DOPORUČUJEME


Travní rohože Klatex

datum 20.05.2011 vlozil Luboš Procházka kategorie Trávníky

Jako letošní novinku uvádí český výrobce netkaných textilií z recyklovaných přírodních vláken Klatex výrobek, který doposud měly možnost využívat pouze velké stavební společnosti, nebo byl vyvážen do zahraničí. Jde o travní rohož (TR), ekologický výrobek využívající obnovitelné zdroje.

Travní rohož (TR) je netkaná textilie z přírodních vláken (len, bavlna) se strojově zpracovaným travním osivem. Pokládání TR je nenáročné. Na připravenou půdní plochu se rozvine jako koberec a důkladně zalije. Údržba TR je stejná jako u klasického trávníku a dokáže ho plně nahradit. TR se používá při zakládání a opravách travnatých ploch, při obnově problémových terénů a jako ochrana proti erozi.

Přednosti: - TR oproti ručnímu setí zaručuje rovnoměrný výsev po celé ploše.
- Osivo je vrstvou textilie chráněno před vyzobáváním ptáky.
- Netkaná textilie zabraňuje nežádoucímu výparu z povrchové vrstvy země a zajišťuje ochranu před vysycháním.
- TR zabraňuje erozi půdy. Netkaná textilie chrání narušený terén do doby, než ho zpevní travní porost.

KLATEX s.r.o je přední český výrobce netkaných textilií z recyklovaných přírodních vláken s více než stoletou tradicí. Zpracovává a recykluje čisté textilní odpady a vyrábí z nich ekologické výrobky prospěšné přírodě i životnímu prostředí.

Kontakt a bližší informace: www.klatex.cz


Green 1/2015

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

pro psaní těchto řádek jsem si záměrně zvolil dobu částečného zatmění Slunce, které bylo v pátečních dopoledních hodinách 20. března pozorovatelné z celé České republiky. Měsíc při něm zakryl přes 74 procent slunečního disku. Šlo tedy o největší zatmění Slunce nad naším územím na dlouhou dobu dopředu.

Rozhodl jsem se udělat si tento astronomický jev výjimečným. Napadlo mě – nemaje pro podívanou na jasné obloze doporučované speciální brýle – spojit občasný pohled na nebe s webovými stránkami hydrometeorologického ústavu, konkrétně grafů automatických stanic s teplotami vzduchu. Bylo moc zajímavé sledovat, jak postupné zatemňování sráží teploty na všech grafech bez výjimky (a také postupně) směrem dolů…

Každé zatmění je svým způsobem běžné i zvláštní. To březnové jsme si měli užít i proto, že je na celých šest let posledním větším zatměním Slunce v naší republice pozorovatelným. Podle astronomů se 10. června 2021 sice jedno odehraje, ovšem to bude Slunce zakryto pouze ze 17 procent. Jev podobného rozsahu jako letos, bude v naší republice pozorovatelný na obloze až v roce 2026. Mimochodem, z astronomických jevů nás v nejbližší době čeká na večerní obloze jasně zářící planeta Venuše, 28. září ráno dojde k úplnému zatmění Měsíce a na přelomu prosince 2015 a ledna 2016 bychom měli na noční obloze pouhým okem najít kometu Catalina.

Doufáme, že osvěžující originalitu a inspiraci nebudete muset dlouho hledat ani v jarním Greenu, který právě držíte v rukách. Zveme vás v něm totiž např. do texaského San Antonia na Golf Industry Show a na 3. ročník odborné výstavy

DEMOGreen, která bude plná nových strojů dosud u nás neuvedených (Sportovní letiště Vyškov, 20. – 21. 5.). Dále na slovíčko s novým předsedou Komory golfových architektů Milanem Ištokem i do golfu zaslíbené Jihoarické republiky, kde na některých hřištích nevíte, zda máte hrát, kochat se nebo fotit.

Přeji Vám pohodové čtení a mnoho trávníkářských, vzdělávacích a hráčských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan