje rovnoměrný výsev po celé ploše.
- Osivo je vrstvou textilie chráněno před vyzobáváním ptáky.
- Netkaná textilie zabraňuje nežádoucímu výparu z povrchové vrstvy země a zajišťuje ochranu před vysycháním.
- TR zabraňuje erozi půdy. Netkaná textilie chrání narušený terén do doby, než ho zpevní travní porost.

KLATEX s.r.o je přední český výrobce netkaných textilií z recyklovaných přírodních vláken s více než stoletou tradicí. Zpracovává a recykluje čisté textilní odpady a vyrábí z nich ekologické výrobky prospěšné přírodě i životnímu prostředí.

Kontakt a bližší informace: www.klatex.cz


Green 3/2016

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

s povzdechem Vančurova lázeňského Antonína Důry „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným“ se letos mohli ztotožnit třeba provozovatelé koupališť, pro které byla právě končící sezona nic moc. Meteorologické léto, zahrnující červen, červenec a srpen, bylo v porovnání s loňským o 2,8 stupně 0C chladnější. Dnů vhodných ke koupání přineslo o poznání méně, u vody bylo v létě často prázdno.

Rozmarné počasí bez dlouhých veder ale naopak pomohlo jiným oblastem ‒ svědčilo městské turistice, návštěvnosti památek a více táhly zoologické zahrady a další turistické cíle, včetně těch golfových. Za aktivním i pasivním sportem mohli zájemci zajet do jižních Čech, kde na ně v Lipně nad Vltavou čekal olympijský park (blíže na s. 28). Za dva týdny navštívilo tamní Rio-Lipno téměř 350 tisíc lidí, což z něj udělalo nejvýznamnější turistickou atrakci Jihočeského kraje letošního léta. Více lidí díky němu navštívilo i okolní obce.

Ve světě golfu bylo živo. Příklady? Známou písničku vorařů z Podskalí „Hejbá se to hejbá, u starého mlejna, třese se to třese, jak ta šiška v lese“ si mohli zanotovat například v nedaleké Krči u Protivína při pokládání základního kamene budoucího golfového hřiště (mimochodem, v tzv. voroplavbě jsme bývali světová velmoc), blíže na s. 16. Akademie v obci Příseka u Jihlavy během léta vyrostla z trojky na šestku a začíná naplňovat slova o nenáročných a dostupných místech, kde se má začínat s golfem. Nové jamky byly zpřístupněny ve druhé polovině letošní sezony s tím, že se letos budou dohrávat na zimní greeny. Ty se postupně pískují a zarovnávají tak, aby mohly být v příštím roce používány plnohodnotně.

Prožít rozmarné léto se dalo také v Yard Předboj, kde přes léto připravili výstavbu dalších jamek a příští rok by tady chtěli otevřít 9jamkové hřiště. Zprovozněna byla Panorama Golf Resort ‒ Kácov nabízející 27 jamek (blíže na s. 38), slibně rychlé stavební tempo nasadila nová osmnáctka v obci Dobrouč poblíž Ústí nad Orlicí. Hřiště na ploše 60 hektarů s designem Jakuba Červenky by mělo být otevřeno v roce 2018.

Přeji Vám pohodové čtení,
hodně trávníkářských úspěchů a pěkný podzim!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan