DOPORUČUJEME


Travní rohože Klatex

datum 20.05.2011 vlozil Luboš Procházka kategorie Trávníky

Jako letošní novinku uvádí český výrobce netkaných textilií z recyklovaných přírodních vláken Klatex výrobek, který doposud měly možnost využívat pouze velké stavební společnosti, nebo byl vyvážen do zahraničí. Jde o travní rohož (TR), ekologický výrobek využívající obnovitelné zdroje.

Travní rohož (TR) je netkaná textilie z přírodních vláken (len, bavlna) se strojově zpracovaným travním osivem. Pokládání TR je nenáročné. Na připravenou půdní plochu se rozvine jako koberec a důkladně zalije. Údržba TR je stejná jako u klasického trávníku a dokáže ho plně nahradit. TR se používá při zakládání a opravách travnatých ploch, při obnově problémových terénů a jako ochrana proti erozi.

Přednosti: - TR oproti ručnímu setí zaručuje rovnoměrný výsev po celé ploše.
- Osivo je vrstvou textilie chráněno před vyzobáváním ptáky.
- Netkaná textilie zabraňuje nežádoucímu výparu z povrchové vrstvy země a zajišťuje ochranu před vysycháním.
- TR zabraňuje erozi půdy. Netkaná textilie chrání narušený terén do doby, než ho zpevní travní porost.

KLATEX s.r.o je přední český výrobce netkaných textilií z recyklovaných přírodních vláken s více než stoletou tradicí. Zpracovává a recykluje čisté textilní odpady a vyrábí z nich ekologické výrobky prospěšné přírodě i životnímu prostředí.

Kontakt a bližší informace: www.klatex.cz


Green 4/2015

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

jako vždy jsme pro naše materiály podnikli spoustu cest, abychom vám díky různým článkům, rozhovorům nebo reportážím přiblížili, co nového a zajímavého se děje. Pestrost nabídky snad převládá natolik, že si vybere každý. K přečtení doporučujeme především „výlet“ do mikrosvěta pod našima nohama, resp. odborné ohlédnutí na stranách 10 – 14 za letošní lednickou Zimní školou greenkeeperů.

Mikrosvět kolem nás je pouhým okem neviditelný, přesto dokáže být fascinující. V každé kapce vody na Zemi se nacházejí např. nálevníci sobotěnky, jednobuněční živočichové, kteří běžně požírají kolegu stejného kmene, i když jiného druhu, totiž paplísenku. Není divu, že svým video snímkem ze zahradního rybníčka zachycujícím toto dění, ve kterém se mu podařilo zvětšit nálevníky sobotěnky 250krát!, vyhrál Wim van Egmond z nizozemského Micropolitan Museum nedávnou soutěž výrobce snímací techniky Nikon. Mimochodem, domluvili jsme se s jeho zástupcem v ČR, že v jarním čísle přineseme soutěž pro čtenáře našeho časopisu, a to o dálkoměr.

V mikrosvětě pod našima nohama probíhají každým okamžikem dramata. Byla by škoda, kdybychom je pomíjeli jen proto, že je běžně nevidíme. A také velká chyba! Podcenit varování přednášejícího Ing. Václava Čermáka z olomouckého ÚKZUZ před patogenním hálkotvorným háďátkem rodu Meloidogyne (na území naší republiky bylo letos objeveno na jednom z golfových hřišť) by se v budoucnosti mohlo tvrdě vymstít.

Háďátka milují lehké, písčité půdy, ale aktivně žijí v půdním roztoku. Jsou příliš malá na to, abychom je spatřili pouhým okem (délka těla 300 – 400 μm) a většina půdních druhů se živí bakteriálními koloniemi. Problém představují ty druhy háďátek, které poškozují kořeny rostlin vytvářením hálek (uvnitř kořenů) nebo cyst (z vnější strany kořenů). Anglicky se označují jako root knot nematodes. Riziko výskytu patogenních háďátek spočívá v jejich polyfagii (dokáží parazitovat na velkém počtu druhů rostlin). Václav Čermák požádal přítomné o kontaktování v případě podezření na jejich výskyt. Závěrem dodáváme, že vzhledem k zařazení patogenních háďátek mezi karantenní organismy hradí stát náklady spojené s eradikací.

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce, radost z úspěchů a motivaci překonávat nezdary!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan