ISSN 1804-8323DOPORUČUJEME


ČLÁNKY DLE TÉMATU

Poslední teplý víkend

Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Podle meteorologů bude ve čtvrtek většinou polojasno, pouze místy se objeví mlhy nebo nízká oblačnost, která se ojediněle udrží po celý den. Nejnižší noční teploty klesnou na 9 až 5 °C.

Datum vydání 21.10.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Kandidáti do vedení ČGF

Česká golfová federace (ČGF) si bude v příštím roce volit na další čtyři roky své nové vedení. Na post prezidenta byli oficiálně oznámeni čtyři uchazeči, v abecedním pořadí se jedná o Petra Dědka, Vratislava Jandu, Pavla Viduru a Juraje Wernera.

Datum vydání 21.10.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Sázíme budoucnost

Za zrodem iniciativy Sázíme budoucnost stál úspěch kampaně Stromy svobody, kterou Nadace Partnerství přispěla k oslavám 100 let Československa. V hledání stromů pamětníků, v síle příběhů předků, kteří je vysazovali, i ve výsadbě nových stromů na podzim 2018 (celkem jich bylo 7 755).

Datum vydání 19.10.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Na plasty s pomocí obřího vysavače

Belgickou přírodní rezervaci u města Antverpy vyčistí od milionů malých kousků plastového odpadu za pomoci obřího "vysavače", napsala agentura Reuters. V soutěži vypsané správou přístavu v Antverpách uspěl stroj přezdívaný "Nul-o-Plastic", který vyvinula společnost Envisan.

Datum vydání 15.10.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Český golfista na OH?

Co ještě před rokem vypadalo jako dost divoká sci-fi, nabírá letos poměrně reálné obrysy, a sen o tom, že by už na příštích olympijských hrách mohl startovat také český golfista, vypadá rázem relativně nadějně. Lieser je nyní čtvrtým náhradníkem pro Tokio.

Datum vydání 14.10.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Nejlepším amatérem je Jakubčík

S koncem tuzemské sezóny přichází po dlouhé době změna na postu české jedničky ve světovém amatérském žebříčku WAGR, kde je aktuálně nejlépe hodnocen Filip Jakubčík. Českým amatérkám i nadále vládne Sára Kousková, první místa si drží také profesionálové Klára Spilková a Ondřej Lieser.

Datum vydání 13.10.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Scházela jediná rána

Česká profesionálka Klára Spilková se velmi těsně nedostala do finálových kol major turnaje KPMG Women's PGA Championship. Ve dvou kolech zapisovala 74 a 73 úderů a s celkovým skóre +7 nedosáhla na cut o jedinou ránu.

Datum vydání 10.10.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Babický králem Vodního světa

V prestižním německém golfovém klubu Olching skončil další turnaj letošního zkráceného programu Senior Golfer Tour Europe (SGTE). Alan Babický zvětšil o ránu náskok z prvního dne a získal své první vítězství na Senior Golfer Tour Europe, Munich Senior Open.

Datum vydání 09.10.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Novináři na Kácově

Turnaj Media Invitational ČGF se na jaře uskutečnit nemohl kvůli koronavirovým opatřením, došlo na něj v závěru sezóny. V Kácově byl součástí již 24. ročníku PRESS cupu, který je tradičně národním šampionátem novinářů hrajících golf - jeho pořadatelem byl Czech Media Golf Club ve spolupráci s ČGF.

Datum vydání 08.10.2020 Autor ČGF ČGF Kategorie Zajímavosti

Mírně nadprůměrný říjen

Letošní říjen bude teplotně průměrný až mírně nadprůměrný. Ani srážkově by neměl příliš vybočovat z dlouhodobého průměru. Méně pršet bude příští týden a poté na přelomu října a listopadu. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi ČHMÚ.

Datum vydání 07.10.2020 Autor Luboš Procházka Kategorie Zajímavosti

Green 2/2020

Časopis GREEN

Vážení čtenáři a kolegové,

dočkali jste se – dočkali jsme se, září je tady a společně s ním i letní Green 2/2020. A nové číslo by mělo být už v říjnu na cestě do vašich poštovních schránek (samozřejmě v kvalitě a rozsahu, na který jste už téměř celých 20 roků zvyklí). Snad se vše zase brzy vrátí k normálu. Budeme i s Vámi v to doufat, i když třeba s tímto editorialem finišuji v době, kdy se tak rychle koronavirus v Česku ještě od března nešířil a Indie ohlásila přírůstek skoro 80 tisíc nově nakažených za 24 hodin. Jedná se o světový rekord, napsala agentura AFP (ten podle agentury předtím držely Spojené státy). Hodně smutný, dodávám.

Myslím, že ve vědecké obci zavládl konsensus, že se nám nepodaří virus eradikovat, úplně se ho zbavit. Občas budeme koronavirové epidemie zažívat. A kvůli nim třeba i hřiště zavírat/ukončovat činnost, k čemuž došlo například po 12. červnu v golfem zapálených Albrechticích. Dobrá zpráva ale určitě je, že drtivá většina lidí nemoc nedostane podruhé a tu malou část lidí, která onemocní, už neohrozí.

V dané souvislosti, bych však rád zmínil také myšlenky předsedy našeho svazu pana Michala Voigtsta z průběžně probíhajících jednáních výkonného výboru a dozorčí rady. „Diskutujeme v současné době mnoho otázek, které jsou zásadní pro orientaci ČSG do budoucna. Chtěl bych poděkovat všem partnerům, kteří i přes těžkosti, kterými si zajisté procházejí, nadále podporují naši organizaci a dávají tím tak dostatečný prostor k diskusím o její další orientaci, fungování, směřování a změnám ve smyslu zefektivnění činnosti.“

Každopádně, letní Green, který právě držíte v rukách, může svým pestrým obsahem připomínat ohlédnutí či „výlet“ do české golfové, resp. greenkeeperské historie, prvních měsíců letošního roku. Ohlédli jsme se za konferencí České golfové federace, pyšelským turnajem Slunovrat, „potěžkali“ Čertovo břemeno, objevili zbrusu novou Dolní Dobrouč, zeptali se na karvinské Lipiny a navštívili hřiště v Berouně a jeho tým údržby… Hlavní událostí sezóny se stalo otevření nového hřiště PGA National Czech Republic (viz s. 24 až 33) a následně jeho nominace mezi nejlepší hřiště na světě v soutěži World Golf Awards, ve které soutěží s dalšími jedenácti výjimečnými hřišti z celého světa (hned pět z nich patří pod našeho provozovatele Troon International).

Nezapomněli jsme ani na již deváté pokračování seriálu Trávníky, významné choroby připravovaného Bohumírem Cagašem ve spolupráci s naší redakcí v duchu Je lepší vždy být připraven než překvapen, tentokrát pod názvem LDS - Suchá ohniskovitost (v odborné terminologii je tato travní nemoc někdy nazývaná Local Dry Spots, Hot Spots nebo Dry Patch). Doufáme, že i další příspěvky a křížovka o hezkou cenu z jihočeského Olešníku Vám přinesou užitečné informace, inspiraci nebo příjemný relax.

Přeji Vám pohodové čtení, neoslabenou chuť do práce i v době pandemie a hodně trávníkářských úspěchů!

Na závěr: Srdečně Vás zveme na tradiční Výroční turnaj ČSG do golfového
resortu Grabštejn, který se bude konat ve dnech 11. – 12. října 2020.


KALENDÁŘ AKCÍ


» zobrazit všechny akceNárodní institut golfového vzdělávání Český svaz greenkeeperů Fegga Golf Resort Karlovy Vary ČGF Ittec Ittec Ittec John Deere Agro CS Golf Digest Agris.cz Profigrass Royal Golf Club Mariánské Lázně Everris. Agentura Bonus Sklopísek Střeleč Střední zemědělská škola Dalovice Plagron Golf Hluboká
Ingolfer
Golf Sokolov Golf Beroun Aros Provodínské písky Böhmerwald Golf Park Lovochemie Vydavatelství Baštan