ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


Vítejte ve světě „nej“!

datum 14.07.2007 vlozil Luboš Procházka kategorie Zajímavosti

Nejdynamičtějším oborem celosvětového cestovního ruchu jsou v současné době cesty za golfem. Žádná větší česká nebo zahraniční cestovní kancelář si je už nemůže ve své nabídce dovolit opomíjet. Se všemi námi vybranými „nej“ nemusíte nutně souhlasit, berte je raději jako zajímavou inspiraci…

Za opakovaně nejlepší hřiště na světě bývá nejčastěji ve spoustě anket a žebříčků zvoleno americké soukromé Pine Halley. Rozkládá ve členitém terénu státu New Jersey. Je výjimečné především kombinací skvělé architektury izolovaných fervejí a greenů, protřídní údržbou i přilehlým komplexem hotelových a restauračních služeb. Pro stavitele Georgie Crumpa to bylo první a poslední hřiště. Za největší golfový areál na světě je považován čínské Mission Hills v Šenzenu, na území bývalé kolonie Velké Británie Hongkongu. Neustále roste a počet jamek už dosáhl 180! (najdete jej také v Guinnesssově knize rekordů). Brzy zde dokončí dalších 36 jamek, celkem jich tu tedy bude 216. Jednotlivá hřiště jsou pojmenována po velkých osobnostech golfu (Duval, Els, Faldo, Leadbetter, Nicklaus, Norman, Olazábal a Singh).

Za nejposvátnější hřiště je považována Augusta National, hřiště postavené nedaleko americké Atlanty na místě bývalého ovocného sadu. Koná se zde od roku 1934 vždy každý první dubnový týden Masters. Postupem času tady bylo vysazeno 80 tisíc stromů a keřů celkem 350 druhů. Každá jamka je pojmenována podle typické flóry, např. Azalka, Cesmína nebo Magnólie. Nejméně zpochybnitelné asi bude nejstarší hřiště – skotské St. Andrews. Hraje se na něm už od 15. století a hřiště se vyvíjelo přirozeně bez zásahu architekta. Typické jsou hluboké písečné bunkery. Za nejtěžší hřiště je považováno americké monstrum v Pensylvánii – Oakmont. První klubový prezident při slavnostním přestřižení pásky pronesl se šibalskými ohníčky v očích ke shromážděnému davu: „Vítám vás na hřišti, ze kterého se budete vracet třesoucí se a s pláčem.“ Povedlo se… Jedna z nejobtížnějších písečných překážek se díky sedmi travnatým hřebenům právem nazývá Kostelní lavice. Greeny jsou tady tak rychlé, že na ně nestačí žádné měřiče – prý se na nich pohne i položená mince, použitá jako markovátko! S termínem nejvyhledávanější hřiště kontinentální Evropy bývá často spojována španělská Valderrama, ležící nedaleko Gibraltaru v Andalusii. Hřiště každoročně hostí Volvo Masters, závěrečný turnaj evropské PGA Tour. K pozemku patří devět přírodních rezervací. A za nejmodernější je považováno jihoafrické letovisko Fancourt. Jedno ze čtyř zdejších 18jamkových hřišť představuje jediný typ links. Je tak členité a těžké, že se hra nedoporučuje, pokud nemáte jednomístný hendikep.
Česká „nej“? Asi víte, že naše nejstarší hřiště je v Karlových Varech (1904) a nejstarší klub v Mariánských Lázních (1905). Přídomkem největší se může pochlubit Konopiště (45 jamek – 2x 18 mistrovských + 9 veřejných). V plánu je stavba dalších dvou osmnáctek.

Nejpočetnějším českým klubem je Malevil (více než 1350 členů). Na nejnižší vstupní poplatek lákají Hořehledy (0 Kč), nejnižší roční poplatek mají Terasy Ústí nad Labem (0 Kč při vstupním poplatku 35 tisíc korun). Naopak nejvyšší vstupní poplatek má Ypsilon Liberec (300 tisíc korun) a nejvyšší roční pak Neladná (30 tisíc korun).


Green 2/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři, kolegové,

již podeváté za sebou nechybí v každém letním čísle Greenu reportážní ohlédnutí za golfovým turnajem „Slunovrat“, kterým čeští greenkeepeři spolu s jejich přáteli, obchodními partnery a prémiovými členy LGCP slaví 21. června příchod letního slunovratu. Také tentokrát stačí nalistovat stranu 12… Turnaj, k jehož raritám patří vedle originální předstartovní přípravy, vstávání do hluboké noční tmy či obětavé válcování greenů ve dvě ráno, se znovu se těšil velkému zájmu. Zasáhl celé Česko. Na start se postavili zástupci severočeského Malevilu, jihočeského GK Krč u Protivína, západočeského Kláštera Teplá i severomoravských Šilheřovic – Daniela a Pavel Pniakovi to do středočeských Pyšel měli ze všech nejdále. A nás těší, že se turnaj v malebném Posázaví (mimochodem, Golf Loreta získal název podle kaple z roku 1699 na nedalekém vršku, jedné z mnoha nápodob stavby zvané Santa Casa – Svatá chýše z italského Lorenta), dobře zabydlel.

Z rodinných důvodů musel turnaj, bohužel, letos vynechat pyšelský head greenkeeper Bohuslav Shejbal, který se vždy osvědčil jako obětavý organizátor a pozorný hostitel (greenkeeperskému řemeslu se vyučil v USA u Freda Dickmana, v Broadmoore Golf Resortu v Coloradu Springs, české zkušenosti má mj. z ústeckých Teras, Poděbrad a z Black Bridge). Poslal z Řecka alespoň zdravici s přáním Hezké a pohodové hry. A s potutelným úsměvem na rtech určitě k němu přidal, že když se začne mluvit o zániku naší planety, obvykle se při tom handluje s cifrou pět miliard let. Tou dobou by totiž mělo Slunce vstoupit do finální fáze svého života a měnit se v rudého obra. Pozor, taková solární expanze přitom zřejmě spolkne celou naši planetu!

Ve skutečnosti se však život na Zemi takto žhavého konce nejspíše bát nemusí – pro většinu forem života bude totiž planeta jejich hřbitovem už zhruba za 500 milionů let. Stane se tak postupným zvyšováním slunečního jasu. To zvýší tempo zvětrávání křemičitanů, v důsledku čehož poklesne míra oxidu uhličitého v atmosféře. Zatímco dnes se bojíme přemíry tohoto skleníkového plynu, ani opačný extrém není dobrou zprávou. Nejpozději za 600 milionů let jeho množství v atmosféře poklesne pod limit nezbytný pro udržování fotosyntézy u většiny druhů vyšších rostlin. Důsledkem bude masové vymírání stromů a kolaps dnešní podoby potravního řetězce. Postupně se na onen svět vydá nejen rostlinný život, ale i život živočišný, který stojí a padá na dostatku rostlinné potravy.

Wow, jak uklidňující bylo v dané souvislosti slovo spolumajitele a „duchovního otce“ golfových Pyšel pana Martina Křížka po slavnostním vyhlášení výsledků, který se tradičně k hrajícím účastníkům přidal: „Chceme dopřát greenkeeperům, klientům a našim členům krásný golfový den, tedy i ten slunovratový, nejdelší den v roce – a vidět je odjíždět spokojené a s úsměvem.“ Ať žije pyšelský letní Slunovrat 2020!

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce
a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan