ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


ČLÁNKY DLE TÉMATU

3x online videopřednáška

1. Online videopřednáška Pokročilé přínosy pro zdraví rostlin (Tom Malehorn), termín 1. 12. od 14 hod., 2. Bakterie a půdní struktura v aktuální klimatické situaci (Ing. Jaroslav Záhora, CSc.), 3. 12. od 14 hod. a 3. Potlačení nemoci/interakce s fungicidy (Tom Malehorn), 8. 12. od 14 hod.

Datum vydání 20.10.2020 Autor Karel Kubata Kategorie Zelené vzdělávání

Technika vápnění půdy

Vraťte život do půdního prostředí, nejdříve vápněte a až potom hnojte! Regulace pH půdy vápněním je jedním z prvních kroků, který byste měli učinit při plánování pěstování konkrétní plodiny na konkrétním poli.

Datum vydání 17.10.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Podzimní zahradní chyby

Ve snaze co nejlépe uklidit zahradu před zimou často způsobíme na rostlinách nenapravitelné škody. Odborníci z Trojské botanické zahrady nám prozradili pět největších omylů, kterých se na podzim dopouštíme.

Datum vydání 16.10.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

2x online videopřednáška

1. Online videopřednáška – Aktuální klimatická situace (prof. Ing. ZDENĚK ŽALUD, Ph.D.) termín 12. 11. 2020 od 14 hod. 2. Online videopřednáška – Bakterie a půdní struktura v aktuální klimatické situaci (Ing. JAROSLAV ZÁHORA, CSc.) termín 3. 12. 2020 od 14 hod.

Datum vydání 06.10.2020 Autor Karel Kubata Kategorie Zelené vzdělávání

Existují univerzální rostliny?

Vztahy mezi rostlinami bývají o dost idyličtější než vztahy mezi lidmi. Většina zeleniny, ovoce i bylinek si prostě v poklidu roste a jde jim především o to, abyste jí zajistili vhodné podmínky podle konkrétního druhu...

Datum vydání 03.10.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Summit FEGGA – Covid 19

Summit členů FEGGA – Covid 19, který se konal 2. září, se zabýval stavem golfového průmyslu v souvislosti s nemocí Covid 19, především v rámci členských organizací sdružených v FEGGA. Aktivně se ho zúčastnili i zástupci vedení ČSG (Michal Voigts a Jiří Kapeš), kteří informovali o situaci v Česku.

Datum vydání 30.09.2020 Autor Karel Kubata Kategorie Zelené vzdělávání

Atmosférické srážky

Atmosférické srážky jsou produkty kondenzace nebo desublimace vodní páry v ovzduší, dopadající na zemský povrch nebo na něm vznikající. Jde tedy o všechnu vodu v kapalném nebo tuhém skupenství, vypadávající z různých druhů oblaků (popř. z mlhy), nebo se usazující na zemském povrchu.

Datum vydání 12.08.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Hlístice řeší slimákový problém

Zatímco sucho zmizelo i z hlubších úrovní půdy, vlhký rok přinesl větší výskyt některých škůdců, s kterými se potýkají zejména zahrádkáři. Více než v minulých letech se daří zejména slimákům. V Česku se jich vyskytuje několik druhů, největší škody ale působí plzák španělský.

Datum vydání 05.08.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Jak odstranit plevel

Existují nejrůznější způsoby, jak v boji s plevelem vyhrát, od chemických postřiků až po náročné ruční plení. Chemické postřiky s sebou samozřejmě přinášejí riziko ohledně škodlivých účinků na naše zdraví.

Datum vydání 28.05.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Suchá ohniskovitost trávníku

Zůstává stále skutečností, že jamkoviště jsou vizitkou každého greenkeepera. Často, ale i přes veškerou snahu, počínaje hnojením, závlahou a konče třeba vertikutací i pískováním, se na okraji greenů a často i límce začnou vytvářet ohniska různé velikosti a nepravidelného tvaru.

Datum vydání 18.05.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Green 2/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

dočkali jste se – dočkali jsme se, září je tady a společně s ním i letní Green 2/2020. A nové číslo by mělo být už v říjnu na cestě do vašich poštovních schránek (samozřejmě v kvalitě a rozsahu, na který jste už téměř celých 20 roků zvyklí). Snad se vše zase brzy vrátí k normálu. Budeme i s Vámi v to doufat, i když třeba s tímto editorialem finišuji v době, kdy se tak rychle koronavirus v Česku ještě od března nešířil a Indie ohlásila přírůstek skoro 80 tisíc nově nakažených za 24 hodin. Jedná se o světový rekord, napsala agentura AFP (ten podle agentury předtím držely Spojené státy). Hodně smutný, dodávám.

Myslím, že ve vědecké obci zavládl konsensus, že se nám nepodaří virus eradikovat, úplně se ho zbavit. Občas budeme koronavirové epidemie zažívat. A kvůli nim třeba i hřiště zavírat/ukončovat činnost, k čemuž došlo například po 12. červnu v golfem zapálených Albrechticích. Dobrá zpráva ale určitě je, že drtivá většina lidí nemoc nedostane podruhé a tu malou část lidí, která onemocní, už neohrozí.

V dané souvislosti, bych však rád zmínil také myšlenky předsedy našeho svazu pana Michala Voigtsta z průběžně probíhajících jednáních výkonného výboru a dozorčí rady. „Diskutujeme v současné době mnoho otázek, které jsou zásadní pro orientaci ČSG do budoucna. Chtěl bych poděkovat všem partnerům, kteří i přes těžkosti, kterými si zajisté procházejí, nadále podporují naši organizaci a dávají tím tak dostatečný prostor k diskusím o její další orientaci, fungování, směřování a změnám ve smyslu zefektivnění činnosti.“

Každopádně, letní Green, který právě držíte v rukách, může svým pestrým obsahem připomínat ohlédnutí či „výlet“ do české golfové, resp. greenkeeperské historie, prvních měsíců letošního roku. Ohlédli jsme se za konferencí České golfové federace, pyšelským turnajem Slunovrat, „potěžkali“ Čertovo břemeno, objevili zbrusu novou Dolní Dobrouč, zeptali se na karvinské Lipiny a navštívili hřiště v Berouně a jeho tým údržby… Hlavní událostí sezóny se stalo otevření nového hřiště PGA National Czech Republic (viz s. 24 až 33) a následně jeho nominace mezi nejlepší hřiště na světě v soutěži World Golf Awards, ve které soutěží s dalšími jedenácti výjimečnými hřišti z celého světa (hned pět z nich patří pod našeho provozovatele Troon International).

Nezapomněli jsme ani na již deváté pokračování seriálu Trávníky, významné choroby připravovaného Bohumírem Cagašem ve spolupráci s naší redakcí v duchu Je lepší vždy být připraven než překvapen, tentokrát pod názvem LDS - Suchá ohniskovitost (v odborné terminologii je tato travní nemoc někdy nazývaná Local Dry Spots, Hot Spots nebo Dry Patch). Doufáme, že i další příspěvky a křížovka o hezkou cenu z jihočeského Olešníku Vám přinesou užitečné informace, inspiraci nebo příjemný relax.

Přeji Vám pohodové čtení, neoslabenou chuť do práce i v době pandemie a hodně trávníkářských úspěchů!

Na závěr: Srdečně Vás zveme na tradiční Výroční turnaj ČSG do golfového
resortu Grabštejn, který se bude konat ve dnech 11. – 12. října 2020.


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan