ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


ČLÁNKY DLE TÉMATU

Lednice pošesté

Letošní dvoudenní seminář Zimní školy greenkeeperů (4. až 5. 12., středa – čtvrtek) se konal pošesté v Lednici na Moravě. Organizátory byl Ústav výživy zvířat a pícninářství AF Mendelovy univerzity v Brně spolu s Českým svazem greenkeeperů.

Datum vydání 06.12.2019 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Zimní škola greenkeeperů 2019 (Lednice)

Tradiční Zimní škola greenkeeperů se bude letos znovu konat v Lednici na Moravě, Mendelova univerzita v Brně - Zahradnická fakulta, a to ve dnech 4. – 5. prosince (středa a čtvrtek). S odbornými přednáškami vystoupí zahraniční i naši odborníci, mimo jiné J. Dempsey, A. Moeller a J. Záhora.

Datum vydání 20.11.2019 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Je lepší kompost, nebo hnůj?

Je lepší kompost, nebo hnůj? A okud máte možnost použít obojí, jak vyberete, kterou z variant zvolit?

Datum vydání 15.11.2019 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Nový handicapový systém - 5.

V minulém díle jsme se začali zabývat novým WHS a vysvětlili si na něm prakticky to nejsložitější – jak se započítávají jednotlivé výsledky. Zbytek už je v podstatě triviální.

Datum vydání 12.11.2019 Autor ČGF ČGF Kategorie Zelené vzdělávání

Nejhorší je "dobrý" úmysl

V těchto dnech nosí lidé do záchranných stanic ježky, které najdou v přírodě. Mají pocit, že jsou opuštění a zimu bez pomoci lidí nepřežijí. Zoologové ale před tímto „dobrým“ úmyslem varují.

Datum vydání 11.11.2019 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Nejbližší vzdělávací akce ČSG

Český svaz greenkeeperů (ČSG) finišuje s přípravou dvou vzdělávacích akcí. Jednodenní kurz Meteorologie pro greenkeepery se koná v pátek 15. listopadu v Brně a dvoudenní Zimní škola greenkeeperů 4. a 5. prosince (středa a čtvrtek) v Lednici na Moravě.

Datum vydání 09.11.2019 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Nový handicapový systém - 4.

V prvních dílech jsme se zabývali obecnými otázkami a historií, je čas přikročit k samotnému představení nového handicapového systému. Takže – jaký vlastně bude?

Datum vydání 07.11.2019 Autor ČGF ČGF Kategorie Zelené vzdělávání

Blíží se kurz Meteorologie

Nejen pro greenkeepery je určený kurz Meteorologie na brněnském MENDELU. Z minulých ročníků jsme měli luxusní ohlasy a mnoho nového do greenkeeperské praxe i oborů souvisejících... Je však třeba se přihlásit včas - kurz se koná již v úterý 15. listopadu 2019.

Datum vydání 01.11.2019 Autor Karel Kubata Kategorie Zelené vzdělávání

Agrolesnictví není všelékem

Vysazování stromořadí na lánech polí, tedy jedna z podob agrolesnictví, je v Česku v začátcích, ale podle odborníků je to jedna z možností, jak zmírnit dopady klimatické změny na zemědělskou krajinu. Zvyšuje biodiverzitu, uchovává a zlepšuje kvalitu půdy a dokáže krajinu a půdu lépe ochránit.

Datum vydání 30.10.2019 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Nový handicapový systém - 2.

V prvním dílu našeho seriálu (viz zpráva z 16. 10.) jsme se věnovali hlavně tomu, co to handicap je a k čemu slouží. Dnes se podíváme trochu do historie a odpovíme si tak na otázku, proč vlastně nejsou handicapy jednotné už od samého počátku.

Datum vydání 26.10.2019 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Green 3/2019

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

dva měsíce prázdnin nebo týdny dovolených jsou definitivně pryč. Také Vám jako mně léto uteklo jako… jako voda? Mimochodem, té vody naštěstí z nebe spadlo letos docela dost, a tak i proto nebyla naše golfová hřiště tak zažloutlá jako loni. Pravidelné vydatné dešťové srážky spolu s rekonstruovanou závlahou pomohly například jihočeské Hluboké nad Vltavou k nejlepší kondici hřiště v její historii. Uplynulé léto v Česku bylo také podle meteorologů nejteplejší od začátku sledování v roce 1961. Průměrná teplota dosáhla 19,5 stupně Celsia, výrazně horký byl především červen. Rekordně teplé léto letos naměřili také na stanici v pražském Klementinu, na které se teploty měří nepřetržitě už od roku 1775. Průměrná teplota od začátku června do konce srpna tam dosáhla 22,9 stupně Celsia.

Astronomický podzim začal přesně v pondělí 23. září v 9:49 ráno. Slunce vstoupilo do znamení Vah a dny se budou postupně zkracovat až do 22. prosince, na který připadne zimní slunovrat. Čeká nás už jen depresivní podzim? Ani náhodou! Se vší parádou se rozeběhla spousta aktivit a koníčků včetně houbaření, které za svoji vášeň označilo 18 % obyvatel české kotliny. Zmínil jsem však z jiného důvodu - díky tomu, že jde o národní koníček, se kolem hub podobně jako o golfu/greenkeepingu vyrojilo mnoho hloupých mýtů. Příklad? Několik mnou v létě zachycených největších letních „exkrementů“ – nesmyslů: Greenkeeper nenávidí hráče, protože mu ničí hřiště, Vytvořit flight ze čtyř začátečníků je dobrý nápad, Včetně pravidel a etikety se golf naučíte za víkend, Pro větší zájem o golf je třeba stavět další hřiště a Dálkoměry patří ke hře a nelze je zakázat. Tohle jen tak nevymyslíš, opravdu „Good Job“…

Důležité je zachovat klid, být v pohodě. Přispívá k ní nejen zdravé tělo (např. proti bolesti hlavy pomáhá hořčík, zaručeně je zahání také látky obsažené v kořenu zázvoru), ale hlavně zdravá mysl. Energií vás naplní podzimní příroda, zázraky umí s lidskou psychikou aktivní odpočinek, návštěva divadla, bezvadným řešením může být hezký výlet. Náš tip? Co třeba do Písku za sochami z písku? Vznikají na náplavce řeky Otavy u Kamenného mostu už od roku 2007. Vězte, že na výstavbu každé sochy spořádá hutní stroj zvaný žába dvacet tun písku. Pokud počasí a ruce nenechavců dovolí, sochy zdobí nábřeží do pozdního podzimu. Výjimkou byl pouze rok 2013, kdy povodeň spláchla pískové sochy už na přelomu května a června. Naopak rekordmanem ve výdrži byl rok 2018, kdy sochy z náplavky zmizely teprve 6. prosince.

Ať se vám podzimní vydání Greenu líbí a najdete v něm nejen zajímavé počtení, ale i informace a tipy z oboru, kde udržování a šlechtění trávníku je jen jednou z částí téměř vědecké disciplíny. Proto jsme nezapomněli i na Vámi tolik oblíbené rozhovory – namátkou s Rasťou Baloghem ze slovenského Black Stork, hostitelem letošního Výročního turnaje ČSG, a greenkeeperským guru Josefem Čepkem z Poděbrad, který o tolik obdobných hřišť ve svém životě pečoval a vylepšoval je, že se ani nedají spočítat. Můžete se těšit i na další díl o nejdůležitějších travních chorobách, ohlédnutí za setkáním vedení ČSG se svazovými Patrony na Líšnici, vizitku rakouského Divokého císaře a tradiční křížovku o ceny.

Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů!

LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Národní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan