ISSN 1804-8323
Golfové hřiště, stejně jako jiné projekty velkého rozsahu, podléhají standardním legislativním postupům, zakotveným v Českém právním řádu. Všechny jsou relativně finančně předvídatelné. S Jakubem Červenkou se zamýšlíme na současnou legislativní situací ve vztahu k povolování a výstavbě hřišť.
23.03.2015
Jakub Červenka
Architektura
Komora golfových architektů si při své zrodu před pěti lety dala do vínku bezplatnou pomoc starostům a místním investorům zejména v prvopočátcích jejich záměrů při rozvoji skromných a levných golfových hřišť. Na poslední valné hromadě byl novým předsedou představenstva zvolen Milan Ištok.
21.03.2015
Luboš Procházka
Architektura
O výuce golfové hry máme všichni své zažité představy, Předně o místě, kde výuka probíhá. Golf se učí na hřišti, které má rozlehlé travnaté plochy anebo na tréninkové ploše Driving Range, kde je rovněž vyžadován zatravněný povrch do značné vzdálenosti. Tato myšlenka může vzít urychleně za své..
20.03.2013
Lenka Müllerová
Architektura
Od 8. září začala velkorysá rekonstrukce driving range u Libeňského mostu. Po dokončení nabídne řadu novinek, například travnaté odpaliště se zvlněným reliéfem imitujícím podmínky na hřišti a greeny i bunkery na dopadové ploše.
24.11.2012
Luboš Procházka
Architektura
Vyprojektovat funkční, bezpečný a zajímavý projekt symbiózy golfu a developmentu není snadné. V Čechách jich moc nemáme, respektive model známý ze zahraničí se v našich zemích ještě neobjevil. Golf a development mohou přirozeně těžit z blízkého propojení.
30.12.2011
Jakub Červenka
Architektura
Představují zpevněné cesty a chodníky podél fervejí spíše pohledný architektonický prvek, nebo jsou naopak nutností, aby golfisté dostali díky vozíkům možnost hrát i na hodně členitých hřištích? Je mnoho důvodů, proč majitelé golfových hřišť chtějí mít vozíky, a tedy nutně i cestičky.
19.06.2011
Jakub Červenka
Architektura
Na svém čtvrtečním setkání v pražském klubu Lávka schválilo představenstvo České komory stavitelů a designérů golfových hřišť zahájení spolupráce s ČGF na kampani Hraj golf, změň život. Komora tak chce přispět k rozšíření nabídky levnějších veřejných hřišť, které českému golfu citelně chybí.
04.03.2011
Luboš Procházka
Architektura
Vodní plochy jsou důležitou součástí golfového hřiště. Jejich funkce není jen herně strategická, estetická, nebo chcete-li krajinotvorná, ale na drtivé většině hřišť je současně rezervoárem vody pro zavlažování.
20.03.2010
Architektura
Podle golfového architekta Jiřího Veldena (mj. Čertovo Břemeno, pražské Hodkovičky, Stará Boleslav) je golfové hřiště něco jako trojúhelník. Jednu stranu tvoří samotná hra, druhou údržba hřiště a třetí začlenění do krajiny. Každá strana musí být stoprocentní, aby stoprocentní byl i trojúhelník.
09.02.2010
Luboš Procházka
Architektura
Na webových stránkách globaldrn.org, které zajišťuje Ohio State University, jsou speciálně pro české greenkeepery k dispozici desítky článků a prezentací. Přeložila je Petra Pohanková z materiálů Global Turf Network. Jedním z nich je i článek "Co definuje perfektní bunker?"
26.01.2010
Petra Pohanková
Architektura
Vážení čtenáři a kolegové,
dva měsíce prázdnin nebo týdny dovolených jsou definitivně pryč. Také Vám jako mně léto uteklo jako… jako voda? Mimochodem, té vody naštěstí z nebe spadlo letos docela dost, a tak i proto nebyla naše golfová hřiště tak zažloutlá jako loni. Pravidelné vydatné dešťové srážky spolu s rekonstruovanou závlahou pomohly například jihočeské Hluboké nad Vltavou k nejlepší kondici hřiště v její historii. Uplynulé léto v Česku bylo také podle meteorologů nejteplejší od začátku sledování v roce 1961. Průměrná teplota dosáhla 19,5 stupně Celsia, výrazně horký byl především červen. Rekordně teplé léto letos naměřili také na stanici v pražském Klementinu, na které se teploty měří nepřetržitě už od roku 1775. Průměrná teplota od začátku června do konce srpna tam dosáhla 22,9 stupně Celsia.
Astronomický podzim začal přesně v pondělí 23. září v 9:49 ráno. Slunce vstoupilo do znamení Vah a dny se budou postupně zkracovat až do 22. prosince, na který připadne zimní slunovrat. Čeká nás už jen depresivní podzim? Ani náhodou! Se vší parádou se rozeběhla spousta aktivit a koníčků včetně houbaření, které za svoji vášeň označilo 18 % obyvatel české kotliny. Zmínil jsem však z jiného důvodu - díky tomu, že jde o národní koníček, se kolem hub podobně jako o golfu/greenkeepingu vyrojilo mnoho hloupých mýtů. Příklad? Několik mnou v létě zachycených největších letních „exkrementů“ – nesmyslů: Greenkeeper nenávidí hráče, protože mu ničí hřiště, Vytvořit flight ze čtyř začátečníků je dobrý nápad, Včetně pravidel a etikety se golf naučíte za víkend, Pro větší zájem o golf je třeba stavět další hřiště a Dálkoměry patří ke hře a nelze je zakázat. Tohle jen tak nevymyslíš, opravdu „Good Job“…
Důležité je zachovat klid, být v pohodě. Přispívá k ní nejen zdravé tělo (např. proti bolesti hlavy pomáhá hořčík, zaručeně je zahání také látky obsažené v kořenu zázvoru), ale hlavně zdravá mysl. Energií vás naplní podzimní příroda, zázraky umí s lidskou psychikou aktivní odpočinek, návštěva divadla, bezvadným řešením může být hezký výlet. Náš tip? Co třeba do Písku za sochami z písku? Vznikají na náplavce řeky Otavy u Kamenného mostu už od roku 2007. Vězte, že na výstavbu každé sochy spořádá hutní stroj zvaný žába dvacet tun písku. Pokud počasí a ruce nenechavců dovolí, sochy zdobí nábřeží do pozdního podzimu. Výjimkou byl pouze rok 2013, kdy povodeň spláchla pískové sochy už na přelomu května a června. Naopak rekordmanem ve výdrži byl rok 2018, kdy sochy z náplavky zmizely teprve 6. prosince.
Ať se vám podzimní vydání Greenu líbí a najdete v něm nejen zajímavé počtení, ale i informace a tipy z oboru, kde udržování a šlechtění trávníku je jen jednou z částí téměř vědecké disciplíny. Proto jsme nezapomněli i na Vámi tolik oblíbené rozhovory – namátkou s Rasťou Baloghem ze slovenského Black Stork, hostitelem letošního Výročního turnaje ČSG, a greenkeeperským guru Josefem Čepkem z Poděbrad, který o tolik obdobných hřišť ve svém životě pečoval a vylepšoval je, že se ani nedají spočítat. Můžete se těšit i na další díl o nejdůležitějších travních chorobách, ohlédnutí za setkáním vedení ČSG se svazovými Patrony na Líšnici, vizitku rakouského Divokého císaře a tradiční křížovku o ceny.
Přeji Vám pohodové čtení, chuť do práce a hodně trávníkářských úspěchů!
LUBOŠ PROCHÁZKA, šéfredaktor
Kurz Hydraulika 2020
11.02.2020
Seminář a Konference ČSG...
13.02.2020
» zobrazit všechny akce