ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


ČLÁNKY DLE TÉMATU

Atmosférické srážky

Atmosférické srážky jsou produkty kondenzace nebo desublimace vodní páry v ovzduší, dopadající na zemský povrch nebo na něm vznikající. Jde tedy o všechnu vodu v kapalném nebo tuhém skupenství, vypadávající z různých druhů oblaků (popř. z mlhy), nebo se usazující na zemském povrchu.

Datum vydání 12.08.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Hlístice řeší slimákový problém

Zatímco sucho zmizelo i z hlubších úrovní půdy, vlhký rok přinesl větší výskyt některých škůdců, s kterými se potýkají zejména zahrádkáři. Více než v minulých letech se daří zejména slimákům. V Česku se jich vyskytuje několik druhů, největší škody ale působí plzák španělský.

Datum vydání 05.08.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Jak odstranit plevel

Existují nejrůznější způsoby, jak v boji s plevelem vyhrát, od chemických postřiků až po náročné ruční plení. Chemické postřiky s sebou samozřejmě přinášejí riziko ohledně škodlivých účinků na naše zdraví.

Datum vydání 28.05.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Suchá ohniskovitost trávníku

Zůstává stále skutečností, že jamkoviště jsou vizitkou každého greenkeepera. Často, ale i přes veškerou snahu, počínaje hnojením, závlahou a konče třeba vertikutací i pískováním, se na okraji greenů a často i límce začnou vytvářet ohniska různé velikosti a nepravidelného tvaru.

Datum vydání 18.05.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Co patří a nepatří do kompostu

Mít kompost je tak trochu jako mít poklad. Dobře uzrálý je tím nejlepším přírodním hnojivem, které si může každý vytvořit sám. Ne každý si je ale jistý, co do takového správného kompostu patří, a co už ne.

Datum vydání 02.05.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Seminář AGRO CS

Tradiční Jarní seminář AGRO CS proběhl v hotelu Galaxie na Praze 6 - Suchdole, a měl jako vždy hojnou účast. Rozhodnutí o přesunutí jeho termínu blíže k výroční konferenci ČSG, a to nejen časově, ale i polohou, se ukázalo jako velmi rozumné.

Datum vydání 18.04.2020 Autor Kamil Pečenka Kategorie Zelené vzdělávání

Letošní zima přála mechu

Kde všude se nám po letošní teplé zimě rozmohl mech? Nejspíš v místě, kde už trávník tak jako tak přestával být v nejlepší kondici. Byl řídký, na podzim se v něm možná neuchytila tráva pro dosev a je-li tam navíc stín a drží se tam víc vlhkosti, mech je tam takřka stoprocentně nevítaným hostem.

Datum vydání 10.04.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Zajímavý experiment s kůrovcem

V jednom stromě přezimuje až 75 tisíc kůrovců - zajímavý experiment provedl během zimy entomolog Petr Doležal z českobudějovického Biologického centra Akademie věd, který se zaměřuje na výzkum kůrovců.

Datum vydání 04.04.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Příležitost pro greenkeeperské vzdělávání

FEGGA ve spolupráci s Kristianstads Golf Club ve Švédsku nabídli příležitost pro greenkeeperské vzdělávání. Toto vzdělávání poskytne praktické zkušenosti a možnost absolvovat vhodně strukturovaný přednáškový program. Tyto možnosti se nabízejí i členům Českého svazu greenkeeperů.

Datum vydání 10.03.2020 Autor Karel Kubata Kategorie Zelené vzdělávání

Mírná zima urychlí start jarní sezony

Druhý kalendářní měsíc přináší obvykle alespoň v jeho začátku mrazivé počasí doprovázené sněhovou nadílkou. Letos je tomu však trochu jinak. Pořádné zimy se dle předpovědí možná ani nedočkáme.

Datum vydání 27.02.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zelené vzdělávání

Green 1/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

na koupení času, jeho zastavení, zrychlování nebo zpomalování máme spojené téměř výhradně s filmovými kouzly. Například v Matrixu probíhají souboje zpomaleně právě proto, že si postavy uvědomují každý moment, každý pohyb, každý detail probíhající situace. Bohužel, podobně neuvěřitelná záležitost v podobě nakažlivého infekčního viru Covid-19, který začal přeskakovat z Číny do jiných zemí světa včetně Česka, se nám teď promítá i do naší žhavé současnosti…

Pandemie přinesla zásadní důsledky na společnost, politiku a ekonomiku, golfový svět nevyjímaje. Podle mě se však rychle začalo zapomínat, že jde jen nemoc, která přišla a (snad) zase odejde. Jistě, zanechá za sebou mnoho mrtvých, což je tragédie, ale panika není na místě. Malým, ale výmluvným jasným důkazem budiž, že JEDEME DÁL!. Proto držíte v rukách – byť s pochopitelným menším zpožděním - jarní vydání Greenu. Věřte, že i nadále uděláme vše pro to, abychom novou bezprecedentní situaci přežili s pokud možno co nejméně oběťmi. Ať už těmi finančními – konkrétně přímo existenčně vydavatelskými, pracovními nebo lidskými.

Ale upřímně: Vše výše nadhledovým blankyně modrým perem napsané by bylo pokrytectví. Cílem tohoto Editorialu totiž není nic víc, než vás jako v předešlých vydáních časopisu GREEN především kvalitně informovat – a v prvé řadě přinést Prohlášení předsedy Českého svazu greenkeeperů Michala Voigtse k nastálé nelehké situaci.

Dále se samozřejmě ohlédnout se za nejdůležitějšími oborovými akcemi (za únorovým Seminářem a volební Konferencí na ČZU v Praze – Suchdole, a také za výroční konferencí FEGGA, na kterou do irského Galway odletěli Miloslav Trojan a Jiří Kapeš jako zástupci ČSG), pozvat (na „kulatý“ 10. červnový Slunovrat v resortu Loreta Pyšely) a nastínit trendy (nalistujte si, prosím, článek Jelení střípky z každoroční výstavy Golf Industry Show z floridského Orlanda).

Dále přinést tradiční překlad článku od USGA (tentokrát na téma Co se stane, pokud nebudete udržovat golfové hřiště), inspirovat (Traction Bull Bloc je naprosto spolehlivá baterie s mimořádně dlouhou životností pro golfové vozíky), varovat a doporučit řešení (VIII. pokračování docenta B. Cagaše o nejdůležitějších travních chorobách) i třeba pobavit (Sportovní ples s osobní účastí kompletní redakce časopisu GREEN, zastoupením ČSG a tombolovou účasti firmy AROS-osiva ve Velké Bíteši, a dále křížovka o víkendový pobyt ve vranovském penzionu Jelen).

Pověstnou třešinkou na dortu budiž foto zajímavost z hřiště v Hluboké nad Vltavou. Situaci zakazující pohyb golfistů po hřišti - taková nastane jen jednou za život - využili šikovní hlubočtí greenkeepeři k výstavbě zcela nové vodní nádrže před klubovnou.

Pokud se nám Vás aspoň u dvou tří materiálů podařilo zaujmout, pak bylo cíle tohoto Editorialu, resp. jarního Greenu 1/2020, dosaženo. Ať se Vám líbí!

Přeji Vám pohodové čtení, zdraví, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů i pohody bez skeptického výrazu na tváři!

PhDr. LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan